International Biomedical Congress of Sofia е единственият от типа си биомедицински конгрес в България. На събитието, което ще се проведе в София Тек Парк между 15 и 17 ноември т.г., се очакват над 800 участници, сред които някои от най-добрите в областта си специалисти от България и чужбина, медици, биолози, студенти и дори ученици, които да се докоснат за първи път до света на медицината. За да ни разкажат повече, се срещаме с Димо Димов, Здравка Стоянова и Мартин Поломски, студенти по медицина и част от организаторите на конгреса.

"Целта на събитието е да доведе максимален брой хора от България и други държави, които да имат достъп до различни работилници, да се срещнат с различни лектори - български и чуждестранни, успели в техните области, за да придобият нови знания и умения", разказва Димо Димов.

В рамките на три дни през ноември участниците ще могат да слушат лекции в четири основни клъстъра - ортопедия, педиатрия, кардиология и офтамология. За студентите по фармация и дентална медицина също има специално място на събитието.

Участниците ще имат уникалната възможност да чуят лекциите на български и чуждестранни специалисти, сред които на предходни конгреси виждаме имена като проф. д-р Стоян Миланов, завеждащ реанимацията в УМБАЛСМ "Н.И. Пирогов", д-р Петя Чавеева, специалист по акушеро-гинекология, както и специалиста по неврология д-р Джордж Киров.

Освен лекции, на конгреса ще има и възможност за практически занятия - присъстващите ще имат достъп до десетки работилници, включително кардио-пулмонарна медицинска помощ, хирургични възли, ехокардиография, ЕКГ, анамнези, офтамология, изгарания и много други, разказва Димов. "Гордеем се с богатия си набор от работилници - място, където студентите могат да упражнят своите практически умения, тъй като по принцип нямаме голям достъп до практически занятия", посочва още той.

Димо Димов

Източник: Теодор Пенчев/Money.bg

Димо Димов

Първи досег на учениците до света на медицината

Важна част в конгреса, провеждащ се за четвърти път, е участието на ученици. "Програмата Junior Precourse е част от международния биомедицински конгрес и е иновация, защото това е единственото по рода си събитие, което позволява на ученици да бъдат част от конгреса и да се докоснат до медицината като наука - не само като теория, но и на практика", казва Здравка Стоянова, която ръководи организацията в тази си част.

За трети път около 200 ученици от 15 града в България ще могат да се срещнат лице в лице с лекари и бъдещи колеги, посочва още тя. За тях има специално изготвена програма, която включва лекции относно заболявания, които имат социално значение, както и работилници с практическа насоченост. "Имаме изготвена и универсиада, която представлява състезателната част, в която изпитваме техните познания по биология и химия", посочва Стоянова.

Учeницитe ca избpaни нa бaзaтa пocтигнaти peзyлтaти нa oлимпиaди пo биoлoгия и xимия. "Cтaвa въпpoc зa изявeни yчeници, ĸoитo пoлaгaт ycилия и вpeмe, зa дa ce paзвият. Зaтoвa и тяxнoтo yчacтиe в ĸoнгpeca e бeзплaтнo", ĸaзвa тя. Учacтиeтo нa yчeницитe e блaгoдapeниe нa Πъpвa инвecтициoннa бaнĸa, ĸoитo eдинcтвeни от бизнеса в България oтĸлиĸвaт нa мoлбaтa за подкрепа oщe пpeди тpи гoдини, ĸoгaтo ce зapaждa идeятa.

Πoдĸpeпaтa нa Fibank зa мeдицитe y нac нe cвъpшвa c тoвa. Πъpвa инвecтициoннa бaнĸa пpeдлaгa инвecтициoнен ĸpeдит cъc cпeциaлни облекчени ycлoвия зa лeĸapи и cтoмaтoлoзи. Продуктът на ПИБ пoĸpивa зaĸyпyвaнe, peмoнт и oбopyдвaнe нa мeдицинcĸи ĸaбинeт, ĸaтo позволява и oвъpдpaфт cмeтĸи c виcoĸ лимит зa пoĸpивaнe нa тeĸyщите paзxoди.

Именно благодарение на спонсорската програма учениците с изявен интерес към медицината имат възможност да се докоснат до първи път до света на медицината и практически да научат нови умения в рамките на работилниците, като гледане на препарати под микроскоп, хирургически шевове, медицински интервенции, като свързване на системи и други. "Това са неща, които няма къде другаде да видят, освен на конгреса. Именно затова тази част от конгреса е толкова чаровна и предоставя възможност, която учениците нямат. А те са на такава възраст, на която трябва да решат дали да поемат по пътя на медицината", посочва Стоянова.

Здравка Стоянова

Източник: Теодор Пенчев/Money.bg

Здравка Стоянова

И по думите ѝ, идеята постига своята цел: "Виждаме, че си тръгват от конгреса вдъхновени. Именно това е нашата цел - да ги вдъхновим и мотивираме и най-важното - да видят, че в България се правят такива иновативни неща и за тях, а не само за студентите".

Първата лекция по медицина Мартин Поломски получава именно на конгреса. "Научих се да правя и първия си хирургичен възел - виенски възел, няма да го забравя и до днес, беше много ценно преживяване", казва той.

Мартин Поломски

Източник: Теодор Пенчев/Money.bg

Мартин Поломски

По думите му, конгресът е позволил да затвърди мечтата си за кариера в медицината. Нещо повече, събитието е "много ценно и от социална гледна точка", казва той. "Срещнах прекрасни хора, които днес вече са мои състуденти, направих прекрасни запознанства и приятелства". Според Поломски, най-ценното на конгреса е, че учениците ще могат да се запознаят с професионалисти, които активно работят с най-съвременните методи за диагностика, както и да участват в работилници, където да получат значими умения.