Пластмасовите опаковки и конкретно торбичките се сред най-големите замърсители в световен мащаб. Също така те са причина за смъртта на около 100 000 морски бозайници всяка година.
От друга страна потребителите съхраняват около 500 милиарда пластмасови торбички за еднократна употреба. Това прави по 150 такива на човек годишно при това за всеки един човек на Земята. Количество, достатъчно, планетата ни да бъде "увита" от торбички 4200 пъти.
Сериозният проблем със замърсяването особено в някои части на Земята е и причината редица държави да предприемат мерки и да забранят напълно използването на пластмасови торби на тяхната територия.
Според данни на компанията Reuse This Bag, която продава торбички за многократна употреба, общо 32 страни имат подобни ограничения и любопитното е, че почти половината от тях се намират в Африка. В това число са Камерун, Габон, Еритрея, Мароко, Тунис, Сенегал и Руанда.
Забраните в тези държави варират спрямо налаганите наказания, но Кения е един от най-интересните примери в тази посока. Там на всеки, който "произвежда, продава или внася" пластмасови торбички, може да бъде наложена глоба до 19 000 долара или дори да бъде изпратен в затвора за до 4 години.
В Китай ситуацията с изхвърлените пластмасови торбички е толкова сериозно, че те са наричани "белият замърсител". Пълната забрана за използването на такива е въведена в страната през 2008 година. От тогава насам отпадъците са намалели с 60 до 80%.
Индия също въвежда пълна забрана през 2002 година, тъй като преди това голяма част от кравите, които са смятани за свещено животно в страната, загиват от поглъщане на пластмасови торбички.
В други страни, както и в България, има ограничения на използването на пластмасови торбички. Най-вече те са свързани с въвеждането на такса за тях. В това число са Ирландия, Португалия и Дания.
