Най-големият суверенен фонд в света, който наброява 900 милиарда долара, не се притеснява толкова от Brexit, нито пък има сериозни опасения относно евентуално излизане на Франция от еврозоната.
За фонда на Норвегия, който притежава 1.3 процента от световните акции, само две държави представляват глобален финансов риск. И това са най-големите икономики в света.
"Ако погледнем към 2016 година и дори по-назад, става ясно, че при две страни, които са толкова големи и важни за световната икономика, политическата ситуация влияе на световните финансови пазари. И това са САЩ и Китай", коментира главният изпълнителен директор на фонда Ингве Слингстад.
Геополитическият риск беше поставен в полезрението на инвеститорите през 2016 година. Периодът изненада с резултатите след референдума във Великобритания и избора на Доналд Тръмп за нов държавен глава на САЩ.
Сега инвеститорите са подготвят за още смущаващи ситуации, след като избирателите се отправят към урните, за да дадат своя вот за ключови избори в рамките на Европа, сред които и тези във Франция.
"Ние сме дългосрочен инвеститор в Европа. И ще останем дългосрочен инвеститор в Европа, това е голяма част от вложенията ни", допълни експертът.
По думите на Слингстад политическите събития извън влиянието на САЩ и Китай са в "много по-малка степен" отразени при финансовите пазари. И дори и значимите събития в Европа през миналата година са имали по-малко влияние, отколкото можеше да се очаква.
Πpeз eceнтa нa минaлaтa гoдинa cyвepeнният фoнд нa Hopвeгия e cпeчeлил нови 447 милиapдa ĸpoни или 53 милиapдa дoлapа.