Българската компания за производство на високоспециализирана оптична техника "Кимкооп Холдинг" откри нов завод в пловдивската "Тракия икономическа зона". Инвестицията е на стойност 7 милиона лева и ще включва наемането на до 120 висококвалифицирани специалисти.
"Новата ни фабрика в Пловдив бележи следващ етап в развитието на "Кимкооп". Навлизаме в индустриалното сърце на Балканите, което ще ни позволи да се разгърнем благодарение на концентрацията на квалифицирани специалисти, енергията и прогресивността на региона", споделя Георги Георгиев, основател и изпълнителен директор на дружеството.
В новата оптична фабрика "Кимкооп" ще произвежда висок клас специализирани оптични компоненти, които се използват в различни индустрии като кино, медицина, автомобилна, авиационна и космическа, отбрана и сигурност. В духа на Индустрия 4.0, новата производствена база е оборудвана с прецизни машини последно поколение с микропроцесорно управление, а голяма част от процесите са напълно автоматизирани и дигитализирани, с цел увеличена производителност, предвидимост и контрол.
Компанията разработва уникални за България и региона технологии в партньорството с водещи чуждестранни експерти, а фокусът ѝ е изцяло експортно ориентиран към световните пазари, като основни сред тях са Франция, Великобритания, САЩ, Израел, Германия и Италия. Сред клиентите на компанията са огромни концерни в сферата на индустриалното оборудване, авиационни, космически и отбранителни технологии.
"Развитието на технологиите бележи безпрецедентен ръст, дори в условията на пандемия. Това разширява хоризонтите и пазарите за специализираните оптични елементи на "Кимкооп", които имат приложение в множество сфери. Искахме да отговорим подобаващо на бурното развитие и Пловдив и локалната екосистема бяха естественият избор за нашата нова производствена база", каза Калин Георгиев, управител на компанията.
Ключов инвеститор и съветник в Кимкооп e Светозар Георгиев, един от създателите на най-успешната българска ИТ компания - Telerik, която беше придобита от американската компания Progress Software за рекордната и до момента за България сделка за 262.5 милиона долара.