Накъде ще се насочат през 2025 г. цените на основните благородни метали - златото, среброто, платината, и от какво зависи това. Тези въпроси си задават изключително много инвеститори в света, но и не само инвеститори. Отговор дава Ники Шийлс, ръководител на отдела "Стратегии за металите" в MKS PAMP, като нейният анализ и прогнози са публикувани в специализирания портал "Златни резерви".

Ники Шийлс изтъкна следните основни фактори в световен мащаб, които най-вероятно ще повлияят на цените на златото и другите благородни метали през 2025 г.

Намаляване на основните лихви от Федералния резерв (ФЕД) на САЩ

В исторически план връзката между лихвените проценти и цените на златото е била обратна: златото е поскъпвало с намаляването на лихвените проценти. През 2024 г. видяхме това - златото поскъпна с повече от 30%.

Това се дължи на факта, че алтернативните разходи за притежаване на активи, които не носят доход, като златото, намаляват, когато лихвените проценти спадат, което прави благородния метал по-привлекателен и води до по-високи цени.

Икономистите прогнозират, че през тази година Фед ще продължи да намалява основните лихвени проценти, въпреки че не е известно с колко - и колко бързо - ще се случи.

Инфлацията все още е над целта на Фед от 2%, американската икономика расте по-бързо от очакваното, а политиката по митата, данъчната и имиграционната политика на Доналд Тръмп може да променят финансовия пейзаж по непредсказуем начин през 2025 г. Така че по-ниските лихвени проценти може да са от полза за златото.

Инфлацията

Златото се счита за сигурна инвестиция за предпазване от последиците от инфлацията, тъй като стойността му обикновено се повишава, когато цената на валутата, в която се оценява, спада. В резултат на постоянната инфлация през последните няколко години, все повече инвеститори се насочват към златото и цената му се е повишила с над 80%.

Ще продължат ли да поскъпват златото и среброто и да инвестираме ли в тях? Говори експертът

Ще продължат ли да поскъпват златото и среброто и да инвестираме ли в тях? Говори експертът

Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex България, в интервю за Money.bg

Силата на долара

Щатският долар се насочва към най-голямото си годишно рали от 2015 г. насам. Това се дължи на комбинацията от по-високи лихви, относително по-добри икономически резултати на САЩ, глобална несигурност и продължаващата му доминация като основна резервна валута в света. Всички тези фактори правят долара по-привлекателен за инвеститорите.

Но, по думите на експерта, това може да се промени през 2025 г. Потенциалните фактори за отслабване на долара през следващата година могат да включват изместване на глобалния икономически растеж към други региони, потенциално намаляване на основните лихвени проценти от страна на Фед и постепенно намаляване на глобалното търсене на долара (дедоларизация).

Голяма част от световната икономика, включително международният пазар на злато, все още се крепи на долара. Когато доларът отслабва, това е чудесна новина за международните инвеститори в злато - те могат да обменят местната си валута за долари на по-ниска цена и да използват тези долари за покупка на злато. Увеличаването на глобалното търсене обикновено води до повишаване на цената на златото.

Кой е най-скъпият метал на планетата

Кой е най-скъпият метал на планетата

Само 1 грам от него може да достигне няколко десетки милиона долара

Икономиката на Китай

Преминаването на Китай към умерено гъвкава парична политика може да доведе до по-високи инфлационни очаквания, по-слаб юан и потенциална икономическа нестабилност - всичко това може да се отрази положително на златото. Това е така, защото тези икономически опасения биха могли да накарат инвеститорите да се обърнат към златото като към актив убежище.

Цената на златото в Китай достигна рекордни стойности през 2024 г., а цената на юана се повиши с 28% до края на ноември. Вътрешните фактори включват: обезценяване на юана, силни инвестиции и икономическа несигурност - включително глобални фактори, като конфликти.

Страните с най-много златни резерви през последните 10 години

Страните с най-много златни резерви през последните 10 години

Русия и Китай водят в покупките на злато

Прогнози за цените на златото, среброто и платината през 2025 г.

Прогноза за цената на златото

Златото сега се намира в дългосрочен бичи пазар, но посоката на движение през 2025 г. няма да бъде толкова едностранчива, колкото през 2024 г. Пикът на политическите страхове е зад гърба ни след решителната победа на Тръмп.

Тенденциите в покупките на злато от централните банки през 2025 г. ще се запазят на същото равнище като през 2024 г., но покупките ще бъдат по-сдържани, предвид заплахата от митата на Тръмп срещу държави, за които се смята, че активно се дедоларизират.

И така, какво ще донесе 2025 г. - и ще има ли някакви изненади при цената за златото?

Базов сценарий

Средна цена: 2750 долара

Минимална цена: 2500 USD

Бичи сценарий: около 3 500 долара, с 20% вероятност за настъпване

Мечи сценарий: около 2 200 долара, с вероятност 30%.

Прогноза за цената на среброто през 2025 г.

Базов сценарий

Средна цена: 36,50 долара за тройунция

Минимална цена: 28 долара за тройунция

Максимална цена: 42 долара за тройунция

Бичи сценарий: около 45 долара за тройунция, с 35% вероятност за настъпване

Мечи сценарий: около 22 долара за тройунция с 15% вероятност

Според прогнозата на експерта, през 2025 г. цените на среброто имат най-голям потенциал за растеж от всички благородни метали, като се има предвид синхронизираното намаляване на основните лихви от страна на централните банки, по-благоприятната макроикономическа обстановка в Китай и САЩ, и в крайна сметка по-ниската траектория на долара.

Прогноза за цената на платината през 2025 г.

Базов сценарий

Средна цена: 1 050 за тройунция

Минимална цена: 900 за тройунция

Максимална цена: 1 200 за тройунция

Опасенията за търсенето на пазара ва планина идват от по-високите мита влияещи върху глобалния растеж, особено ако митата въведени от Тръмп са насочени към доставчиците на части, което ще окаже отрицателно въздействие върху производството на ДВГ в САЩ и бъдещото търсене.

Тенденциите в търсенето на автомобили и свързаните с тях политики ще бъдат от решаващо значение за цените на платината през 2025 г. Очаква се по-висока долна граница, с пазар, който е жаден за бичи катализатор.