Системата за сателитен интернет Starlink на Илон Мъск е с приходи в размер на 1,4 млрд. долара за 2022 г., става ясно от документи, видени от екипа на WSJ. Това е 7-кратен скок спрямо 2021 г., но и само 1/9 от това, което милиардерът очакваше да постигне.
Контекст: Starlink е изключително амбициозно начинание. Той разчита на мрежа от огромно количество малки сателити, които се свързват с продавани от компанията компактни наземни терминали.
За разлика от досегашните системи за интернет от Космоса, Starlink може да се разглежда и като потребителски продукт за живеещите на отдалечени места. Един от големите му потребители обаче е Украйна, която го използва в хода на войната с Русия.
Детайли: Според документите Starlink е бил с приходи 222 млн. долара през 2021 г. Скокът през миналата година е голям, но трябва да се постави в контекст. През 2015 г. по време на презентация пред инвеститорите компанията на Мъск прогнозира 12 млрд. долара приходи, 7 млрд. долара оперативна печалба и 20 млн. абонати към 2022 г.
Реалностите обаче са различни от очакванията. Абонатите в края на миналата година бяха 1 млн., като до май 2023 г. се увеличиха с още 500 000. Starlink работеше на загуба поне към октомври миналата година - 20 млн. долара по думите на Мъск. През първото тримесечие на годината компанията най-накрая е започнала да печели пари.
Още нещо: Бавният път на Starlink към пазарния успех е показателен за това, че даже и с цялата технологична и финансова мощ на Илон Мъск зад себе си, компанията е на сложен пазар.
По-голямата част от потенциалните клиенти на интернет услугата по света живеят в градове - а те си имат високоскоростен оптичен и 5G интернет. Корабите и нефтените платформи са подходящи кандидати са Starlink свързаност, но пък това е значително по-малка клиентска база.