“Лов на джихадисти от Париж до Брюксел”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Масови операции срещу джихадисти предприеха Франция и Белгия. Два дни след кървавите атаки в Париж, отнели живота на 129 души, десетки бяха задържани. На свобода обаче остава осмият атентатор от Париж Салех Абделслам. Мозъкът на атаките пък вероятно се намира в Сирия.Френската полиция изпуснала един от атентаторите, мозъкът на атаките е в Сирия.

Операции в цяла Франция и в гнездото на терористите в Моленбек

Силите за сигурност във Франция и Белгия започнаха лов на терористи два дни след кървавите атаки в Париж, отнели живота на 129 души. Френската полиция извърши над 150 операции. Белгийските им колеги пък щурмуваха брюкселския квартал "Моленбек", известен като "гнездо на джихадисти", в опит да заловят "осмия" атентатор от Париж Салех Абдеслам, но операцията завърши без нито един арестуван. Междувременно стана ясно, че за "мозък" на атаките във френската столица се смята роденият в Белгия Абделхамид Абаауд. Предполага се, че в момента той се намира в Сирия.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Новите синдици в КТБ: С малко опит и спорен контакт", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Водещият синдик на КТБ бе отстранен след слаби резултати. Троянската счетоводителка Кристи Маринова е представлявала фирми на ловешкия адвокат Момчил Мондешки.
Ново трио ще е отговорно за събирането на милиардите от КТБ. В петък във фалиралата банка са били назначени двама нови синдици - варненският адвокат Ангел Донов и счетоводителката от Троян Кристи Маринова. Отстранена е водещата досега фигура Росен Ангелчев. В банката остава Лазар Илиев.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Съседи се цакат с фалшиви протоколи за парното” четем във в. “Монитор”
Подправят подписи, за да си свалят сметката. Домоуправителите основни заподозрени в кражби на топло.
Съседи в топлофицираните блокове масово се цакат с фалшиви протоколи от решения на етажната собственост за парното. Когато измамата се разкрие, това предизвиква истинска война във входа. Най-масовият случай на представяне на лъжливи протоколи от решенията на входа е когато някой иска да му се засекат уредите, за да не плаща солена сметка за предишния сезон, а е изтървал всички възможни срокове за това. Има обаче и случаи, в които протоколи се използват, за да се топят съседи, че крадат парно. Това обясниха за „Монитор“ топлинни счетоводители.
Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Симпатичният убиец и корумпираната съдебна система" четем на първа страница на в. “Труд”
Kогато Джок Полфрийман заявява в ефира на национални телевизии, че присъдата за убийство на човек му е дадена от най-корумпираната съдебна система, зрителите с нормални възприятия постепенно почват да се съмняват в адекватността на собствените си оценки.

От библейски времена до днес убийството е нещо осъдително, неприемливо за обществото и във всички законодателства това деяние се наказва по най-тежкия възможен начин. Отпадането на смъртното наказание в повечето държави по света е израз на хуманизъм, но никъде не е известно да има отказ от наказателно преследване, когато има отнет човешки живот.

Прочети още от в. “Труд”

„НАП започва лотария с касови бележки. Голямата награда е автомобил", четем на първа страница на в. „24 часа"
Лотария с касови бележки стартира НАП. Тя ще продължи до 11 декември 2016 г., като целта е да се намали сивата икономика, като се насърчи издаването на документи при покупка.

Голямата награда е автомобил, а всяка седмица ще се тегли смартфон, а веднъж месечно - телевизор.

В лотарията може да участва всеки, навършил 14 години. Името на първия късметлия ще стане известно на 20 декември т. г. Всички награди ще се обявяват и връчват в телевизионни предавания, уточняват от НАП.

За участие всеки трябва да регистрира касова бележка на сайта kasovbon.bg. Няма изикване за стойността на покупката, няма и ограничения на броя на регистрираните бележки.

Прочети още от в. „24 часа"

"Повече контрол над инвалидните пенсии ще има най-рано през 2017 г.” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Затягането на контрола при отпускането на инвалидните пенсии и ограничаването на злоупотребите се отлагат най-рано за 2017 г. Това стана ясно от думите на социалния министър Ивайло Калфин. Той твърдеше, че до април тази година заедно със здравното министерство ще представят концепция за реформа в системата на ТЕЛК. Сега обаче се оказва, че концепциите ще са две, а мерките, които засят Националния осигурителен институт, ще започнат да действат най-рано през 2017 г. Догодина ще се пишат промените в законите.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Защитата на правото на собственост в България се влошава", пише в. “Капитал Daily”
Международното изследване, представено от ИПИ, поставя страната 68 място в света от 129 държави.
България отбелязва рязко влошени резултати при защитата на правото на собственост, като оценките й са под средните за света. По този показател страната се нарежда на 68-мо място в света и на 12-о място (от общо 19) в региона на Източна Европа и Централна Азия - между Македония и Хърватия. Това показва тазгодишното издание на международния индекс "Право на собственост", представен в България от Института за пазарна икономика. Индексът оценява защитата на собственост по света, като в изданието за ...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„КТБ: голямото замитане на следи", пише в. “Сега”
В българската политико-икономическа джунгла схемите на грабежа не изчезват. Само преминават от едни ръце в други и се прехвърлят от една плячка към друга.

