"100 млн. лв. си търсят мениджъри", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Поръчка за над 100 млн. лв, предназначени за дялови инвестиции в нововъзникнали предприятия (стартъпи) или компании в начален стадий на развитие, беше пусната в понеделник от държавния Фонд на фондовете (ФнФ). Търгът за 51.3 млн. евро е разделен на три: два фонда за "ускоряване и финансиране на начален етап" съответно с размер 14 и 18.2 млн. евро и "Фонд за финансиране на начален етап" с размер 19.1 млн. евро. Търсят се мениджъри, които да управляват трите структури.

Първите два инструмента по замисъл ще трябва да правят както малки (25-50 хил. евро), така и големи (50 хил. - 1 млн. евро) инвестиции, а последният фонд ще прави предимно големи, до 1 млн. евро. Крайният срок за подаване на оферти е 6 ноември.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Поредна проверка откри драстични разлики в цените на храните" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Детски сок е със 147% по-скъп в София, отколкото в Берлин

Поредна проверка установи двоен стандарт при храните на Изток и на Запад и значителни разлики в цените на част от продуктите. Макар сравнението да е с ограничен кръг от стоки и отново да е направено единствено на базата на изписаното на етикетите на цената, то е показателно за продължаващата практика на големите производители.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Толтаксите само електронни, без каси и бариери" е заглавиe от в. "24 часа"

Електронната винетка, която ще се въведе с толсистемата, ще може да се купува и от смартфон, съобщиха от пътната агенция. Ако няма повече забавяния, новата система за таксуване на превозните средства трябва да действа от 2019 година.

Тогава ще отпадне сегашната хартиена винетка и ще я има само в електронен вариант, а шофьорите няма да лепят по стъклата на автомобилите стикери.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Лъжат с трудови договори работниците ни в чужбина" извежда на първа страница в. "Монитор"

Масово фирмите посредници лъжат с трудови договори работниците ни в чужбина. За това алармираха от Инспекцията по труда. Оттам обяснява, че са установени липси на трудов договор с работодател от приемащата държава, който трябва да бъде предоставен на лицето преди заминаването. Според резултатите от контролната дейност на Инспекцията в последните години работници и служители се изпращат в чужбина основно чрез командироване. Сигналите, които постъпват, касаят най-вече неспазено изискване възнагражденията да бъдат равни поне на минималните в приемащата държава. Друго нарушение, което констатират е липсата на информация за условията на труд.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Застрахователи изнесоха в чужбина 3,84 млрд. лв.", четем във в. "Стандарт"

Застрахователните компании изнесоха в чужбина 3,845 млрд. лв. Тези пари са инвестирани зад граница в търсене на по-висока доходност от компаниите заради ниските лихви по банковите влогове. Капиталовият пазар в България пък не е достатъчно голям да са поеме инвестицията на толкова много пари. Общата сума на средствата, управлявани от застрахователните дружества, които осъществяват дейност в България, възлиза на 7,282 млрд. лв. към края на месец юни, сочат данните на БНБ. За година техният размер нараства с 677,7 млн. лв. (10,3%). Като по-голямата част от увеличението на активите на застрахователите се инвестира в чужбина. За година инвестициите на застрахователите в България се увеличават само със 169,9 млн. лв. (5,2%) до 3,437 млрд. лв. Като техният дял пада до 47,2%. А средствата, инвестирани в държавите от ЕС, нарастват с 558,2 млн. лв. (18,9%) и достигат 3,515 млрд. лв. Така парите, вложени в ЕС, вече имат дял от 48,3% и за първи път са повече от средствата, които са инвестирани от застрахователите в България.

Прочети още от в. "Стандарт"

""ЕКО България" купува 12 бензиностанции от "България лизинг"", пише в. "Капитал"

Преди това компанията е ползвала обектите под наем

"ЕКО България" ще купи 12 бензиностанции от "България лизинг", стана ясно от публичния регистър на Комисията за защита на конкуренцията. Досега обектите също се ползваха от веригата. За "Капитал" от ЕКО обясниха, че решението за придобиването е взето, защото компанията ще продължава да се стреми да подобрява представянето си на пазара, което е част от инвестиционната стратегия и плановете за развитие.

Прочети още от в " Капитал"

"Кой държи шалтера на държавната преса?", пише в. "Сега"

Управляващите настоятелно се опитват да установят контрол върху всеки печеливш бизнес

Ако някой някога изобщо си е мислил, че в държава като България управляващите ще работят за нормална пазарна икономика, ред, законност и за насърчаване на свободната инициатива, той е изпаднал в дълбоко заблуждение. Единствената цел на управляващите е пряко или подмолно, чрез близки до себе си лица, да контролират всеки един бизнес, който може да носи печалби. Освен това те неистово искат да премахнат всяка възможност намеренията им да бъдат оспорвани или възпрепятствани от народонаселението. Няколко от последните действия на сегашните управляващи и техни законодателни инициативи пряко насочват към подобни изводи. Вчера премиерът Бойко Борисов пряко ги подкрепи.

Прочети още от в. "Сега"

"Водата няма да поскъпва шоково" четем във в. "24 часа"

"Няма да има драстично повишаване на цената на водата." Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на откриването на организираната от Световната банка международна конференция "Опазване и устойчиво използване на водите в България".

В момента междуведомствена група с консултант Световната банка изготвя стратегия за финансиране на отрасъла в дългосрочен план. Ако има промени в цените, те ще стават плавно, без шокови повишавания, каза Нанков.

Прочети още от в. "24 часа"

"Македония слага край на историческия кич в Скопие", пише в. "Стандарт"

Днес македонското министерство на културата официално ще обяви спиране на проекта "Скопие 2014", който бе започнат при управлението на предишния премиер Никола Груевски.

Този проект стартира през 2009 година и напълно промени центъра на Скопие. Малкият площад в столицата бе осеян с паметници на герои от античността. През 2011 година там бе поставен огромният паметник на античния пълководец Александър Македонски. Скулптурата е висока 13 метра, а самият постамент 10 метра и струваше над 10 млн. евро.

Около него има още десетки други паметници - като се започне от бащата на Александър и се мине през Майка Тереза, цар Самуил, Гоце Делчев, партизански герои и се стигне до плувци и кораби в река Вардар. Над реката бяха построени и няколко нови моста, където също има десетки паметници.

Прочети още от в. "Стандарт"