Програма за подмяна на сега използваните в Русия чуждестранни машини и техника за производство на чипове предвижда за целта инвестиции от общо близо 2,5 млрд. долара до 2030 година.

Инициативата планира реализирането на 110 научноизследователски проекта, за да се намали зависимостта на Русия от вносна техника за изработка на пластини и чипове по 28 нанометрова технология. Проектите се планира да са по четири основни направления - техническо оборудване, материали, химикали, системи за автоматизирано проектиране, пише CNews.

Intel отлага с години инвестиции за милиарди долари в два нови завода за чипове в Германия и Полша

Intel отлага с години инвестиции за милиарди долари в два нови завода за чипове в Германия и Полша

Американският технологичен гигант при това щеше да получи милиардни субсидии от двете страни

Понастоящем в Русия се използват не по-малко от 400 модела оборудване за производство на микроелектроника и само около 12% от тях може да се произведат на територията на Русия. При това, заради санкциите техниката за монтаж на компоненти на печатни платки, асемблиране на крайни устройства, тестове и контрол на качеството е поскъпнала с 40-50%.

В рамките на програмата за машини за електронно производство, се планира да се създаде руска техника за производство на микроелектроника (от 180 до 28-нанометрови технологии), свръхвисокочестотна електроника, фотоника, асемблиране на електронни компоненти и модули и много други.

Освен това, се планира се създаването на общо 15 типа контролно-измервателно оборудване, 13 типа плазмохимически инсталации, 10 инсталации за литографии, 7 инсталации за производство на пластини и т.н.

В Германия Wolfspeed спират мащабен проект за завод за чипове на стойност близо 3 милиарда евро

В Германия спират мащабен проект за завод за чипове на стойност близо 3 милиарда евро

Освен американската компания, в проекта трябваше да участва и германската ZF