Сериозен спад на регистрациите на нови селскостопански трактори, зърнокомбайни и телескопични товарачи продължават и през второто тримесечие на настоящата година показват най-новите данни от Министерство на земеделието и храните.
Изключение са само челните товарачи, които затвърждават своята положителна тенденция.
Свиване на пазара на агротехника се наблюдава както у нас, така и на други ключови европейски пазари.
В цифри
- При зърнокомбайните разликата между януари-юни 2023 г. и същия период на тази година е 46,22% - 119 срещу 64 нови регистрирани машини от началото на 2024 г.
- При телескопичните товарачи числата тази година също показват спад - 151 нови регистрирани машини или със 17,93 процента по-малко спрямо същите месеци на 2023 г., когато са били 184.
- Единствено при челните товарачи се затвърждава положителна тенденция - 171 новорегистрирани машини от началото на година, което е ръст с 37,9 процента на годишна основа.
На други пазари
В Италия се отчита 40-процентов спад на продажбите на нови комбайни и почти 20-процентов - на трактори, посочва асоциацията на производителите на земеделска техника в страната FederUnacoma, цитирана от БТА.
Агенцията отбелязва, че през 2020-2021 г. пазарът е регистрирал значителен растеж заради държавната подкрепа за цифровизация, докато сега има забавяне на стимулите по Плана за възстановяване и условията за финансиране са по-неблагоприятни - а приходите от селскостопански продукти намаляват.
Това дава тласък на пазара на употребявани агромашини, но както отбелязват от FederUnacoma, говорим за агротехника на средно 22 години, която не отговаря на актуалните стандарти за производителност, безопасност и устойчивост.
Когато говорим специално за тракторите - машини с най-голямо разнообразие на приложения в селското стопанство, в Европа през 2023 г. са били регистрирани с 5% по-малко в сравнение с предходната година, т.е. общо 158 000 машини. Освен в Италия, в Испания и Великобритания също се отчита сериозен спад на пазара.
Какви са причините
Тревожни данни за продажбите на нови агромашини от месеци идват от Европейската асоциация на производителите на селскостопански машини (CEMA).
След леко оттласване от дъното през май, юнските данни отново показаха връщане към негативната тенденция на все по-малко търсене. В момента той е на нива, под които през последното десетилетие е бил само по време на първоначалния COVID шок от 2020 г.
Според CEMA на всички пазари в Европа на този етап крайните клиенти не изпитват нужда да инвестират в нова механизация. В резултат се получава и ситуация, в която безпрецедентно количество чисто нови машини застояват при търговците.
Съдейки по случващото се в Италия, там, където има нужда от допълнителни трактори, комбайни и товарачи, очевидно решението се търси предимно на вторичния пазар.