"Какви са данъчните промени за 2017 г.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Още преди няколко седмици управляващите дадоха заявка, че през следващата година няма да има промени в основните данъчни ставки. Ако се съди по предложенията на Министерството на финансите за промени в ресорните закони – обещанието е спазено. С текстовете обаче се правят куп други изменения – с част от тях се цели ограничаване на данъчните измами, с друга се прецизират формулировки от минали години. Има и трети поправки в посока опит за изсветляване на икономиката. Проектопредложенията са публикувани на сайта на финансовото министерство, като се запазва практиката от минали години всички промени да се правят с преходни и заключителни разпоредби на един закон – в случая Закона за акцизите и данъчните складове.
С промените се предлага данъчните декларации и за бизнеса, и за физическите лица да се подават само онлайн. За фирмите задължението влиза в сила за доходи, които подлежат на деклариране от 2017 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Изискването е това да става задължително с електронен подпис. В мотивите е посочено, че така по-лесно ще се извършва проверка на подадените данни, а дължимият данък ще се изчислява още докато се попълва електронният документ.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Проф. Александър Джеров: И на тези избори ще падне голямо крадене и грабене" четем на първа страница на в. “Труд”
Не е уместно да говорим за промяна на съдебната система по време на президентски вот
– Проф. Джеров, според вас безспорна ли е победата на ГЕРБ в предстоящите избори, въпреки че още нямат излъчен кандидат за президент?
– Никой не може да каже, че ГЕРБ безспорно ще спечели. Участвал съм в много избори и винаги съм полагал големи усилия. Хората са държали на мен, уважавали са ме, оценявали са ме и въпреки това, когато очаквам резултата, треперя и се питам – дали действително съм избран. Сигурни работи в тази област няма. Още повече че и в тази партия има дефекти и грешки, които отблъскват някои хора и те няма да гласуват за ГЕРБ. Макар че, ако погледнем другите партии, ГЕРБ би трябвало да спечели изборите. Още повече след като БСП избяга от отговорност, като издигна ген. Румен Радев чрез Инициативен комитет.
“Плащанията кеш с лимит до 5000 лв.” четем във в. “Монитор”
Законов лимит за плащанията кеш до 5000 лв., предлагат да се въведе от Министерството на финансите. Това е едно от основните изменения в годишния пакет данъчни закони, публикуван за обществено обсъждане от финансовото ведомство.
В момента кешовите плащания у нас са разрешени до 10 000 лв. Намаляването на този праг обаче е мярка за борба със сивата икономика, мотивират се изготвилите законовите предложения.
"Предлаганото допълнително ограничаване на плащанията в брой чрез промяна в Закона за ограничаване на плащанията в брой е в съответствие с наложилата се практика в държавите членки на Европейския съюз, където прагът за ограничаване на плащанията в брой е в диапазон от 2000 до 3000 евро", изтъкват от МФ.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Забогатяхме с 60% за 11 г.”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Българите са забогатели с 60% за 11 години, ако измерим парите си с възможността да купуваме дамски обувки. От НСИ отчитат не само повишаването на доходите и цените на стоките, но и покупателната способност. Това е количеството от определен вид стока, което човек може да купи с годишния си доход. За периода 2005-2015 г. при нехранителните стоки най-голямо е повишението на средните цени на телевизорите - със 132%, дървата и въглищата - близо 2 пъти, дамските костюми - със 76%, детските обувки - с 55%, и тока - с 50%. Доходите ни обаче се увеличават по-бързо от повишаването на цените. В резултат покупателната способност на населението за периода 2005-2015 г. расте при почти всички стоки. От нехранителните стоки изключение правят само телевизорите, където покупателната способност е паднала с 5%. Причината за това е навлизането на пазара на телевизорите с плосък екран. Докато през 2004 г. средната цена на телевизорите е 271 лв., през 2015 г. вече е 627 лв., което е ръст със 132%. При дамските обувки повишението на цените за същия период е много по-малко - от 27 лв. за чифт през 2004 г. на 37 лв. за 2015 г. Което е и причината измерено в дамски обувки да сме забогатели с 60% за 11 години. Покупателната ни способност на мъжки обувки е нараснала само с 44,6%, тъй като за периода те са поскъпнали повече - от средно 29 лв. за чифт на 44 лв.
„Димитър Радев: Дата за еврозоната ще има, когато сме напълно готови", четем на първа страница на в. „24 часа"
Пазари, кредитни агенции и професионални анализатори потвърдиха оценката за банковите активи и стрес тестовете, казва управителят на БНБ
- Трудна, леко напрегната или рутинна бе изминалата година за централната ни банка и за банкова ни система, г-н Радев? Питам ви, защото оглавихте БНБ след паднало доверие и към нея, и към банките.
- Годината беше трудна, но и продуктивна. Като цяло банковата ни система сега е в по-добра позиция от гледна точка както на доверие, така и на финансови резултати.
"Догодина по-скъпите цигари ще поевтинеят” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Серия от любопитни завои в данъчното законодателство предлага финансовото министерство в навечерието на поредната предизборна кампания. Екипът на Владислав Горанов е направил лупинг за одобрената само преди година нова структура на акциза за цигарите и вече не държи по-високият ценови клас да поскъпва изпреварващо. Така по-скъпите цигари догодина ще поевтинеят спрямо сегашните нива.
