"Компания без бизнес история приватизира дипломатически имоти за милиони", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Първата по-едра продажба на Агенцията за приватизация за годината е, меко казано, странна - тя е за много атрактивен пакет от имоти, който привлича интереса само на 2 кандидати, единият внася депозит, но странно не се явява на търга. И дипломатическият клуб "Бояна" заедно с още три имота в квартал "Изток" отиват в новоучредена компания на трима млади старозагорци. Те естествено нямат други участия и връзки, но явно цената от 8.5 млн. лв. не ги притеснява. Според публикация на clubz.bg зад сделката стои интерес на Делян Пеевски, като цитират правителствен източник. Това поне на този ранен етап не може да се докаже с документи. Връзка на депутата се открива и с втория кандидат в търга.
Търгът на агенцията привлича интереса само на трима кандидати: "Май риал естейт" (свързана със строителната "Джи Пи груп"), софийската "Приор" и старозагорската "Ексклузив уеб дизайн". Последните две внасят депозит от 1.2 млн. лв. Но изненада в деня на търга "Приор" просто не се явява и така остава един ексклузивен кандидат. Няма доказателство, че действието е съгласувано, но е най-малкото нелогично.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Предизборната тактика на ГЕРБ изтощава другите кандидати" четем на първа страница на в. “Труд”
– Проф. Гълъбов, как ще се отрази на предизборната кампания забавянето на кандидат-президентската двойка на ГЕРБ?
– Тактиката на ГЕРБ да обявят кандидат-президента си толкова късно и да развият президентската си кампания за толкова кратко време е рискова. Те практикуват опасен жанр, опасна дисциплина – спринтово бягане. Резултатите от нея обаче вече се виждат и са великолепни за управляващата партия, защото по този начин останалите кандидати се изтощават още преди да са излезли на пистата.
Не знам дали стратегията на ГЕРБ е премислена или инстинктивно напипана, но се оказа много ефективно противодействие на т.нар. реактивен тип кампания. А именно – кампания, в която кандидатът на съответна партия има нужда от опонент, за да се развива. Премахвайки опонента, ГЕРБ всъщност не позволява на конкурента си да развие ефективна предизборна кампания. Ако опозиционните партии имаха позитивен тип кампания, в която самостоятелно изграждат образа на кандидата си – наблягат на програмата му, на намеренията му и така нататък, липсата на опонент не би им се отразило. Но тъй като доминиращият модел е реактивен, в момента кампанията на опозиционния кандидат-президент е блокирана заради късното обявяване на кандидата на ГЕРБ.
"Депутатите все пак ще променят фирмени данъци със задна дата” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Народното събрание е на път да премине още една граница - промяната на данъци със задна дата. Без солидни аргументи бюджетната комисия в Народното събрание вчера одобри окончателно текстове в закона за корпоративното подоходно облагане, които постфактум ще натоварят фирмите с нова данъчна тежест. Компаниите ще бъдат обложени с 10% данък върху разходите за лично ползване на фирмени активи - коли, имоти и други, от 1 януари 2016 г. Новите текстове хем се представят като данъчно облекчение, хем от прилагането им се очакват допълнителни приходи в хазната. Депутатите одобриха текстовете въпреки риска те да поемат към Конституционния съд.
Както "Сега" писа, парламентът тръгна да променя закона за корпоративното подоходно облагане, след като друг данъчен режим - облагането на личното ползване на фирмени активи с ДДС, претърпя провал. Вместо очакваните 100 млн. лв. допълнителни постъпления от ДДС в хазната по тази линия започнаха да постъпват по около 1 млн. лв. на месец.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Плащаме лихви за надплатена вода” четем във в. “Монитор”
Лихви върху прогнозни сметки за студена вода начислява „Софийска вода“ дори когато дружеството има да ни връща пари заради по-ниско потребление от реалното.
За порочната практика алармира пред "Телеграф" клиент на дружеството от столичния квартал „Люлин“.
