Тази седмица стана ясно, че китайската компания Shanghai Unison Aluminium Products планира да инвестира общо над 300 милиона лева ( €153,4 милиона) за изграждането на нов завод за части за електрически автомобили край Пловдив. За инвестицията обявиха от кабинета на българския президент. Фабриката ще се намира в "Тракия икономическа зона" и ще разкрие до 200 нови работни места.
Първата фаза на проекта за изграждане на производството ще бъде завършена още до края на тази годината, след което заводът ще бъде разширен през 2025 г. с втора и трета фаза, потвърдиха за Money.bg от президентството.
"Този бизнес проект ще бъде осъществен от местния филиал на китайския Shanghai Unison Aluminium Products, производителя на автомобилни части ZS Europe. Генералният мениджър на Shanghai Unison Aluminum Products Луо Шибинг представи плановете на компанията на среща с държавния глава Румен Радев", уточняват от прессекретариата на президента.
Заводът ще произвежда алуминиеви шасита и кутии за батерии за електромобили, които ще бъдат предназначени както за българския, така и за международни пазари.
Кои са ZS Europe?
Проверка на Money.bg показа, че компанията ZS Europe е с предмет на дейност научноизследователска, развойна дейност и производство на алуминиеви и автомобилни части. Дружеството се занимава основно с търговия на стоки и технологии. Част е от групата Shanghai Unison Aluminium Products, която е създадена през 1994 г. и е с опит в прилагането на алуминиеви сплави.
Компанията е професионален производител на авточасти от алуминиева сплав, интегриращ дизайн, разработка, производство, продажби и обслужване.
Още през юни тази година от българското Министерство на иновациите и растежа съобщиха, че ZS Europe инвестира близо 19 милиона лева в новото високотехнологично съоръжение. А през март от звеното за бизнес развитие към община Пловдив обявиха, че китайската компания-майка на ZS Europe инвестира над €35 милиона в нов завод в "Тракия икономическа зона".
През 2019 г. в Китай беше подписана декларация за стратегическо партньорство между България и Китайската народна република на най-високо равнище, като настоящата инвестиция вероятно е вследствие от това.