“120 евро за аварийно бягство от Брюксел” четем във в. “Монитор”
Вземат клиентите си от покрайнините заради блокадата, баби тръгват към Белгия да приберат децата на гастербайтерите
Между 100 и 120 евро плащат българи, озовали се в сърцето на кървавите атаки в Брюксел, за да се приберат у нас. Транспортирането се извършва чрез нелегални бусове, които от години правят редовни курсове от България до Белгия. Броени часове след терористичните актове в сърцето на Европа, превозвачите вдигнаха с 50% цената на билета. Така досегашната цена от 80 евро скочи до 130 за най-скъпите курсове, показа проверка на „Монитор“.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“МОСВ отряза зелените за 50 млн. лв. и нова зона в „Натура 2000”" четем на първа страница на в. “Труд”
Националният съвет по биологично разнообразие към Министерството на околната среда и водите е отхвърлил предложението за 50 милиона лева за зелените, поискани за опазване на червеногушата гъска. Съветът отложил и с 2 години включването на нова зона в „Натура 2000” под името „Рила-буфер”, разказаха пред „Труд” участници в срещата.

Причината за отлагането е, че предложението е немотивирано и няма достатъчно научни доказателства за въвеждането на такава зона. Предложението за „Рила-буфер” било представено от Ирина Матеева от „Българското дружество за защита на птиците”, част от „Коалиция за да остане природа в България”.

Прочети още от в. “Труд”

“Джихад в сърцето на Европа”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
И Брюксел падна жертва на терора. Две камикадзета потопиха в кръв сърцето на Европа. 34 души бяха убити на място, а над 200 - ранени в домино от взривове. В 8 ч. местно време две експлозии разтърсиха летище "Завентем". 79 минути по-късно бомба избухна в станция "Маалбек" на метрото на 400 метра от европейските институции. Малко по-късно спецчастите откриха невзривен шахидски пояс на летището.

Брюксел бе парализиран. Хората се затвориха в домовете и офисите си, улиците се напълниха с военни и полиция. Градският транспорт спря изцяло.

"Ислямска държава" пое отговорност за кървавата баня. Лицата на атентаторите, заснети от охранителни камери, обиколиха света. Според разследващите двама от тях са се взривили, третият е избягал, след като оставил бомба с пирони. От вчера той е най-издирваният мъж в Европа.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Още един голям нов завод в Пловдив - на германската Osram", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Един от най-големите световни производители на осветителни системи в света – германската компания Osram, избра България за новия си завод, който ще обслужва цяла Европа. Предприятието, което вече се строи, ще е в "Тракия икономическа зона" край Пловдив, в него ще бъдат инвестирани 45 млн. лв. и ще работят 900 души.

Новината е добра по няколко причини. Първо, производството е високотехнологично - за електрониката за осветление. Второ, България е предпочетена за първия завод на групата в Източна Европа. И трето, това е поредният западен инвеститор, който избира страната и по-конкретно региона на Пловдив за свое ново предприятие.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Достойните българи са нашият отговор на терора", четем на първа страница на в. „24 часа"
Премиерът Борисов връчи голямата награда на 15-годишната Мария Стоилова, която спаси припаднал зад волана тролейбусен шофьор.

Чест за мен е да съм сред добротворците, каза Димитър Бербатов

Новините за трагичните събития в Брюксел започнаха да идват малко преди началото на официалната церемония по награждаването на “Достойните българи на 2016 г.” по инициативата на “24 часа” и БНТ в НДК вчера.

Пръв актьорът Любо Нейков, който дойде да връчи награда на един от достойните българи, още преди началото на церемонията формулира точно смисъла на това, което се случва. “Достойните българи са българският отговор на терора днес”, каза Любо Нейков.

Прочети още от в. „24 часа"

"Спряна поръчка в София тръгва пак на двойна цена” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Ефектът от пушилката със спрените обществени поръчки се оказа краткотраен. Два от отменените конкурси са обявени отново при същите или при още по-съмнителни условия, при това в общини, управлявани от ГЕРБ - София и Варна.

Ремонтът на площада около НДК е на път да бие всички рекорди заради постоянното си поскъпване. Насред кампанията на Борисов за отменяне на поръчки Столичната община спря търга си за ремонт на площада пред НДК с мотива, че има само един кандидат. Тогава стойността на ремонта бе 2.4 млн. лв. Месец по-късно същият ремонт вече е драстично по-скъп - с прогнозна стойност 6 млн. лв. От тях половината са за основните дейности, а за другата половина от парите е записано, че общината може да ги даде на същата фирма по своя преценка, ако са необходими допълнителни дейности.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„В енергетиката вече идва нов пазарен модел", пише в. “Капитал Daily”
Ако доскоро в България основно се говореше за излизането на потребителите на свободния пазар, т.е. възможността те да избират доставчика си на електроенергия, вече започват да се оформят и контурите на модела, по който производителите ще излязат на пазарни релси. Това е много важеният втори стълб на промените в енергийния сектор, които трябва да го трансформират от почти изцяло регулиран от държавата в индустрия, която работи като всяка друга.