"Абсолютно всичко за КТБ да се разсекрети - влогове, фирми, физически лица, кредити и цесии за целия период от съществуването на банката. Нека веднъж завинаги да стане ясно какво се случва в тази банка." Това каза българският министър-председател през май тази година. Ако някой е останал с впечатлението, че "думата му е закон", доста е прибързал. Както и ако някой се е надявал да научи накъде водят следите на изтеклите от КТБ милиарди. Доколкото, разбира се, въобще има следи и доколкото въобще някой ги търси.

Прочети още от в. “Сега”

“Гъвкавото работно време и работата от разстояние – ключов фактор в развитието на съвременната икономика” пише в. „Труд"
Практическо приложение на новите промени в Кодекса на труда от Иван Нейков - Председател на Балканския институт по труда и социалната политика

В последните години, темата за въвеждането на гъвкаво работно време и работата от разстояние започна все повече да намира своето място в полемиката по повод търсене на съвременни ефективни методи за повишаване на производителността на труда, оптимизиране на разходите за труд и пряката им връзка с удовлетвореността на служителите.

Дистанционната работа и плаващото работно време са все по-възможни, благодарение на използването на съвременните технически средства, интернет средата и развитието на информационните и комуникационни технологии. Те предполагат значителна гъвкавост при познатите форми на заетост и са причина за въвеждането на адекватни промени в Кодекса на труда, които са свързани със създаването на нови различни договорни форми на заетост.

Прочети още от в. „Труд"

“Броим със 128 лв. повече за храна“, четем във в. “Монитор”
Харчовете на българите за храна са скочили със 128 лв. от 2010 г. насам, въпреки че до тази година страната ни официално се водеше в криза. Според последните данни НСИ през трите летни месеца разходите за храна на едно домакинство са били средно 912 лв., срещу 784 лв. през същия период на 2010 г.

В същото време от НСИ отчитат, че при основни групи храни потреблението намалява. За последните 5 години тримесечната консумацията на хляб и тестени изделия на човек от домакинствата е паднала с почти 5 кг, на прясно мляко - с 1,2 л, на захар с 400 г, на олио с над половин литър, на зеленчуци с 2,5 кг, на картофи с 600 г. На месни произведения остава на същото ниво от 3,4 кг. Почти идентично е положението и при яйцата. Ръст от половин кило има само при месото. В сравнение с 2010 г. ядем повече кисело мляко, както и пресни или замразени плодове.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Франция в играта на дженга по сирийски", пише в. „24 часа"
Не абдали с калашници, Европа може да бъде съсипана само от европейци

Враговете на цивилизацията сигурно ликуват! Труповете от касапницата в Париж още не са изстинали, а оцелелите вече са се сграбчили гуша за гуша, взаимно обвинявайки се за трагедията, сипейки клетви и обиди един срещу друг. От едната страна се чува: Казахме ли ви, мулти-култи толерасти такива! От другата се веят знамена, лозунги за съпричастност “je suis…” и се пее Марсилезата до откат. И какво от това? Ще доведе ли цялата тази врява до нещо смислено?

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Милионерите в България се родиха за една нощ", пише в. “Стандарт”

Горяха мое чучело на площада и ме пращаха в САЩ, но не се огънах

СИМЕОН ДЯНКОВ

Политическият и икономическият елит в България до голяма степен си остана същият през тези 26 години. Това задава първата особеност на прехода в страната. Като последица усилията за реформи бяха следвани от застой или от връщане назад. Хора от бившите тайни служби поеха контрол над значителна част от икономиката, включително в банковия сектор и износа. Влиянието в банките им позволи да присвоят валута и да я използват за начален капитал. Това, което Маркс нарича "първоначално натрупване на капитали", в България стана за една нощ. Новосъздадените местни групировки започнаха кървава гангстерска война за влияние над каналите за наркотици и оръжие (и за контрол в енергийния сектор). Такова не бе възможно без протекции от политици, полицаи и митничари.

Прочети още от в. “Стандарт”