"Имотната мафия с нова хватка" четем на първа страница на в. "Труд"

Четири са хватките на имотната мафия, която с измами превръща богати хора в бедни, а психично болни и самотни старци - в клошари. Три от тях са познати и обезвредени до голяма степен със законодателни промени по предложение на Нотариалната камара (НТ), става ясно от интервю на шефа й Димитър Танев за "Труд". Но четвъртата е нова - манипулират пълномощни за сделки с имоти, издадени от кметове в малките градове на България и наши консули извън страната.

"По-рано имотните измами се извършваха чрез кражба на самоличност, фалшиви лични карти или удостоверения за наследници, провъзгласяващи неверни обстоятелства", обясни Танев. Но тези хватки на мошениците отслабнали, след като през 2009 г. се създаде информационна система към камарата. Ето защо вече 8-а година нямало случай на фалшифициране на пълномощно за разпореждане с апартамент или земя, заверено от нотариус. В това отношение сме надминали англичаните, твърди шефът на НТ: 2 млн. души от тях всяка година стават жертви на кражба на самоличност и страната губи от това 2,7 млрд. лири.

Прочети още от в. "Труд"

"Българите плащат два пъти повече данъци и осигуровки от швейцарците" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Българите плащат повече данъци и осигуровки, отколкото гражданите в редица държави с по-високи нива на заплащане. Това показва доклад на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР), в която членуват страните с развити икономики.

България не е член на организацията и не фигурира в класацията, но според последните данни в момента облагането на труда у нас е над средните 36% за страните от ОИСР за 2016 г. У нас отчисленията за данък върху доходите и различните видове осигуровки достигат 41.40%. От тях 23.34% са за сметка на наемния работник - 13.34 % осигуровки и 10% данък върху общия доход, а останалите 18.36% са осигуровките, които плаща работодателят. С този дял облагането на труда в България е по-високо, отколкото в Гърция, Испания, Естония и Полша, а далеч зад нас са богати държави като Люксембург, САЩ, Канада, Великобритания. В богата Швейцария например удръжките от заплатата на един несемеен работещ без деца са близо два пъти по-ниски от България - 21.8%.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Ердоган победи, но раздели Турция", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е основен инициатор и поддръжник на мащабни промени в структурата на властта в страната, изглежда, печели референдума в неделя, макар и с малка преднина. Опозицията подложи на съмнение честността на провеждане на гласуването, обеща да обжалва резултатите в десетки секции и настоява, че резултатът не е окончателен, докато не се произнесе съдът. Ръководителят на висшата избирателна комисия обаче заяви, че вотът е валиден.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието и подкрепящата я малка опозиционна Партия на националистическото действие имат преднина от около 2.8 процентни пункта при всички преброени урни, съобщи Анадолската агенция.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"ВАС: Глобите с 2-годишна давност" извежда на първа страница в. "Монитор"

След този срок наказанието не трябва да се плаща

Глобите, наложени като административното наказание, не са дължими, ако са изтекли 2 години от налагането им. Това е записано в тълкувателно решение на Върховния административен съд.

Решението е взето е от Общо събрание на съдиите от I и II колегии на ВАС в съдебно заседание. С него се слага край на противоречивата съдебна практика, според която едни съдебни състави приемат, че давността за изпълнение на глобата е 2-годишна, а други прилагат 5-годишна давност.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Герджиков: Горд съм, че бях част от управлението на България", четем във в. "Стандарт"

- Уважаеми г-н Герджиков, министрите на Вашия кабинет направиха ревизия по ведомства, най-вече на обществените поръчки. Какви нарушения и пропуски откриха?

