"Българите пак купуват едни от най-скъпите горива в ЕС” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
В разгара на лятото България отново се оказва с "европейски" цени на горивата и дори надминава средното за ЕС равнище. Страната ни е на пето-шесто място по скъпотия на бензина и дизела преди облагането с данъци, показа справка на в. "Сега".

Литър А 95 у нас струва 0.480 евро, преди да се начислят акциз и ДДС, в Полша е само 0.289 евро, в Австрия е 0.381, в Швеция - 0.393 евро. На практика в цели 21 други членки на ЕС - всичките с по-богато население, масовият бензин преди данъците е по-евтин.

Почти същата картина е и при дизеловото гориво, където в 21 страни цените са по-ниски от нашите, преди да бъдат начислени данъците. В България цената е 0.495 за литър, в Австрия е 0.388, в Полша е 0.333 евро и т.н.

За разлика от повечето страни в ЕС обаче в България акцизните ставки все още са сравнително ниски.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Здраво харчене покрай шефството ни на ЕС" четем на първа страница на в. “Труд”
Заради изтегленото с шест месеца българско председателство на Съвета на ЕС започва харчене на пари на бързи обороти. Прогнозата е, че целият масраф ще ни излезе около 150 млн. лв.

От вчера Националният център за подготовка на шефството на България на ЕС има председател. Щабът е оглавен от бившия представител на България в НАТО (2004-2009) Любомир Иванов, който е назначен от Меглена Кунева. До края на годината в това звено ще работят 15 души, а от следващата ще набъбнат до 50. Националният център ще плаща наем за целия трети етаж в сградата на НДК, по-известна като ПРОНО. Изчисленията сочат, че за заплати, наем и консумативи за три години ще отидат около 6 000 000 лв.

Прочети още от в. “Труд”

“Джипита изписват ударно лекарства, пращат ги на екзотични екскурзии” четем на първа страница във в. “Монитор”
Джипита изписват ударно лекарства на конкретни фармацевтични фирми, за да пътуват безплатно на екзотични екскурзии. За всяка дестинация е необходимо те да съберат определен брой изписани опаковки от даден медикамент. Това са предимно лекарства за сърдечносъдови заболявания, като хипертония, и диабет, които се отпускат безплатно или частично от Националната здравноосигурителна каса. Това съобщи пред „Монитор” Пенка Георгиева, председател на пациентската организация „Заедно с теб”. Тя предостави конкретни оферти, предложени на общопрактикуващ лекар от Варна, като уточни, че те важат и за други градове в страната. Обикновено става въпрос за по-скъпи медикаменти, за които НЗОК трябва да плати повече, а в някои случаи има и разлика, която е за сметка на пациента, уточни Георгиева.

Пред фирмата отчитането е с копието от рецептата за изписаното реимбурсирано лекарство или от компютъра на доктора, където това също се нанася.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Интересни факти за Олимпийските игри в Рио”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

На Олимпийските игри в Рио де Жанейро ще участват повече от 10 000 спортисти от 206 страни. Представяме ви някои факти и цифри за първите игри, провеждани в Южна Америка.

- След повече от век голфът отново ще бъде включен в игрите. За последен път този спорт бе представен в Олимпиадата през 1904 г. в Сейнт Луис, САЩ. На игрите в Рио обаче четирима от водачите в ранг листата за мъже ще отсъстват – Джейсън Дей, Джордън Спит, Дъстин Джонсън и Рори Макилрой са заявили, че няма да се състезават заради огнището на зика в Бразилия.

- Спортните състезания ще се проведат на 33 различни места в четири района на Рио де Жанейро - Копакабана, Бара де Тихука, Деодоро и Маракана.

- Повече от 300 000 чуждестранни посетители се очаква да пристигнат в Рио, за да гледат игрите.

- В тази Олимпиада за първи път ще бъдат включени спортисти, родени през 2000 г.

Прочети още от в. “Стандарт”

"На дни от най-чаканата новина за банките", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Колко са здрави българските банки? На 13 август Българската народна банка (БНБ) ще даде своя отговор на този въпрос за милиарди левове. Темата е чувствителна и това обяснява и избора на момента - в самия край на дадения от парламента срок, в разгара на летните отпуски, през почивния съботен ден...

Резултатите от прегледа на качеството на активите и стрес-тестовете са без прецедент в България - и като обхват и като ниво на прозрачност. От тях се очаква да научим в каква степен отчетите и балансите показват реалността каквато е или каквато на мениджърите и собствениците на банките им се иска да е. С фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) през 2014 г. се видя, че счетоводните манипулации и престъпното кредитиране е възможно да се случват незабелязано години наред въпреки контрола, упражняван от банковия регулатор и другите задължени институции, като например Комисията за финансов надзор (КФН). Предстои да видим още дали начинът, по който банките управляват бизнеса си, е устойчив и дали при икономически шок ще имат достатъчно капитал. И в крайна сметка доколко всяка от тях е заплаха за клиентите си, за целия сектор и като крайно за данъкоплатеца.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Отпада тайната при осиновяване", четем на първа страница на в. „24 часа"

