Норвежката държавна петролно-газова компания Statoil неотдавна изтегли всичките си инвестиции от катранените пясъци в Алберта, Канада след като спечели договор за разработване на офшорна вятърна ферма във водите на САЩ.
Компанията е започнала да продава своите активи, свързани с петролоносните катранените пясъци, почти часове, след като е излезе решението, че фирмата получава право да изгради ветроенергиен парк край бреговете на Ню Йорк, пише GreenTech.bg.
Възможността за разработване на ВЕИ съоръжението и осигуряване на електроенергия толкова близо до голям град като Ню Йорк прави проекта за добив на чиста енергия изключително атрактивен. В същото време той е много, много видим - в буквалния смисъл и е имиджов за Statoil. Това начинание ще означава много висок статус за компанията.
Триумфът на Statoil означава, че фирмата е част от нова, координирана програма за разработване на серия от вятърни паркове край бреговете на Атлантическия океан, пише CleanTecnica. Проектът е само една от 11 офшорни зони, определени за разработване на такива ВЕИ съоръжения.
Голяма част от 4500-те километра океанско пространство по протежение на източното крайбрежие на САЩ е идеална територия за развитие на възобновяемата енергия. Причините са няколко. В сравнително плитките води на континенталния шелф строителството е относително лесно. Близостта до големи селища с висока концентрация на населението прави достъпа до реалия пазар много лесен.
Към това се прибавя и фактът, че горещите южни щати отчаяно се нуждаят от енергия на достъпни цени, за да захранват климатичните системи, на които разчитат, а това е рецепта за мащабно търсене на енергия.