„Камерън хвали Борисов за добри резултати", четем на първа страница на в. „24 часа"
Премиерът застана зад условията, които британският му колега поставя, за да остане Великобритания в ЕС
“Три папи са ме галили по главата”, обясни на госта си Борисов
За да остане Великобритания в ЕС, са нужни важни реформи по въпроси като суверенитета, управлението и икономиката. Това заяви премиерът на Великобритания Дейвид Камерън след срещата му с Бойко Борисов.
Камерън пристигна в четвъртък следобед на 2-дневно посещение у нас. Двамата с Борисов разговаряха повече от час. Преди сериозните теми Борисов разходи госта из кабинета си и му показа снимки със световни лидери.
"И "Хемус" ще се строи от български компании", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Строежът на големите магистрални отсечки ще се прави само от български фирми. След като ГБС и "Агромах" взеха двете големи поръчки за "Струма" от техническото класиране при "Хемус" се вижда, че местни консорциуми пак водят. В най-скъпата отсечка - тази от Угърчин до разклона за Плевен и Ловеч, убедително води обединение около "ПСТ груп", а за по-малката от Ябланица до Угърчин челната двойка отново е местна. Чуждите компании в състезанието или бяха отстранени, или се отказаха, или сега са оценени много ниско. Така през следващите години само в български компании ще влязат над 800 млн. лв. за четирите отсечки на двете магистрали.
Най-голямата единична поръчка и сред топ 3 в сектора за годината е за отсечката Угърчин - Плевен. Тя е 36 километра, с очаквана стойност от 266 млн. лв. и почти сигурно отива при една от отново любимите фирми на управляващите - "ПСТ груп", която в сектора от две години се свързва с Делян Пеевски и Първа инвестиционна банка. При ГЕРБ обаче за последната година няма явен фаворит и повечето големи местни строители получават по нещо.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“34 882 ученици изтекли в чужбина” четем във в. “Монитор”
Деца изпадат от клас заради бедност, ранен брак и отсъствия
34 882 ученици са напуснали българските школа, защото са заминали в чужбина от учебната 2007 - 2008 година до 2013 - 2014 година. Това става ясно от одит на Сметната палата за социалните и икономическите ефекти от оптимизирането на училищната мрежа.
„Забелязва се нарастване на относителния дял ученици, които прекратяват обучението си в страната поради заминаване в чужбина“, пише в документа. През учебната 2007 - 2008 година учениците, напуснали школата заради емиграция, са 19,7% от общия брой на отпадналите. През 2013 - 2014 година този дял се покачва до 34,3%.
Драстичен скок на децата, заминали в чужбина отчитат от регионалния инспекторат в Пловдив. По семейни причини пък 66 240 ученици са напуснали училище за приблизително седем години.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Контрабандните цигари поскъпнаха с лев" четем на първа страница на в. “Труд”
Контрабандните цигари вече се продават за 35-36 лв. за стек, е записано в консолидирания отчет за третото тримесечие на 2015 г. на „Булгартабак“. От информацията излиза, че нелегалните папироси са поскъпнали с около 1 лев кутията.
Клиенти на черния пазар също потвърдиха пред „Труд“, че за няколко месеца от началото на годината досега цената на кутия от масовите нелегални марки като „Ракел“ и „Слимс“ се е увеличила от 2,50 на 3,50 лв.
“Преговаряме с ЕК за по-къс "Южен поток"”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
От няколко месеца България обсъжда с Европейската комисия възможността за изграждане на съкратен вариант на спрения от Русия газопровод "Южен поток", който да доставя руски газ до приемен терминал във водите на Черно море край Варна и така да се реши проблемът с европейските регулации в областта на енергетиката. Това стана ясно от думите на вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев в рамките на парламентарен блиц контрол. "Последните месеци текат срещи и разговори с представители на различни структури на ЕК с цел с тяхна помощ да бъде направен прецизен правен анализ коя е възможната хипотеза, според европейското законодателство, която да позволява ползване и транзитиране на газ, идващ от руска страна през Черно море. Тези разговори продължават и в момента", заяви Дончев. Той уточни, че българската страна не е чакала промяна в геополитическата обстановка, за да предприеме подобна инициатива, визирайки влошените отношения между Русия и Турция.
"Правителството планира високи нива на дълга и догодина” е водещo заглавиe на в. “Сега”
След като натрупа рекорден дълг през тази година заради кризата с КТБ, България залага високи нива и за 2016 г. Догодина страната ни ще пласира до 5.3 млрд. лв. нов дълг на вътрешните и външните пазари. Близо 2 млрд. лв. от него са презастраховка заради предстоящата оценка на активите на банките, пенсионните фондове и застрахователните дружества. Тази сума ще се използва, ако се появи нужда да се осигури подкрепа за възстановяване и преструктуриране на проблемни кредитни институции. Ако не се наложи парите да се използват, те ще останат във фискалния резерв и ще отидат за покриване на дефицит през 2017 г.
