За 2017 г. пазарът на банковите услуги по търговско финансиране и посредничество се очаква да претърпи положително развитие. Прогнозата е базирана на публикуваните очаквания за икономически растеж в размер около 3-4%, от страна на редица международни институции (Световната банка, Европейския съвет, МВФ) и големи компании (КОФАС БЪЛГАРИЯ, ЪРНСТ&ЯНГ) и на нарастващия брой клиентски нареждания за операции в областта на търговското финансиране.
За коментар по темата за банковите услуги по търговско финансиране и посредничество (акредитиви и банкови гаранции), потърсихме експертите на Първа инвестиционна банка, които имат изградени дългогодишни традиции предлагането на акредитивни услуги и разполагат с много опитни специалисти в областта.
Fibank е една от първите банки в страната, която предлага акредитивни услуги на бизнеса вече 24 години и си сътрудичи с широка мрежа от кореспондентски банки в чужбина с многогодишна експертиза в акредитивния бизнес.
"Първа инвестиционна банка предлага пълната гама от услуги и инструменти като акредитиви, стендбай акредитиви, прехвърляеми акредитиви, гаранции, контрагаранции, включително и комбинации от тях според условията на търговските сделки и изискванията на търговските партьори.
По желание на клиента нашите специалисти оказват помощ в структурирането на платежните операции по търговския договор като съответно предлагаме консултации и по платежни клаузи на договори, предвиждащи плащания с акредитиви или гаранции по вноса и износа на стоки и услуги, написване/коригиране на съответни проекти за акредитиви, гаранции или други инструменти, откриване на съответните инструменти -акредитиви, гаранции, по вноса на стоки и услуги, а по износа - авизиране, прехвърляне на акредитиви и гаранции в полза на български износители, цедиране на вземания по тях, обработка и плащане на документи по акредитиви, сконтиране, форфетиране, факторинг, пред-експортно финансиране, пост-импортно финансиране при конкретни сделки и много други услуги", обясниха за money.bg от финансовата институция.
Колко често обаче клиентите прибягват до такъв тип разплащания? - "Честа практика сред клиенти на ПИБ е да се използва акредитивната форма на плащане, тъй като гарантира и на двете търговски страни извършване на плащане само при представяне на документи, стриктно спазващи посочените в акредитива доставни изисквания, условия и срокове.
Акредитивните инструменти намират широко приложение, както при започване на търговско сътрудничество между слабо познаващи се партньори, така и при по-нататъшното му задълбочаване - например (и не само), при договорено отложено плащане, базирано на фирмен кредит или на банково финансиране, в повечето случаи страните, участващи и обслужващи такава сделка, предпочитат да използват акредитив", поясниха още от банката.
За големите фирми в България, които имат богат търговски опит, използването на този тип услуги се оказва ежедневие. Те са много добре запознати с предимствата и ползите за тях. Не така обаче стои въпросът сред по-малките фирми, които често не познават възможностите и ползите. Ето защо от Fibank винаги съветват и насочват своите клиенти към по-активно използване инструментариума на търговското финансиране. "Банковите експерти правят всичко възможно да ги информират и консултират, като по този начин целим да им помогнем те да бъдат по-сигурни и уверени в своя бизнес. Можем да разкажем на читателите и пример от нашата практика за това как работи моделът на практика. Производител на дървени пелети, закупува машини за производство и опаковане на пелети. Първа инвестиционна банка консултира клиента-купувач относно платежната клауза и начина на разплащане в проекта за търговски договор с контрагента им - продавач на машините.
Одобрен е следният начин на разплащане: 30% авансово плащане срещу получаване на авансова гаранция, издадена от банката на контрагента; 70% плащане чрез акредитив, открит от Fibank и платим на два етапа: (а) 60% срещу документи, доказващи доставка на машините, и (б) 10% срещу документи, доказващи инсталация и успешно въвеждане в експлоатация на машините, плюс 10%-тна банкова гаранция в полза на българския купувач за изпълнение на задължения за (поне) едногодишно безплатно гаранционно обслужване при възникване на аварии или дефекти.
Тази схема защитава клиента на банката във всеки един момент от сделката. При първото договорено плащане - 30% аванс се изплаща на доставчика само след получаване на гаранция в полза на българския купувач, обезпечаваща връщане на авансовото плащане. Така в случай че продавачът не достави машината или го направи извън договорените срокове или не спази други договорни условия, нашият клиент има правото да се удовлетвори от издадената в негова полза гаранция и да си получи обратно платения аванс.
Второто договорено плащане в размер на 70% от сумата по договора е защитено и гарантирано чрез издаването на акредитив с точно посочено описание на стоката, сума, валута, място на доставка и документи, срещу които се плаща. Сред документите са фактури, транспортен документ преподписан при получаване на машините, приемо-предавателен протокол, подписан от оторизирани лица, протокол за успешно завършени 72 часови изпитателни проби на машините, и десет процентна банкова гаранция за изпълнение на задължения за поне едногодишно безплатно гаранционно обслужване. Тук клиентът е защитен от гледна точка на това да получи машините, които е поръчал и те да бъдат доставени в срок на посоченото място. Съответно след доставката, те трябва да бъдат приети от одобрени от него лица, както и да бъдат че инсталирани и изпитани за безупречна работа в посочения 72-часов период. Ако едно от условията не бъде спазено, няма да бъде пристъпено към усвояване на съответната сума по акредитива.
Важно е да се знае, че със своите условия акредитивната форма изключително стриктно пази интересите на нашия клиент, така че той да получи машините при изпълнение на всички договорени условия и изисквания, посочени в акредитива, но също така и доставчикът е сигурен, че ще получи средствата срещу представени документи, доказващи изпълнените акредитивни условия", разказват подробно от ПИБ.
В описаният случай личат основните предимства на акредитива и гаранцията като начин на разплащане. Купувачът е сигурен, че няма да бъде извършено плащане без да е получил уговорената стока или услуга. Отделно от това за издаването на акредитива може да ползва предварително финансиране от банката или други нейни продукти, които да не налагат използването на негови лични финансови средства, които да бъдат блокирани. Продавачът от своя страна знае, че му е гарантирано плащането от независима страна, в случая банката, когато е изпълнил съответните условия в акредитива или гаранцията.
Ако има договореност за отсрочено плащане между търговските страни, продавачът може да поиска да му бъде сконтирана сумата на документите. Така той ще може да се ползва от сумата веднага и не му се налага да чака да изтече срока на отложеното плащане.
От Първа инвестиционна банка уточняват, че в България акредитивната форма на плащане се използва без проблеми и основно при презгранични търговски сделки с чуждестранни контрагенти, но напоследък все повече се търси от местните търговски партньори и за плащания на доставки на територията на България. Разплащането с този вид инструменти предоставя на клиентите възможност да са по- гъвкави в планирането и изразходването на своите активи, а също и в изпълнението на поети от тях ангажименти към трети страни.
Цената на тези услуги зависи от различни фактори: кредитната история на клиента, типа и параметрите по сделката - сума, срок, вид на ангажимента, вида на предложените от клиента обезпечения и други.