Руският разработчик на антивирусен софтуер Kaspersky Lab постепенно ще прекрати работата си в САЩ и ще освободи служителите си в страната, обяви компанията. Решението идва, след като Министерството на търговията във Вашингтон забрани продажбата на нейните продукти заради опасения, свързани с националната сигурност.

На фона на геополитическо напрежение и обвинения в шпионаж, Kaspersky приключва своите близо 2 десетилетия присъствие на американския пазар.

САЩ забрани продуктите на руската софтуерна компания Kaspersky

САЩ забрани една от най-използваните антивирусни програми

Причината са съмнения в кибер шпионаж в полза на Русия

Над 400 млн. души и 240 000 компании използват популярната антивирусна програма, която още в началото на новия век беше много разпространена и в България.

Американските власти обаче вече близо 10 години гледат с подозрение на Kaspersky Lab. Не помага фактът, че нейният основател Евгений Касперски е възпитаник на Института по криптография, телекомуникации и компютърни науки на КГБ и преди да основе компанията през 1997 г. е работил за въоръжените сили на родината си.

Според публикация на Bloomberg от 2015 г. около 2012 г. в Kaspersky Lab са настъпили промени - много от висшите мениджъри са били заменени от лица, близки до армията или разузнаването и те са започнали да подпомагат разследвания чрез данни, събирани от клиентите. Самият Касперски категорично отрече това да отговаря на истината.

През 2017 г. стана ясно, че антивирусната програма е свързана с кражба на поверителна информация от домашния компютър на подизпълнител на американската Агенция за национална сигурност. Касперски по-късно даде свое обяснение - потребителят предизвикал реакция на антивируса при опит да инсталира пиратски софтуер и чувствителните данни попаднали в автоматично изпратено за анализ съдържание - но по негово лично разпореждане било премахнато.

На фона на засилващите се обвинения, че Kaspersky се използва от ФСБ за търсене на оперативно интересна информация в компютрите по света, компанията започна да мести инфраструктурата си от Русия към Швейцария, където външна организация да я контролира. Самият Касперски нееднократно се е обявявал против агресията срещу Украйна - поне докато законодателството в Русия му позволяваше това.

Още от 2017 г. обаче американският държавен апарат ясно показва, че не му вярва - и премахва програмата от компютрите си. За тотална забрана на продажбата на софтуера се говореше още от времето на Доналд Тръмп в Белия дом.