Догодина Българската независима енергийна борса (БНЕБ) ще започне да търгува електроенергия във всички сегменти на пазара, производителите с дългосрочни договори ще могат да се включат в пазара, а НЕК ще изгуби статута си на единствен купувач.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Да товариш държавата с милиарден дълг не е успех", пише в. “Сега”
На 14 март българското правителство изтегли поредния голям външен заем в размер на почти 2 млрд. евро. В резултат държавният дълг надмина 30% от БВП. Емисията не бе рекламирана особено активно на чуждестранните пазари и привлече най-много инвеститори от България.

Управляващите се похвалиха колко е успешна емисията и колко са ниски лихвите - от 2.16 до 3.18% (това е доходността, или грубо казано - лихвата, съобразно цената и срока). А опозицията критикува с дежурното обвинение за завъртането на дълговата спирала.

Истината не е нито при едните, нито при другите. Важните въпроси от гледна точка на данъкоплатците са два - защо изобщо Министерството на финансите взема заеми и дали ги взема при най-добри условия.

Прочети още от в. “Сега”

“Ще позволят ли на КАТ да ни пипа номера на колата” пише в. „Труд"
Какво се случва, ако някоя сутрин автомобилът ви осъмне с откраднат преден номер? Едва ли подозирате, че за вас ще започне трагедия, сравнима със сюжета на няколко произведения на Франц Кафка, взети заедно.

Ето как. Понеже табелките се монтират в КАТ, вие логично смятате, че първо трябва да отидете там. Грешка. Трябва да отидете в Районното полицейско управление по местоживеене и да съобщите под формата на писмена жалба, че ви е била открадната табелката. Когато вечно съненият дежурен приеме сигнала, той ви обяснява, че в следващите три дни цялото МВР ще бъде вдигнато на крак да издирва вашия номер. Но има известен шанс (към 99,9%) и да не го намери, затова е нужно след този срок да отидете на среща с кварталния полицай.

Прочети още от в. „Труд"

“По-сухата 2015-та качила консумацията на бира“, четем във в. “Монитор”
По-малкото дъждове през 2015 г. са увеличили консумацията на бира в България до средното ниво за ЕС, сочат данни на един от най-големите производители на пиво у нас, обявени вчера.

На човек от населението през миналата година потреблението е било около 72 литра и е отчетен ръст от почти 4 на сто. Общото количество от пенливата нискоалкохолна напитка продадено за периода е 5,3 млн. хектолитра, което е с около 3 на сто повече от 2014 г.

Според Николай Младенов шеф на една от големите пивоварни у нас ръстът през 2015 г. идва след немалък спад на консумацията в България през предходните 2 години. „Потреблението на бира у нас на човек е колкото средното отчетено за ЕС”, поясни той. „Бирата остава достъпна. Средната й цена на литър в търговската мрежа е 1,55 лв.”, обясни Младенов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Още производители на бонбони в САЩ спират рекламите за деца", пише в. „24 часа"
Без реклами на сладки десерти за деца - тази тенденция, започнала спорадично в САЩ от 2007 г., продължава да се разраства.

Група компании, които произвеждат бонбони, няма да рекламират директно на деца под 12 години според споразумение, подготвено от Съвета на Бюрото за по-добър бизнес в партньорство с Асоциацията на националните производители на бонбони и сладкиши в САЩ, пише сайтът “Ню Йорк дейли нюз”.

Те се присъединяват към 6 по-големи сладкарски компании, сред които са “Хърши”, “Марс” и “Нестле”, които не насочват рекламите си към деца от 2007 г.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Град без стопани", пише в. “Стандарт”
Колко институции са нужни, за да бъде завинтена крушка на улична лампа? Ако лампата е в Студентски град, поне три. Зависи на чия територия се намира - на улица, която принадлежи на общината, на алея, която се стопанисва от университета, или на място, което е на държавата и за него се грижи областната управа. А нищо чудно и да е на частен терен. Резултатът - едно съвсем скорошно проучване, направено от студентските съвети и организацията "ПоДлезно", показва, че 48,7% от уличните лампи в целия Студентски град не работят, въпреки че счупени са едва 12 броя от тях. От останалите над 40% пък са неефективни - тоест осветяват улици и алеи твърде слабо. Тоест - Студентски град тъне в мрак.

Студентски град тъне в мрак не само в прекия смисъл. От години тук най-тъмната Индия е проблемът със собствеността на терените, който възпрепятства не просто всеки опит градът да възвърне облика си на студентски, а дори просто да бъде оправено осветлението му.

Прочети още от в. “Стандарт”