Турската Halkbank ще добави нов клон към своята мрежа в Сърбия, където вече има широко присъствие. На 29 октомври банката ще отвори първия си дигитален клон в сърцето на столицата Белград, където стъпи за пръв път преди 3 години.

Това ще бъде 33-ият клон на Halkbank в страната, а общият брой на служителите й ще нарасне до 500, съобщава Анадолската информационна агенция.

Банката, която е държавна собственост, е една от най-големите в Турция. Тя придоби 77% от сръбската Cacanska Banka през пролетта на 2015 г. и се превърна в най-големия турски инвеститор в Сърбия, където управлява 32 клона в цялата страна.

През декември банката ще предостави кредитни карти и машини POS терминали на своите сръбски клиенти, както и за международните бизнесмени, работещи в западната  ни съседка.

Турската банка отбелязва голям напредък след влизането си на сръбския пазар през 2015 г. "За 3 години Halkbank разшири мрежата си в цяла Сърбия и нарасна с повече от 70% и достигнахме повече от 450 млн. евро размер на активите", обяви Кенан Бозкурт, главен изпълнителен директор на банката в Сърбия.

Кредиторът започна да отпуска и земеделски заеми от април 2018 г. и смята да продължи с разширяването в западната ни съседка.

"Нашата клиентска база се увеличава ежедневно, а други градове ни поискат да открием нови клонове. Ето защо се планира да бъдат отворени и нови клонове в други големи градове през 2019 г.", каза Бозкурт.

Банката има за цел да подобри обема на търговията между Турция и Сърбия, служейки като търговски мост между двете държави.

Откакто банката навлезе на сръбския пазар, бяха организирани много бизнес форуми и семинари с участието на високопоставени политици - включително и президентите и министрите на двете страни, отбеляза Бозурт.

Halkbank е вторият по големина държавен кредитор след Ziraat Bank в Турция, с над 900 клона и 19 000 служители. Тя e 5-а по размер на активите по данни за 2015 г. През 2014 г. активите на банката са оценени на над 150 млрд. турски лири (60 млрд. долара), а нетната й печалба достигна 2.2 млрд. турски лири (850 млн. долара).