"Данъците за автомобили и жилища се вдигат от догодина" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Противно на обещанието да не увеличава данъци по време на мандата си, управляващата коалиция между ГЕРБ и "Обединени патриоти" подготвя сериозно вдигане на налозите за автомобили от началото на следващата година. Собствениците на над 2 милиона автомобила, които са на възраст над 15 години, ще трябва да плащат средно с около 20% повече в сравнение с тази година. В същото време отпада 50%-ното намаление на данък сгради за основно жилище, ако собствениците притежават и други имоти.

Мерките са част от пакета данъчни закони за 2019 г., които вчера обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество. Те ще влязат за одобрение от правителството на заседанието му в сряда. И работодатели, и синдикати отправиха остри критики към финансовия министър Владислав Горанов, че за поредна година в преходните разпоредби на един закон (за корпоративното подоходно облагане) се вкарват промени във всички данъчни закони, което не позволява задълбочени дебати върху тях.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Убийството на Виктория Маринова насочи вниманието на ЕК към измамите с еврофондове", четем в "Капитал"

Прокуратурата се активизира по разследването за "Джи Пи гейт" и блокира 14 млн. евро

Вече втори ден бруталното убийство на водещата в русенската телевизия TVN Виктория Маринова не спира да предизвиква сериозна международна реакция. Днес от призиви за разкриване на престъплението натискът се разпростря и върху начина, по който се управляват еврофондовете в България. 

В понеделник в отговор на журналистически въпрос за случая говорителят на ЕК Маргаритис Шинас коментира, че комисията "няма никаква търпимост към корупцията и злоупотребата със средства от ЕС" и възприема "съвсем сериозно всички изразени подозрения за злоупотреба със структурните фондове, следим медийните материали, свързани с България".

Прочети още от " Капитал"

"Пенсиите вече са политическа милостиня" е заглавиe от в. "24 часа"

Оставянето на тавана завинаги, без да бъдат представени никакви разчети, допълнително обезверява хората с високи и честни доходи

Българската пенсионна система винаги е била изключително зависима от това кой е на власт и какви са неговите виждания да ползва доходите на възрастните хора. Въпреки че официално поне от 18 години пенсионната система би трябвало да е независима от държавата, да гарантира честни доходи на тези, които честно са се осигурявали, докато работят.

Размерът на пенсиите в България винаги се е ползвал като политическо оръжие. Независимо дали опозицията ще критикува, че са прекалено ниски, или точно преди избори управляващите ще решат, че като вдигнат размера им повече от швейцарското правило, ще вземат да спечелят изборите пак. В резултат вместо, както е редно с една осигурителна система, тя да бъде оставена поне 30 г. да работи, преди да се правят дори фини настройки по нея, българската за 18 години от влизането ѝ в сила не е имала и година, без да бъде променяна коренно като философия. И винаги с груби политически ръкавици. Независимо дали говорим за Емилия Масларова, която преди избори увеличава пенсии, или за Симеон Дянков, който с години замрази функционирането на системата на мизерни нива.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Дизелите на старо поевтиняват с 20%" четем във в. "Монитор"

Поне с една пета ще поевтинеят вносните дизеловите автомобили втора ръка у нас, прогнозират вносители на втора ръка коли.

По-ниските цени се очакват, след като влязат в сила планираните субсидии за закупуване на по-нови коли в Германия и изнасянето на старите и нови за България превозни средства. Опасенията, че Източна Европа ще бъде залята с масов износ, бяха изразени от eвpoĸoмиcapя пo вътpeшния пaзap Eлжбeтa Бeнĸoвcĸa.

Aвтoмoбилнитe пpoизвoдитeли и пpaвитeлcтвoтo в Берлин изгoтвиxa ĸoмпpoмиcнa cдeлĸa зa нaмaлявaнe нa зaмъpcявaнeтo oт дизeлoвитe ĸoли минaлaтa ceдмицa, cлeд ĸaтo пpeз фeвpyapи пpиpoдoзaщитни гpyпи пocтигнaxa cъдeбнa пoбeдa, cлeд ĸoятo гpaдoвeтe щe мoгaт дa зaбpaнявaт пo-cтapитe ĸoли, изпoлзвaщи гopивoтo.