Така ако сметката за вода е 20 лева и не бъде платена до месец след получаване на бележката, водната компания начислява върху сумата лихва в размер на 10%. Но „Софийска вода“ отчита показанията на апартаментния водомер веднъж на три месеца, като през първите два ни праща прогнозна сметка, а за третия след отчета изравнява потреблението. Читателят обясни, че като получил сметката, не я платил, тъй като все още не били минали инкасатори от дружеството и не било реалното му потребление.
При получаване на следващата сметка обаче се оказва, че абонатът е платил с 90 лева повече за вода от реалното му потребление. Така се оказва, че компанията има да му връща пари. В същото време обаче в бележката има графа „лихви“ по просрочени задължения в размер на няколко стотинки. Тази сума, която е начислена, без реално да е потребена, и лихвата към нея се приспадат от надплатеното.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Автогарите с безплатен нет, делят ги на 3 категории”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Автогарите ще бъдат разделени на три категории, съобщиха от транспортното министерство. По заповед на министър Ивайло Московски са разработени нормативни промени за категоризация на автогарите. Тя е плод на няколкомесечната работа на експерти от ИА "Автомобилна администрацията" и представили на бранша с цел създаване на нова система, която да гарантира предоставянето на качествени автогарови услуги за гражданите и превозвачите, обясняват от министерството.
Критериите за определяне на една автогара в трета категория са почти идентични със сега съществуващите минимални задължителни изисквания, на които трябва да отговарят всички автогарите в България. Новото е, че всяка автогара задължително трябва да има безжичен интернет и интернет страница.
„Бургас забрани да събират пари от родители в градини и училища", четем на първа страница на в. „24 часа"
Без доплащане за учебни комплекти, ремонти, охрана, тоалетна хартия Кметът на Бургас Димитър Николов забрани събирането на допълнителни пари за детските градини от родителите. Забраната се отнася за доплащане за санитарни и хигиенни материали, играчки, дидактически материали, ремонт, оборудване и обзавеждане, за познавателни книжки и учебни комплекти.
Прочети още от в. „24 часа"
„Британска софтуерна компания купи българския си партньор", пише в. “Капитал Daily”
Британската компания Ideagen, която доставя софтуер за управление на информацията в силно регулирани сектори, е придобила българския си партньор "Логен", който разпространява един от ключовите й продукти в региона. Цената на сделката е до 200 хил. паунда, като половината са платени при подписване на договора, а останалите ще бъдат преведени след една година, при положение че придобитото дружество постигне определени цели, съобщи Ideagen. С покупката на "Логен" британската компания цели да създаде своя оперативна база в Източна Европа, което ще й позволи да разшири обхвата на продажбите си.
Купувачът Ideagen предлага решения за управление и оценка на риска в специфични сектори като публичния, финансовия, здравеопазването и др. Клиенти на групата са над 2200 организации, сред които гигантът в отбранителната индустрия BAE Systems, авиопревозвачът Emirates, петролната компания Shell, Европейската централна банка, 150 болници. Дружеството работи на пазара на Великобритания, САЩ и Близкия изток и има годишен оборот от над 20 млн. паунда.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Държавата е продала на безценица Царските конюшни в София", пише в. “Сега”
Сделките на безценица с държавни имоти отново излязоха на дневен ред. Легендарните Царски конюшни в центъра на София са били продадени тихомълком на един от бившите директори в КТБ - Янко Иванов. Три имота с обща площ 7328 кв. м са спазарени за 658 870.90 лв. без ДДС. Това прави по 89.91 лв. на квадрат в идеалния център на столицата - на метри от паметника на Васил Левски и Народното събрание. С всички такси и данъци сумата на сделката надхвърля 823 000 лв. Според сайтовете за продажба на имоти терени в тази част на София се предлагат на цени от 1000 евро на кв. м и могат да стигнат до 1500 евро на кв. м.
За продажбата, извършена в началото на юли, сигнализираха вчера депутати от БСП, които искат главният прокурор Сотир Цацаров да провери дали всичко в нея е законно. Според тях ниската цена не е единственият проблем на сделката. Левите твърдят, че малко преди продажбата имотът е разделен на три части от Агенцията по кадастъра. Така се избягва задължението сделки за над 500 хил. лв. да минават през Министерския съвет. Терени под този праг могат да се продават от областните управители.
