Българският ИТ пазар е в отчайващо състояние.  Уникален спад на продажбите, съкращения на персонал и излизане на цели клиентски групи наблюдават анализаторите от CBN през първите шест месеца на кошмарната за бизнеса 2009 г.

"Част от дистрибуторите вече работят на загуба, а сивият пазар отново идва на дневен ред. Сериозни проблеми има и с кредитирането на дилърите", заяви Людмил Стойчев, управляващ съдружник в CBN Panoff, Stoytcheff and Co, по време на дилърски семинар, организиран от Специализирани Бизнес Системи АД (СБС) в Банкя, пише TechNews.bg

Спадът в някои продуктови линии достига 60%. Около 250 души са съкратени в дистрибуторския сектор, откакто започна кризата. Маржовете продължават да падат, като тенденцията ще се запази и в следващите 6 месеца.

"Жега в дистрибуторския бизнес" - така Людмил Стойчев охарактеризира състоянието на сектора, от който вече излезе един голям играч, а друг е на път да го последва.

Дистрибуторският бизнес няма бъдеще във вида си от последните години. Ще наблюдаваме редуциране на броя на доставчиците, коментира Слави Славчев, мениджър на инициативата Homе PC. Според него, една част от потенциалните клиенти на дистрибуторите ще започнат да купуват продукти директно от производителите по електронен път.

Като цяло ИТ пазарът е генерирал приходи от 1 милиард евро през 2008 г. За първото полугодие на настоящата година само бизнесът с хардуер бележи спад от 100 милиона долара, сочат данните на CBN.

Оформилият се бюджетен дефицит ще засегне жестоко ИТ бизнеса, тъй като на практика държавата отпада като клиент за немалка част от компаниите. Това ще се отрази дори и на фирмите, които имат ангажименти към поддръжката на държавните ИТ системи.

Потресаващи са нивата на спад в ИТ разходите на различните категории клиенти. Така например, редуцирането на бюджетите във финансовия сектор може да достигне 70% през настоящата година, обяви CBN.

Бизнес клиентите ще свият ИТ харчовете с до 30%, а сегментът на малките и домашни офиси - с до 20%. В държавния сектор бюджетите за ИТ ще паднат с до 60%.

Същевременно, на държавно ниво все още няма яснота как ще се развива ИТ бизнесът. С идването на новата власт беше закрита Държавната агенция по информационни технологии и съобщения (ДАИТС). Секторът, който внася 20% от данъците в държавния бюджет, е в ресора на заместник министър, когото повечето фирми от бранша дори не познават.

ИТ услугите, свързани с интелектуален труд на висококвалифицирани специалисти, са силно подценени, заяви Людмил Стойчев. 7000 души работят в ITSP сектора, който генерира приходи от над 500 милиона евро. 44 фирми вече са се оттеглили от него, като се очаква да ги последват и други, а общият спад се оценява на 30%.

Прогнозата за ИТ пазара в близка перспектива не е оптимистична. Спадът ще продължи и през първото тримесечие на 2010 година, според CBN. Едва след това може да се очаква постепенно възстановяване.