Това стана ясно при дебатите по бюджета за идната година. Лимитите за дълга бяха сред малкото текстове от Закона за държавния бюджет, по които се стигна до дискусия по същество. От коментарите стана ясно, че предстоящата оценка на активите на финансовия сектор ще бъде основното предизвикателство пред публичните финанси догодина.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„И "историческият компромис" за съдебната власт се проваля", пише в. “Капитал Daily”
Депутатите от временната парламентарна комисия, която разглежда конституционните промени, на практика разрушиха "историческия" компромис за съдебната реформа, постигнат през лятото, като приеха предложението на зам.-председателя на НС от АБВ Кирил Цочев да се намали общата бройка на прокурорите в колегията от 12 на 11 и в същото време увеличиха съдийската колегия с една бройка при второто четене на проекта в четвъртък. С тези промени колегията на прокурорите ще се състои от главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран от следователите, и петима, избрани от Народното събрание. В съдийската колегия магистратите ще са 14, като така представителството на квотите в нея става 6:6 - председателите на ВКС и ВАС, шестима членове, избрани от съдиите, и шестима, избрани от парламента.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Размествания в кабинета скараха Реформаторския блок", пише в. “Сега”
Смени в кабинета изправиха ДСБ и ДБГ пред тежък конфликт. Нарочени за подмяна засега са двама министри - на образованието Тодор Танев и на правосъдието Христо Иванов. Оставката на Танев се иска заради уволнения на тъмносини активисти, разкри в сряда бившият шеф на МОН в кабинета "Станишев" и член на ДБГ Даниел Вълчев пред БНТ. Вълчев не пощади и правосъдния министър, като обяви, че нито един закон не е внесен от ведомството му за 1 г. и че КПД-то му е ниско. Няколко часа по-късно депутатът от партията на Меглена Кунева Димитър Танев потвърди думите на Вълчев и уточни, че лидерът на ДСБ Радан Кънев е бил човекът, който още в неделя е поискал Тодор Танев да бъде сменен. Не се разбра дали са били обсъждани техни заместници.
“Спор за онлайн автозастраховането” пише в. „Труд"
Застрахователни полици по задължителната „Гражданска отговорност“ да могат да се сключват по интернет, но само с електронен подпис. Това предложиха депутатите от ГЕРБ Даниела Савеклиева, Теодора Георгиева и Катя Попова при гласуването на второ четене на промените в Кодекса за застраховането в икономическата комисия на парламента.
От Комисията за финансов надзор (КФН) подкрепиха вносителите. Според зам.-председателя на ведомството Ралица Агайн така потребителите ще са по-добре защитени, защото ще имат сигурно доказателство пред съда, че са сключили валидна застраховка. „Има стотици полици, чиято валидност се оспорва в съда”, посочи тя, но даде примери със застраховки, сключвани по телефона. Впоследствие на притежателите им се налагало да плащат премия. По думите й дори се е стигало до автоматичен дебит от сметки на клиенти заради сключени дистанционно застраховки.
“Газът поевтинява, парното – не“, четем във в. “Монитор”
Абонати недоволни от сметките за топлия октомври
Природният газ ще поевтинее от Нова година, но това няма да се отрази на парното. Причината е, че цената на синьото гориво ще падне много малко – с около 2 на сто. Това не е съществена промяна и затова енергийният регулатор няма да коригира и парно тарифите, довери източник от комисията. Той припомни, че прогнозата на „Булгаргаз“ е за спад на газовата тарифа с 1,63 на сто. По-вероятното обаче е Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да увеличи процентът до 2 на сто или малко над тази стойност. Без промяна се очаква да останат и цените на електрическата енергия, произвеждана от топлофикациите, които имат когенерационни мощности.
Така гарантирано до края на март, което е почти до края на отоплителния сезон парното ще остане на сегашните цени. На 1 октомври КЕВР ги намали заради поевтиняването на природния газ с близо 14,26 на сто, което сумарно за цялата година даде спад с 31%.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Иван Кръстев: ЕС може да се разпадне заради бежанската криза", пише в. „24 часа"
Сирийската война може и да приключи, ако Русия и Саудитска Арабия се разберат за цената на петрола
Публикуваме със съкращения интервюто на анализатора Иван Кръстев пред “Ди Пресе” по публикация в “Дойче веле”. По-голямата част от разговора е проведен преди атентатите в Париж, уточнява самият Кръстев.
- Може ли кризата с бежанците да доведе до разпадането на ЕС?
- Европейският съюз в момента се бори срещу поне четири кризи: руско-украинската, евентуалното излизане на Великобритания, еврокризата и бежанците. Последната криза е най-опасна. Тя е общоевропейска и всички се чувстват засегнати от нея. Всяка страна смята, че се намира в бежанска криза, дори и в нея да не влизат никакви бежанци.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Ръстът на доходите в бюджета е голям пробив", пише в. “Стандарт”
- Бюджет 2016 беше приет на второ четене в парламента. Като какъв го определяте?
- Първо по-добре с някакъв бюджет, отколкото без никакъв. Бюджетът 2016 г. в голямата си степен остава крепящ се върху доста прогнози за развитието на света, на Европа и на България. Правилно е първо да се кажат положителните страни. Първо, че все пак този бюджет донякъде създава баланс в различните сектори на икономиката и гарантира, макар и малък, икономически растеж. Вторият положителен момент е, че предвижда стабилизиране и увеличаване на доходите на заетите лица. Това е голяма победа, тъй като в България т.нар. бизнесмени и най-вече едрият капитал по принцип всяка година поемат една много сериозна борба против всякакво увеличаване на доходите на наемния труд. Капиталът по принцип не обича доходите на наемния труд да растат, защото това са разходи в неговите счетоводни баланси и съответно това води до по-бавен растеж на печалбите. Третият плюс е, че все пак в тези тежки условия донякъде се гарантира и финансово спокойствие на страната - най-вече в банковия сектор, във връзка с евентуални рискове, които продължават да се появяват на различни места във финансовата система и едни буфери са задължителни и необходими при такава ситуация. Управляващите трябва да бъдат поздравени за тези най-малко три положителни характеристики на този бюджет.