Πpaвитeлcтвoтo пoиcĸa aвтoмoбилнитe пpoизвoдитeли дa пpeдлoжaт нa coбcтвeницитe cyбcидии пpи зaмянa нa aвтoмoбилa c пo-нoв и peмoнти, ĸoитo дa нaпpaвят ĸoлитe "пo-чиcти". He вcичĸи ĸoмпaнии ca cъглacни нa peмoнтитe, ĸoитo щe им cтpyвaт милиapди eвpo.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Просветният министър предлага мораториум за нови висши училища", четем във в. "Стандарт"

Министърът на образованието Красимир Вълчев предлага мораториум върху разкриването на нови висши училища. "Едно предложение на съвета на ректорите, което ние обсъдихме и те приеха още миналата година, предвиждаме да го внесем заедно със Закона за изменени и допълнение на Закона за висшето образование", поясни Вълчев и допълни: "Ние смятаме заедно с тях, че мрежата е достигнала предела си на териториално и профилно разрастване и от по-нататъшното разрастване няма да спечели нито достъпа до висше образование, нито репутацията му".

400 милиона лева повече ще има в системата на образованието през следващата година. 40 милиона от тях са предвидени за висшето образование. Увеличението ще бъде разпределено след комплексна оценка за качеството и няма да е на брой студенти, а ще зависи оценката за учебната, научната дейност и реализацията, каза министърът на образованието Красимир Вълчев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Работодателите са против ръста на максималния осигурителен праг", пише "Капитал"

Според тях решението за вдигането му е популистко, взето под натиска на синдикатите и наближаващите избори

Работодателските организации изразиха остро несъгласие с идеята максималният осигурителен доход да бъде увеличен рязко от сегашните 2600 лв. до 3000 лв. догодина. Промяната се предлага без необходимата оценка на въздействието и без експертни консултации. Това се посочва в позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която участват Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

Прочети още от " Капитал"

"София расте и от нея се краде! Като за световно!", пише в. "Сега"

Плочките "за баня" (както ги определи общественото мнение) пред столичната църква "Св. Седмочисленици", разбулиха всекидневната дейност на Столичната община, която иначе убягва на гражданите. Поредното безвкусно решение в градоустройството не е просто кич. То е илюстрация за това как се управлява столицата - най-тлъстата хапка в местната власт, финансирана щедро от данъкоплатците.

Управлението на София е емблемата на управлението на ГЕРБ. Градът е неподреден, презастроен, без нормални улици и тротоари, без места за паркиране, задръстен, прашен, потънал в смог, все по-провинциален, с куп гета. Градът е ограбен, плячка в лапите на близки до властта фирми, която, без съмнение, срещу изключителни комисиони им разпределя общинските пари. Грозотата е на показ на всички, кражбите - не. Затова гражданите се възмущават от видимата част, която е пряко следствие от невидимата.

Прочети още от в. "Сега"

"Красен Станчев: Еколозите печелят само 5% от делата, които водят" пише в. "24 часа"

Загубите и пропуснатите ползи са минимум 2,7 млрд. лв. за 10 години. Рекордът за отложена инвестиция е 11 години. За Кресненското дефиле има съдебни процедури още от 1992-а. Който иска да даде нечия концесия на друг, нека пресметне първо обезщетенията. Загубите от природни бедствия за 10 години са с 30% по-ниски, отколкото от делата за ОВОС

- Господин Станчев, кой ви поръча изследването, според което загубите за икономиката от обжалването на докладите по ОВОС възлизат на 2,7 млрд. лв. за 10 г.?

- Изследването е по поръчка на МОСВ. Вероятно сме избрани, защото сме правили много изследвания за социално-икономическите ефекти например от построяването на АЕЦ "Белене", природния газ от шисти и още много други.

Обхватът е 11 години - от 2007 до 2018 г. Разглеждали сме проекти, които са били отложени заради някаква процедура по ОВОС главно по три закона. Това са Законът за опазване на околната среда, Законът за биологичното разнообразие, в който са определени начините за включване на териториите в "Натура 2000", и Законът за защитените територии, в който са плановете за управление на националните паркове.

Прочети още от в. "24 часа"