Информация ще се дава и административно, без да се водят дела. Правят единен регистър Тайната на биологичните родители вече ще може да се разкрива по административен път. Сега решава съдът, а по административен път може да се иска единствено медицинска информация. Това предвиждат промени в Семейния кодекс. Новите правила за осиновяванията ще бъдат публикувани за обсъждане в края на август. Зам.-министърките на труда и социалната политика Деница Сачева и на правосъдието Вергиния Мирчева ги представиха на кръгла маса вчера.
Прочети още от в. „24 часа"

„"Ментормейт" се разраства с офис в Русе", пише в. “Капитал Daily”
Софтуерният разработчик "Ментормейт България" планира да открие нов офис до края на годината. Той ще бъде в Русе, а компанията вече оглежда потенциални офис пространства за разширението си. Причината "Ментормейт" да избере точно дунавския град е, че там има достатъчно специалисти, каза Николай Любчев от "Ментромейт" за "Капитал Daily". Разработчикът вече има офиси в София, Пловдив, Велико Търново и Варна.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Иска ли някой да е президент на тази държава?", пише в. “Сега”
Един въпрос все повече боде очи и уши с приближаването на президентския вот. Въпросът е: кой точно иска да стане президент на тази държава. Май никой. За Бойко Борисов е ясно, че иска, но не му стиска, а и му е твърде раничко да остави реалната власт. Кой друг иска да е президент? Георги Първанов, който не може да се кандидатира най-малкото защото не го щат от БСП, а нали кандидатурата трябва да е обща, на левицата?!

Да вземем например т.нар. патриотичен сектор, където кум, кумец и Красимир Каракачанов се събраха и първи обявиха кандидат-президент. Още преди 3 месеца "Сега" написа, че "Атака" и Патриотичният фронт ще се обединят в малко вероятен тогава съюз и ще издигнат точно Каракачанов - сбъдна се. А сега ще направим още една прогноза - Каракачанов трудно ще спечели повече от 2%, защото на предишния президентски вот взе точно 0.9%.

Прочети още от в. “Сега”

“Йорданка Фандъкова: Без компромиси с качеството на ремонтите в София” пише в. „Труд"
Започна най-мащабната модернизация на парка на градския транспорт от десетилетия

- Госпожо Фандъкова, преди дни станахме свидетели на некачествено изпълнен ремонт. Визирам асфалтирането на дърветата по бул. "Владимир Вазов". Как да сме сигурни, че останалите ремонти се изпълняват качествено?

- Върнахме веднага фирмата изпълнител да премахне пъновете от тротоара и да преасфалтира за своя сметка тези участъци. Поискала съм от зам.-кмета по транспорта да санкционират и фирмата, която е избрана, за да упражнява надзор. Тяхната работа е да са на обекта постоянно, да осъществяват контрол и да координират дейностите. В последната година имах няколко срещи с Камарата на строителите и ясно казах, че на първо място е качеството на строителството и на ремонтите - и аз, и гражданите искаме да виждаме, че публичните средства се дават за добре свършена работа.

Прочети още от в. „Труд"

“12 услуги на общината вече са онлайн“, четем във в. “Монитор”
12 електронни общински услуги вече са достъпни за гражданите и фирмите в Радомир. Зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов и кметът на общината Пламен Алексиев лично провериха днес как работи системата. Сред първите ползватели на общински електрони услуги в града бе Силвия Мирчева. Тя подаде онлайн заявление за семейно положение и извърши плащане на услугата през интернет.

Радомир, Габрово и Бургас са трите пилотни общини, които са присъединени към платформата за отдалечен достъп да административни услуги. Тя е разработена по проект на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщения „Развитие на административното обслужване по електронен път“

Прочети още от статията на в. “Монитор”

 „Мрачно бъдеще за човечеството, ако не преосмислим богатството", пише в. „24 часа"

Парите имат ли значение? Дали те все още ни правят богати? Може и да изглежда необичайно за един физик да се опитва да отговори на тези въпроси, но резултатът от британския референдум ни напомни, че всичко е свързано и ако искаме да разберем фундаменталната природа на Вселената, бихме били глупаци да игнорираме ролята, която богатството играе в нашето общество. По време на кампанията за референдума аз заявих, че би било грешка Великобритания да напусне Европейския съюз. Резултатът ме натъжава, но за да можем да живеем успешно извън ЕС, трябва да разберем защо британският народ направи този избор.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

” БДЖ излезе на печалба", пише в. “Стандарт”
46 млн. лв. задължения изплати холдингът през първите 6 месеца на годината

"БДЖ - Товарни превози" излезе на печалба за първите 6 месеца на годината, която е 1,325 млн. лв. Това съобщи пред БНТ изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров, част от който е и "БДЖ - Товарни превози". За първи път в историята си като самостоятелно дружество, т.е. от 2007 г. насам, "БДЖ - Товарни превози" излиза на печалба, коментира Владимир Владимиров. Приходите от продажби на дружеството намаляват до 52,422 млн. лв. през първите 6 месеца на годината, при 59,642 млн. лв. за същия период на миналата, пише в отчета на БДЖ до Министерството на финансите. Намалението е със 7,22 млн. лв. (12%). Оперативните разходи обаче също се свиват - с 8,212 млн. лв. (15%). Така в крайна сметка нетният финансов резултат се подобрява от загуба от 7,321 млн. лв. през първото полугодие на 2015 г., на 1,325 млн. лв. печалба, т.е. с 8,647 млн. лв. (118%). Превозвачът обаче има и 61,099 млн. лв. финансови задължения.

Прочети още от в. “Стандарт”