- Такава беше заръката на бившия бъдещ премиер - Бойко Борисов. Той поиска да се разровим много надълбоко. Не ни стигна времето да достигнем такива дълбини. Пък и това далеч не ни беше приоритет. Все пак бяхме длъжни да направим проверка на състоянието на министерствата. Всяко управление допуска волю или неволю нарушения. Въпросът е да не си затваряме очите пред тях. Затова бяха предприети предвидените в закона действия. Подробни отчети ще бъдат публикувани на сайтовете на министерствата в края на април. Има спрени обществени поръчки поради несъответствия със закона или технически несъвършенства - например в Министерството на енергетиката. В Министерството на здравеопазването обществената поръчка за задължителните ваксини бе продължена, при условията на предишния кабинет. Оказа се обаче, че не са предвидени финансови средства за нея.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Пловдив - все по-индустриален, все по-ефективен", пише в. "Капитал"

Икономиката на Пловдивска област започна да показва качествени резултати, за които първият коментар е: това не може да бъде. В началото на 2017 година Регионалното статистическо бюро в Пловдив показа крайните икономически резултати за 2015 година. И по няколко най-важни показателя те са толкова пред средните за страната и толкова над предходната 2014 г., че доказват бързата индустриална промяна в икономиката на региона.

Данните от статистиката сочат, че предприятията и заетите в тях хора за периода 2013 - 2015 година нарастват с "разумните" 1.2% до близо 2%. През 2015 година обаче работната сила в региона на Пловдив е добавила стойност (по факторни разходи) за 4.29 млрд. лв., която е с 20.6% повече от предходната година. Нетните приходи от продажби са 21.6 млрд. лв. и са с 10.7% повече от предходната година. Произведена е продукция за 14.2 млрд. лв., или с 11.6% повече от 2014 г.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"По-добре леля Гошка в Испания, отколкото бай Митко в Ямбол", пише в. "Сега"

Българският мек хазарт не изплаща джакпота накуп при никакви условия. Лотариите и държавният тотализатор се издължават на печелившите между 7 и 20 години с одобрението на Комисията по хазарта.

Милионери, но само на хартия. Такива се оказват малцината щастливци, които в последните години са имали късмета да ударят джакпот - от държавното тото или от някоя от процъфтяващите частни лотарийни игри. Късметлиите далеч не могат веднага да се докоснат до милионите. Вместо това в най-добрия случай ще чакат 7 години, за да ги получат - на вноски. Така, освен че стават публични личности, без да могат да го избегнат, нямат никакъв шанс да се разпоредят незабавно със сполетелия ги късмет. Правилата в България, за разлика от други страни, не допускат еднократно изплащане на печалбата, макар и в намален размер.

Прочети още от в. "Сега"

"1,5 милиарда лева изпускаме по празниците", четем във в. "Монитор"

Българите с най-къси платени отпуски в ЕС

Над 1,5 милиарда лева ще струват на икономиката допълнителните 12 почивни дни. Тези пари реално няма да се изработят от фирмите, които трябва да не работят заради празниците. Загуби се начисляват и от по-големи надници на работниците, както и от спада в оборотите. Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев заради новия принцип почивните дни са се увеличили и през 2017 г. работните дни са рекордно малко - 248. Той признава, че това отчасти се дължи и на факта, че годината е започнала в неделя.

От началото на тази година не се отработват почивните дни, когато обаче официален празник се пада през уикенда, почивен е следващият понеделник. Сметките показват, че през 2017 г. извънредни почивни понеделници са на 2 януари и 8 май. Така през тази година ще се почива общо 12 дни заради официални празници.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Тайп Баба уби Ататюрк" пише в. "Труд"

След референдума може да се очаква логично допълнително настъпление срещу принципите на светската държава и увеличаване на натиска срещу всички, които не подкрепят президента

След референдума от неделя Турция се събуди разделена на две части, между които има огромна пропаст. Става дума за разлика в цивилизационния избор как да се развива държавата. Напрежението ще се увеличава. И следващите месеци ще бъдат критични. Ако Реджеп Ердоган не овладее ситуацията, резултатите на президентските избори през 2019 г. могат да се окажат непредсказуеми за него

Прочети още от в. "Труд"