“Тръмп: Путин е много по-добър лидер от Обама” пише в. „Труд"
Според милиардера сегашната власт свела генералите до кръгла нула
US президентът отвърна, че републиканецът не става за главнокомандващ
Владимир Путин е много по-добър лидер от Барак Обама, заяви в тв интервю кандидатът на републиканците за Белия дом Донал Д. Тръмп. И добави, че руският президент има 82% рейтинг и държи под силен контрол страната си.
“Разбира се тяхната (в Русия) система е съвсем различна и аз не харесвам тази система. Но със сигурност Путин е лидер, много повече от нашия президент”, заяви Тръмп.
Обама не остана длъжен на отправените му критики, като отвърна, че Тръмп е негоден за главнокомандващ. “Не мисля, че този човек е квалифициран за президент на САЩ, и всеки път, когато той говори, това мое мнение се затвърждава”, каза Обама от Лаос, където бе за среща на върха на АСЕАН. “Трябва да знаеш какво говориш и да си си написал домашното. Когато говориш, трябва да изказваш добре обмислена политика, която можеш да приложиш на практика”, допълни Обама, разяснявайки президентските задължения.
Опонентката на Тръмп за вота през ноември – Хилъри Клинтън, също реагира на “плашещото” му изказване.
“Г-20 И БРИКС В БИТКА ЗА ЛИДЕР НА СВЕТА“, четем във в. “Монитор”
Наскоро в Китай се случиха събития, които само преди две години биха звучали като научна фантастика. Проведена беше поредната среща на групата, наречена Г-20, която включва първите 19 най-развити в икономическо отношение държави плюс Европейския съюз, представляван от държавата председател към съответния момент. На заседанията на групата по традиция се канят и представители на други държави по преценка на страната домакин. Списъкът на тези държави също заслужава внимателен анализ, особено когато домакин на срещата е някоя от постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН.
Групата Г-20, първоначално във формат Г-7, е създадена през 1999 г. в германския град Кьолн. Тя обхваща 2/3 от населението на света, произвежда 90% от световния брутен продукт и генерира 80% от международната търговия. С една дума, Г-20 е светът. Или по-важната му част. Така поне се смяташе до скоро. През тази година Г-20 заседава в Китай за втори път (първият е през 2005 г.). Пак в Китай по същото време се проведе среща на групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка, или РЮА).
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Как се възроди Виетнам", пише в. „24 часа"
През последните 25 години погледите ни бяха насочени на Запад. Така в България пропуснахме да забележим как един изстрадал народ възстанови и изгради своята страна, каза пред БНР Симеон Димчев, председател на Дружеството за приятелство с Виетнам. Много малко от българите четат за Виетнам и тяхната представа е преди всичко от това, което бяха във филмите за войната - за един изостанал и гладен народ, който в момента дели първо и второ място в света заедно с Тайланд по производство на ориз.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Президентски покер сред сватби и разводи", пише в. “Стандарт”
Интригата каква ще бъде следващата управляваща коалиция засенчва битката за "Дондуков" 2
За първи път след началото на прехода България има толкова ясна самостоятелна позиция в глобалния триъгълник ЕС - САЩ - Русия. България се опита да влезе в ролята на прагматичен посредник между Турция и ЕС. Мнозина видяха в това новост, но трябва да се напомни, че България имаше подобна роля още при предложението на Турция за зона за сигурност в Сирия, коментират анализаторите от института "Иван Хаджийски" в редовния си анализ за месец август, който е под общата редакция на проф. Петър-Емил Митев.
България и Австрия се очертаха като два полюса в ЕС - положителен и отрицателен, на отношението към Турция. В центъра е Германия. Онези, които виждат в посредническата роля на Борисов само "услуга" на Анкара, не си дават сметка за съдействието на Меркел и се абстрахират от реалния проблем.