Много потребители на персонални компютри си спестяват разходите по закупуването на лицензиран софтуер и вместо това си инсталират пиратски. Тази тенденция е особено пагубна за софтуерния бизнес, който е изгубил $48 млрд. само през миналата година.

На 14 май излезе официалния доклад от ежегодното глобално проучване за нивото на софтуерното пиратство, по поръчка на Business Software Alliance. Според него потребителите в по-богатите страни са станали малко по-честни в сравнение с миналата година. Това обаче е за сметка на огромното увеличение в използването на нелицензиран софтуер от по-бедните страни.

Армения е на първо място в черната статистика, където 93% от използвания софтуер не е оригинален. За сега САЩ са с най-нисък процент на нечестни потребители, където едва 20% от населението ползва нелегални компютърни програми.

Къде сме ние?

Данните за България сочат, че след 3 поредни години (от 2003 г. до 2005 г.), отчитащи 71% софтуерно пиратство, през 2006 г. България отбеляза напредък и успя да снижи с 2 процентни пункта нивото на използвания нелицензиран софтуер, достигайки 69%. За 2007 г. отново е отчетен спад с един пункт като се регистрира ниво от 68% на използвания в страната нелицензиран софтуер.

Поради бързо развиващия се и разширяващ пазар на информационни технологии обаче, докладът сочи, че загубите за софтуерната индустрия, генерирани от този процент възлизат на $63 млн., с 13 млн. повече от предходната 2006 г.