"Бизнесът пак подкрепи кабинета и е обяви срещу протестите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Предсрочни избори щели да забавят икономическия растеж и да доведат до криза

Държавата да вземе мерки срещу протестите, защото те създават затруднения за икономиката и гражданите в страната. За това призова вчера председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев. Това стана след среща на всички работодателски организации и на синдикатите с премиера Бойко Борисов. На срещата, по думите на вицепремиера Томислав Дончев, били обсъдени "съществени въпроси" като доходите, пазара на труда и енергетиката. След нея обаче стана ясно, че целта всъщност е била бизнесът и синдикатите да дадат подкрепата си за кабинета и да изразят опасения от евентуални предсрочни избори. Наред с това работодателите обещаха и те да вдигат догодина заплатите. В бюджетната сфера вече е планиран ръст от 10% на възнагражденията на чиновниците.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Касовите бележки за горивата вече ще трябва да показват брутния марж", четем в "Капитал"

Мярката е вид опит на управляващите да се тушира общественото напрежение заради високите цени

Tърговците на горива на дребно ще трябва да включват допълнителна информация в касовите бележки, които издават на своите клиенти. В тях на отделен ред ще се посочва сумата на дължимия акциз, ДДС, продажната стойност на всеки вид гориво, както и покупната му цена от търговеца на едро без начислените косвени данъци. Това предвиждат предложенията за промени в Наредба 18 (по-известна като наредбата за касовите апарати) на Министерството на финансите, публикувани на сайта на ведомството.

Прочети още от " Капитал"

"Марияна Николова: Винаги съм била повече технократ, ще се впиша в кабинета" е водещo заглавиe от в. "24 часа"

- Г-жо Николова, кажете нещо, което не знаем за вас.

- Имам две дъщери - на 9 и на 16 г. Омъжена съм от 24 февруари 2002 година. Съпругът ми работи във фирма, която е с основна дейност мебелно производство.

- Знаете ли с какво се захващате, за колко време ви убедиха да приемете и кой ви предложи лично на вас да станете вицепремиер на мястото на Валери Симеонов?

- Предложението дойде от Валери Симеонов. Повече от година работя с него и съм в течение на политиките, които бяха започнати и трябва да бъдат завършени успешно.

Давам си сметка, че предстои много и отговорна работа за справяне с демографските проблеми на регионите в България, за създаване на по-добри условия за българския бизнес и за развитие на икономиката. Имам желание да допринеса за провеждането на успешни реформи в изпълнение на управленската програма на правителството. Надявам се, че екипът от министри ще ме приеме и ще успея да се впиша в стила на работа на Министерския съвет.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Поне 2000 българи горят на Черния петък" извежда на първа страница в. "Монитор"

Само подмаменитеза несъществуващи продукти и услуги горят с десетки хиляди левове всяка година.

Най-честите измами са поръчки на стоки, които така и не пристигат, въпреки че за тях са направени преводи. Другото е покупки на ваучери за почивки в реални хотели, които обаче се оказва, че не стигат до истинските собственици на местата за настаняване, а се прехвърлят през сайтове двойници.

Така изгорелият пристига в хотела с очакването за почивка, но неговото име не фигурира никъде. Финансовите средства за мнимите покупки на жертвите обикновено постъпват в банкови сметки в Китай и други континенти, което силно затруднява тяхното възстановяване.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бизнесът обеща да вдигне заплатите догодина", четем във в. "Стандарт"

След срещата при премиера работодателските организации декларираха възможност през следващата година да бъдат увеличени заплатите в дружествата, които са членове на националните бизнес организации. Работодателите обаче не бяха единодушни в процентните ръстове на възнаграждението, като за средната заплата те варираха от осем на сто до двуцифрени стойности.

