"Банките трупат рекордни печалби при рекордно ниски лихви" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Приходите им само от такси и комисиони за първото полугодие надминаха половин милиард лева

Банките продължават да отбелязват рекордни печалби - на фона на исторически ниски лихви. Оказва се, че в основата на тези финансови успехи водеща роля имат високите такси и комисиони, които трезорите събират от граждани и фирми. Това показват данните на БНБ за състоянието на банковата система за първите шест месеца на годината. В края на юни печалбата на банките е 801 млн. лева, като сумата е със 140 млн. лв. по-висока от година по-рано. Приходите от такси и комисиони трайно вървят нагоре. За полугодието банките са събрали от клиентите си впечатляващите 517.8 млн. лв. За сравнение за същия период на миналата година постъпленията от такси и комисиони са били 488.2 млн. лева.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Правителството одобри допълнителни 111 млн. лв. за избрани общини", четем в "Капитал"

София и Пловдив ще получат 24 млн. лв., останалите остават неизвестни

Министерският съвет отпусна допълнителни 111.3 млн. лв. за местната власт на заседанието си в сряда без достатъчно информация за кои общини са предназначени парите. От прессъобщението на правителството става ясно, че част от средствата ще дойдат от централния бюджет, а друга - от преструктуриране на други предвидени разходи в бюджета за годината. 

Проблемът с раздаването на допълнителни пари по този начин е, че докато част от тях наистина имат извънреден характер и затова отпускането им през централния бюджет е оправдано, други представляват обичайни разходи.

Прочети още от " Капитал"

"Купуваме повече с минималната заплата" е заглавиe от в. "24 часа"

Минималната заплата у нас е най-ниската в ЕС - и като номинален размер, и като покупателна способност (това, което човек може реално да си купи с нея). Но ако брутната минимална заплата в Холандия, е 6 пъти по-висока от тази у нас, изчислена в евро, количеството стоки и услуги, които човек може да си купи с нея, е само 2,5 пъти по-високо от това, което българите могат да си позволят. Тъкмо заради различните цени на стоките и услугите в отделните държави покупателната способност се оказва по-важният от двата показателя. За да онагледим този процес, сме сравнили покупателната способност за МРЗ в България като процент от тази във всяка от 19-те страни членки на ЕС, в които от 2003 г. има минимално заплащане. Прибавили сме и Албания, Сърбия и САЩ, за които Евростат дава данни.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Хазната губи 6 млрд. лв. от заплати в плик" извежда на първа страница в. "Монитор"

Oколо 6 млрд. лева годишно губи държавната хазна от недекларирани възнаграждения. При средна работна заплата за страната от 1060 лв. по данни на националната статистика средната декларирана в Националния осигурителен институт е 821 лв.

Сметките показват, че при тази разлика месечно хазната губи по 53 млн. лв. от невнесени осигуровки за всички работещи над 2,2 млн. души, а годишно цифрата набъбва до малко над 6 млрд. лв. "Липсата на пари в осигурителните фондове означава невъзможност държавата да изпълнява основните си функции. Тези вноски днес са необходими на правителството, за да изплащат пенсиите на родителите ни утре. Освен това бюджетът е източник и на ред други блага като здравеопазване и инфраструктура", коментира пред "Монитор" говорителят на НАП Росен Бъчваров. Щетите за родните служители също не са малко, годишно те губят над 2 млрд. лева.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Половината българи нямат пари за почивка това лято", четем във в. "Стандарт"

6 на сто от българите няма да имат възможност да почиват това лято, сочат данните от проучване на АФИС, направено в края на месец юли. Данните са от национално представително проучване на АФИС, осъществено в периода 20-25 юли т.г. Интервюирани пряко в домовете им са 1010 пълнолетни български граждани. 

Всеки четвърти българин, или малко над 24%, планира да почива през това лято. 12% са онези, които заявяват, че вече са използвали възможността за своята лятна ваканция преди края на юли. 

Нашето Черноморие все още е фаворит при избор на локацията. На него ще почиват 60% от имащите възможност.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Жалба ще забави още системата за е-билети в градския транспорт на София", пише "Капитал"

Класираният на второ място в търга на столичния Център за градска мобилност консорциум "Софер" обжалва избора на "Си Ен Си София тикетинг систем" за изпълнител на системата за електронно таксуване в градския транспорт, става ясно от сайта на Комисията за защита на конкуренцията, където жалбата е подадена във вторник. Самата жалба обаче не е публикувана и не стават ясни мотивите на "Софер", в която участват българските "Димирома" и "Декарт" и румънската "УТИ груп". 

Спечелилият обществената поръчка "Си Ен Си София тикетинг систем" пък e българско-турски консорциум. Обединението поиска най-ниската цена от 73.24 млн. лева без ДДС за изграждането на системата и още 5.85% от приходите от продадените карти и билети през нея

.Прочети още от " Капитал"

"Докладът за "Белене" вдигна с над 50% разходите за консултанти на БЕХ", пише в. "Сега"

АЕЦ "Козлодуй" отчита повече продажби, НЕК намеква за нов заем

Изготвянето на спорния доклад на БАН за нуждата от АЕЦ "Белене" е вдигнало с над 50% разходите за консултанти на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Така, ако за първите шест месеца на миналата година компанията е дала 1.2 млн. лв. за т.нар. "външни услуги", то сега сметката е набъбнала до 1.9 млн. лв. Това показва отчетът на холдинга за първото полугодие.

Част от фирмите в енергетиката, като АЕЦ "Козлодуй", отчитат значително подобрение във финансите си. Други обаче - като НЕК, продължават да изостават и дори намекват за нуждата от заем или друг вид финансиране, за да оцелеят. Почти константна остава загубата на държавния телеком "Булгартел", а диспечерът "Електроенергиен системен оператор" топи печалбата си до 8.9 млн. лв.

Прочети още от в. "Сега"

"За година близо милион по-малко пътници на Централна гара" пише в. "Монитор"

Автобусите пребориха влаковете и в София

C една пета са намалели пътниците на жп гарата в София само за година. През 2017 г. през Централна гара са преминали 4,4 млн. пътници с превозни документи, а година по-рано цифрата е била 5,3 млн., показва статистика на транспортното министерство.

Данните са на база на брой продадени билети и коефициент издадени карти. За дванайсетте месеца на миналата година данни показват, че през най-голямата гара у нас са заминали 1,54 млн. пътници, а пристигналите са 1,92 млн., или общо 3,46 млн. Заедно с продадените карти, които се използват най вече от работещите в столицата от съседни градове и села, броят на возещите се с железниците достига 4,4 млн.

Прочети още от в. "Монитор"

"Емигрантите ни пратили над 1 млрд. лева за 5 месеца", пише в. "Стандарт"

БНБ не отчита кеша и преводите над 2500 евро

От началото на годината до края на май българите, които живеят и работят в чужбина, са изпратили на близките си у нас над 1 млрд. лв. Това показва справка на Investor.bg в данните за платежния баланс, публикувани ежемесечно от БНБ. Точната сума е 506,9 млн. евро, което е със 6,8 млн. евро повече от същия период за миналата година, когато живеещите в чужбина българи са пратили на близките си 500,1 млн. евро.

Само за май постъпленията са близо 117 млн. евро, което е най-високото ниво от началото на 2018 г. Това прави средно по 3,8 млн. евро на ден.

Прочети още от в. "Стандарт"