Инвестиционното предложение за "Удвояване на участъци от железопътна линия Крумово - Свиленград - Турска граница" получи дълго чакано одобрение по ОВОС. Така реализацията му най-после може да започне. НКЖИ представи проекта преди повече от 2 години, но поради своята специфика и преминаването през различни територии, намиращи се в пределите на 9 различни общини, процедурите се проточиха значително.
В основата на проекта е удвояване на ключовата железопътна линия с национално и международно значение, чрез която се осъществява връзката с Република Турция и железопътна линия Калотина - запад (границата със Сърбия) - София - Пловдив - Димитровград - Свиленград (границите с Гърция и Турция).
Част от мотивите за реализацията е фактът, че удвояването на жп линията ще намали експлоатационните разходи и ще гарантира по-висока безопасност за движение на влаковете. Успешното му финализиране пък ще доведе увеличаване на конкуренцията в транспортния сектор, като подобри значително качеството на железопътните услуги, пропускателната способност и ще доведе до запазване на постигнатите параметри на железния път за осигуряване на проектна скорост от 160 км/ч.
В обхвата на предложението се включва реконструкция на гари, перони и някои пешеходни подлези, както и изграждането на нови перони и пешеходни надлези. Предвижда се и реконструкцията на разделен пост Поповица в гара. Вариантите по проекта обхващат изграждането на две нови гари и реконструкцията на спирка Скобелево в гара. Предвижда се също така реконструкция на тягови подстанции и съоръжения и линейни мрежи на други ведомства.
Идеята за "Удвояване на участъци от жп линия Крумово-Свиленград-Турска граница" е част от Плана за действие за изпълнение на Националната програма за развитие България 2030.
В края на май тази година се проведоха обществени обсъждания във връзка с доклада за оценка на въздействието. Въз основа на тях консултантите, работили по документите, препоръчаха да се приложат смекчаващи мерки, които не се очаква да имат отрицателно въздействие върху околната среда.