Министърът на икономиката Емил Караниколов изтъкна, че тази година има ръст на инвестициите от 2 на сто, а бизнесът инвестирал в машини и съоръжения, което, по думите му, е доказателство, че деловите среди искат да останат в България. Вицепремиерът Томислав Дончев напомни, че политиката по доходите обхваща над 3 млн. души, от които само половин милион са заетите в публичния сектор, за повишението на чиито заплати има ангажимент държавата, а останалите не се определят от нея.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Борисов при Трифонов: За Белене, Лукойл, Пеевски, КТБ, ЧЕЗ, Цацаров", пише в. "Сега"

БСП и ДПС, а не Орешарски са отговорни за КТБ, питайте Цацаров за "Юлен", "Лукойл" да си кажат колко данъци плащат, ще предложа 1 лв на глас държавна субсидия, Пеевски има само 5 на сто от медиите, твърди премиерът

Не Пламен Орешарски, а БСП и ДПС имаха мандата по време на фалита на КТБ, обяви премиерът Бойко Борисов в "Шоуто на Слави". Затова и те трябвало да носят отговорността, каза той на въпрос как по негово време банката имала 3 млрд.лв, после вече забогятяла до 5 млрд.лв, благодарение на вкараните по негово време държавни пари в банката, а накрая тя фалирала. Той на няколко пъти се дистанцира за случилото се с въпросната кредитна институция като все повтаряше, че мандатоносителите на правителството на Орешарски били отговорни.

По време на моето управление КТБ беше стабилна банка и затова искаме да влезем в еврозоната - тя е гарант, че такова нещо не може да стане, неочаквано обвърза двете теми министър-председателят. "Всички банки растяха тогава. И ние държахме много твърд контрол и поетапно намалявахме парите.

Прочети още от в. "Сега"

"Каракачанов все пак одобри ремонта на Су-25 в Беларус, пише в. "Капитал"

В решението му изрично е записано, че договорите със "завод 558" съвкупно не трябва да надвишат 49.2 млн. лв.

След като преди две седмици отмени свое решение и върна процедурата за предоговаряне, военният министър Красимир Каракачанов отново е одобрил сделката с беларуския "558 Авиационен ремонтен завод" в Барановичи за ремонт на бойните самолети Су-25 практически при същите условия.

Прочети още от в "Капитал"

"Евростат: По-малко студенти, повече висшисти с работа" пише в. "Монитор"

Последната година в България има по-малко завършили висше образование на възраст 30-34 г. спрямо 2016-г. Броят на наетите, които наскоро са се сдобили с диплома, пък е нараснал през това време. Това сочат данни на "Евростат" относно ранното образование.

Статистиката започва от 2002-ра, когато България е почти изравнена със средният брой на завършилите висше образование в Европейския съюз. Тогава при нас с диплома са били 23.2%, докато за Съюза -23,6%. За 2017-а в България завършилите са били 32,8%. По този показател страната ни изостава със 7,1% от средното ниво, което е 39,9%.

Ръст на току-що дипломиралите се у нас, които са си намерили работа, обаче почти ни доближава до средното състояние в Европейския съюз. За България през 2016 г. те били 72%, докато за 2017-а - 77,7%. Това е по-малко от три процента разлика спрямо целия ЕС, където средно работещите са 80,2.

Прочети още от в. "Монитор"

"Хората искат най-много пари от бюджета за здраве, пенсии и образование", пише в. "24 часа"

Една трета от българите следят дебатите около бюджета за 2019 г., докато 60% не го следят. Въпреки че по-големият дял не са заинтересовани от параметрите на бюджета, 65% от всички запитани смятат, че те са важни.

Това показва новото национално проучване на общественото мнение на изследователския център "Тренд", проведено по поръчка на "24 часа". 1004 пълнолетни българи са били анкетирани между 6 и 12 ноември 2018 г.

Всяка от основните точки, представени от кабинета, които са заложени в бюджета за следващата година, са достигнали до мнозинството от пълнолетните български граждани. В разбивките по демографски групи, видимо най-младите остават най-незапознати. Изключения относно запознатостта при общата картина правят увеличението с 40 млн. лв. на помощите за отопление, което е чуто/разбрано от малко над половината от всички анкетирани (53%), повишаването на максималния осигурителен праг (58%) и увеличаването на парите за здравеопазване (58%).

Прочети още от в. "24 часа"