EY постигна отрицателни въглеродни емисии - важна и значима стъпка към постигането на амбициите на компанията да достигне нулев отпечатък до 2025 г. Това се казва в съобщение на компанията EY, световен лидер в сферата на одита, данъчните и финансовите консултации и сделки.
Статутът на въглеродно отрицателна означава, че компанията намалява общите си емисии и компенсира и премахва по-голямо количество въглерод, отколкото емитира.
За постигането на нулев отпечатък, EY си постави амбициозната цел да намали значително въглеродните си емисии с 40% до 2025 г. За да бъде постигнато това, от компанията предвиждат да работят в седем посоки, като първата е намаляване на емисиите от бизнес пътувания с 35% до 2025 г., спрямо базовата 2019 г.
Ще бъде намалено и общото потребление на електроенергия в офиса, като се осигури същевременно 100% възобновяема енергия за оставащите нужди. Във връзка с посоченото, е и предстоящото структуриране на споразуменията за закупуване на електроенергия, за въвеждане на повече енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
Компанията ще осигури екипите си с инструменти за изчисляване и намаляване на количеството въглерод, отделяно при обслужването на клиентите.
EY ще постави изискване пред доставчиците си, генериращи 75% от разходите на компанията, да въведат свои програми и политики за намаляване на въглеродните емисии, не по-късно от 2025 г.
Компанията ще инвестира в услуги и решения, които помагат на клиентите да създават стойност от декарбонизирането на бизнеса си. И не на последно място, EY ще използва природосъобразни решения и технологии за намаляване на въглерода в атмосферата, или съответно компенсиране на произведения от дейността на компанията.
Това е един от най-сериозните планове за декарбонизация не само в сферата на професионалните услуги, но и в световната индустрия, посочват от компанията.
В тази връзка, главният изпълнителен директор и председател на EY Global Кармин ди Сибио коментира, че "EY е сред най-устойчивите компании, постигайки въглеродно отрицателен статут". По думите му,
"бизнесът трябва да поеме водещата роля и истината е, че въглеродната неутралност просто не е достатъчна, ако искаме да осигурим устойчива планета за бъдещите поколения".
От EY посочват, че постоянно работят за намаляване на абсолютните емисии.
Според изнесените данни, емисиите на EY за фискалната 2021 г. са намалели с 60% в сравнение с фискалната 2020 г. Това е постигнато със значителното съкращаване на бизнес пътуванията заради пандемията от COVID-19, но и заради следването на 7-точковия въглероден план на EY. Постигнатият резултат представлява също така, спад със 71% спрямо 1,354 млн. тона еквиваленти на въглероден диоксид, спрямо базовата фискална 2019 г.
От своя страна, управляващият съдружник за EY България, Северна Македония, Албания и Косово - Николай Гърнев, коментира, че "новата реалност изисква нови и солидарни действия", поради което "ролята на бизнеса е изключително важна с оглед на възможностите за планиране, вземане на далновидни решения и инвестиции в зелени проекти".
EY инвестира и в портфолио за компенсиране на въглеродните емисии със South Pole, водещ глобален доставчик на климатични решения. Това включва множество проекти, които компенсират или премахват въглерода чрез повторно залесяване, регенеративно земеделие, биовъглен и опазване на горите, обясняват от EY.
Благодарение на партньорството със South Pole, са осъществени шест нови проекта, включително и за залесяване на QianBei в Китай. Тези проекти са допринесли за премахването или компенсирането на 528 хил. тона еквиваленти на въглероден диоксид. Това означава, че EY редуцира допълнително 34% от въглеродния си отпечатък за фискалната 2021 г., което прави компанията въглеродно отрицателна, уточняват от EY.
Сред активностите на компанията са и две значими сътрудничества, като едното е с Инициативата за устойчиви пазари на Принца на Уелс. EY си сътрудничи и с Групата S30 (включваща 30 от водещите световни лидери в областта на устойчивостта), фокусирана върху ускоряването на действията за устойчивост и присъединяване към "Terra Carta" - харта, която поставя устойчивостта в основата на частния сектор.