Нови правила през 2017 г. ще има и в облагането на получените награди от игри - хазартът остава самотен остров на необложените печалби, за всички останали игри на случаен принцип ще се дължи 10% подоходен данък. За поредна година поскъпването на такса смет за гражданите се отлага. Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане пакет с промени в данъчните закони за 2017 г.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„МВФ препоръчва борба с корупцията и реформи в държавните предприятия", пише в. “Капитал Daily”
Есенната мисия на фонда обръща внимание върху емиграцията като проблем, по който трябва да се работи
Рисковете пред България са дългосрочни и са свързани с липсата на напредък в няколко сектора - борба с корупцията, по-добро управление на държавните предприятия, подобряване на демографията чрез политики за задържане на младите хора в страната. Това са част от заключенията на експертите от Международния валутен фонд (МВФ), чиято редовна мисия, водена от Реза Бакир, приключи на 16-ти септември. Според тях сега е моментът за започване на реформи в тези области.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Управляващите заговориха открито за подновяване на проекта "Белене"", пише в. “Сега”
България ще плати цялата сума за спрения проект за АЕЦ "Белене", за която бе осъдена от Международния арбитраж в Женева през юни, до средата на идната година. Тогава вероятно ще бъде обявена приватизационна процедура за проекта. Междувременно се готвят различни варианти за подновяване на строежа на централата. Това става ясно от коментар на вицепремиера Томислав Дончев пред Медиапул. Така за първи път управляващите открито заговориха за ново начало на проекта. В събота бе съобщено, че първата вноска на страната ни по осъдителната присъда в размер на 400 милиона евро ще бъде направена до края на годината. От руска страна бе изразено убеждението, че това може да стане в най-скоро време.
Плащането на първоначалната сума ще бъде направено чрез безлихвен държавен кредит за Националната електрическа компания (НЕК). Дали парите ще се отпуснат от бюджетния излишък или от другаде и какви ще са условията на заема, ще се уточнява при обсъждането на държавния бюджет за догодина в парламента.
“До 80 бона вади ловец на трюфели за година” пише в. „Труд"
Някои кулинарни специалисти твърдят, че трюфелът е храната на боговете. За други е мистичен вкус, който няма заместител. За трети този вид гъба е изискано блюдо, предназначено за най-богатите. Истината е, че днес трюфелът е начин на препитание за десетки хиляди българи, а находища с чудатата гъба изникват дори в домовете на хората.
След края на активния летен сезон за лов на трюфели на 23 и 24 септември община Угърчин, със спомоществувателството на най-големия износител на трюфели у нас Цветозар Мичевски, организира първия в българската история Фестивал на трюфела. Идеята за събитието се ражда спонтанно и постепенно набира скорост, като днес, дни преди откриването, интересът към нетрадиционното мероприятие расте непрестанно.
“Кръстим се пред икони „Маde in Сhina”“, четем във в. “Монитор”
Туристите у нас харчат до 10 лв. за сувенири, в Европа - двойно повече
Търговци и свещеници купуват китайски икони от online магазини срещу 1.60 лева бройката. Толкова струва миниатюрно изображение с двустранна лепенка за окачване в автомобил или на хладилник. Впоследствие обаче ги продават за не по-малко 2,50 лева в магазинчетата при храмове, манастири и сергии в курортите. Същата е практиката и с по-големи икони и изрисуваните домашни минипараклисчета от глина или порцелан, които заливат сергиите,установи репортерска проверка на „Монитор”. Така на практика мнозина нашенци се кръстят вкъщи пред икони, които нямат нищо общо с автентично изработените от майстори-зографи и дърворезбари.
По тази схема се търгуват и броеници за ръце, които от няколко месеца за по-евтино се произвеждат от найлонови оплетени във възелчета лентички.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Нов вариант за Кресненското дефиле ще спасява и хора, и гущери", пише в. „24 часа"
Ако до 2018 г. няма избран изпълнител за опасния участък, губим милиони 250 катастрофи с по 45 ранени и убити хора на година в дефилето Тир с прасета се обърна в Кресненското дефиле тия дни и пейзажът край най-опасния път на България съвсем се освини. Шофьори грабеха изтърваните и убити животни, оцелели прасета тичаха между автомобилите. Инцидентът предизвика усмивки, но за близките на 100 българи и чужденци Кресненското дефиле е мястото, където те са загубили живота си. Толкова човешки смърти има за последните 20 години.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Навън успяват само най-добрите", пише в. “Стандарт”
В Англия, по време на кампанията за Брекзит, на България беше изграден доста негативен имидж
Ирина Велкова живее от 2013 г. в Лондон, където работи в областта на финансовите регулации и е член на борда на най-голямата организация за корпоративно управление в Англия и председател на комитета на младите лидери в организацията. Завършила право в СУ "Св. Климент Охридски" и корпоративно право в Юнивърсити Колидж Лондон.
- Госпожице Велкова, какви са посланията на тазгодишната изложба?
- Всеки от 13-те творци се връща на родна земя със свое послание, представяйки индивидуална перспектива, пречупена през творбата. Те са белязани от една обща тема - за живота извън родината. Това е и идеята, която ги обединява и която и ги прави толкова близки, макар и те самите да живеят толкова далеч един от друг. Срещата с българската публика винаги носи една особена емоция - леко носталгична, но и искрена радост, че има любопитство и интерес към техния труд, послания и преживявания.