България заема второ място сред 66 държави по света, показващи най-значително подобрение по отношение на качеството на интернет през последната година, а София е втоп 10 на големите градове. Това показва спонсорирано от Cisco Systems изследване на студенти от университетите в Оксфорд и Овиоедо за качеството на високоскоростната свързаност в Интернет (2009 Broadband Quality Study), разпространени днес.
Лидер сред държавите е Южна Корея с ръст от 72%, следвана от България (ръст с 56%), Литва (55%), Швеция (38%) и Румъния (34%). Кения пък утроява своя общ резултат, но въпреки това остава значително под прага на изискванията за приложенията на новите технологии.
София попада в топ 10 на градовете с най-добри резултати. Лидери тук са японските Йокахома и Нагоя.
„Това изследване потвърждава тенденциите, които наблюдаваме в България - предлагането на много високо качество и скорост на широколентовия достъп до Интернет в големите градове, където има конкуренция между Кабелни, ЛАН и ADSL оператори и в същото време - сериозно изоставане или липса на услуга в по-малките и отдалечени населени места", казва управляващият директор на Cisco България Йордан Попов. Според него това пък е причината позицията на България по отношение на проникването на широколентовия Интернет на глава от населението е на предпоследно място в Европа.
"Наш приоритет е създаването на предпоставки за постепенно преодоляване на изоставането в тази област. Ние подкрепяме новоизбраното правителство за изготвяне на план за преодоляване на пречките пред развитието на тези аспекти на информационното общество, обобщава Попов.
Данните от изследваните 66 страни показват, че те са подобрили качеството на броудбанд услугите си спрямо миналата година, но се е задълбочило разделението в качеството на дигиталните услуги между градските и селските райони. Проучването за тази година дава нов поглед върху това кои са световните лидери в използването на широколентов Интернет, като комбинира данните за всяка държава по отношение на проникването на високоскоростния интернет и измерването на качеството на броудбанд услугите, използвани от гражданите на всяка страна.
Първото проучване за качеството на високоскоростния интернет беше публикувано през септември 2008 г., с цел да изследва възможностите на всяка от страните да се възползва от уеб приложенията и услугите от следващо поколение. Изследователският екип разкри, че качеството на броудбанд услугите е пряко свързано с напредъка на националната икономика и дава преимущества на страните, които поставят като национален приоритет развитието на високоскоростния интернет. Проучването за 2009 г. включва 24 нови страни, както и допълнителни анализи за качеството на широколентовия интернет в 240 града.
Средните качествени показатели за високоскоростния интернет се повишават в световен мащаб:
- Глобалната средна скорост на download трафика е нараснала с 49% до 4.75 мегабайта в секунда (Mbps);
- Глобалният среден upload трафик е нараснал с 69% до 1.3 Mbps;
- Средната глобална латентност (забавяне) е намаляла с 21% до 170 милисекунди.
Южна Корея изпревари Япония по отношение на качеството на Интернет през 2009 г. с ръст на качеството на услугите от 72%. Като се прибави и високото проникване на широколентовия интернет в страната, Южна Корея изпреварва Япония и по отношение на класацията за Броудбанд лидерство през 2009 г.
Швеция има най-висококачествения Интернет в Европа. Страната бързо настига Япония и Южна Корея, тъй като резултатите й се подобряват с 38% спрямо 2008 г. Латвия, България и Литва се нареждат веднага след Швеция по отношение на качеството на Интернет услугите, в следствие на скорошни разширения на оптичните и кабелните мрежи в големите градове. Слабото проникване обаче все още задържа тези страни по отношение на показателя Интернет лидерство.
39 страни имат резултат под прага, изискван за доставянето с постоянно качество на повечето масови уеб приложения (като възможност за гледане на интернет телевизия със стандартна дефиниция, споделяне на малки файлове и използване на видео комуникации с ниска дефиниция, например видео приложенията в Skype).
9 страни - Южна Корея, Япония, Швеция, Литва, България, Латвия, Нидерландия, Дания и Румъния - предлагат широколентова свързаност с необходимото качеството за уеб приложенията от следващо поколение. Такива са интернет телевизията с висока дефиниция и видео комуникациите, които ще бъдат официално представени през следващите 3 до 5 години. През миналата 2008 г. само Япония изпълняваше тези изисквания.
В заключение в разпространетото от Cisco съобщение се казва, че изследователите правят сравнение между разликата в качествените показатели в градовете, където има високи резултати и останалите части от страните. Въпреки че в по-голямата част от страните се наблюдава т.нар. „дигитално разделение" (големите градове имат висококачествен интернет, а малките - не), 13 страни се отличават със значителни различия в качеството на услугите в големите и в малките градове.
Литва, Русия и Латвия имат най-голямо „дигитално разделение", докато селските райони в Швеция, Обединените Арабски Емирства и Исландия се радват на най-качествени интернет услуги както в малките, така и в големите населени места.