"МВР е шампион по незаконно следене на интернет трафика" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Без съдебно решение спецполицаи, данъчни и прокурори искат справки от мобилните оператори и интернет доставчиците

МВР е рекордьор по незаконен достъп до данни за интернет трафика на гражданите, става ясно от годишния доклад на парламентарната комисия за контрол на службите. Въпреки решението на Конституционния съд и промяната в Закона за електронните съобщения преди три години продължава незаконната практика държавни органи да искат справки от мобилните оператори и интернет доставчиците, без преди това да е дадено разрешение от съда.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Правителството официално размрази АЕЦ "Белене"", четем в "Капитал"

Енергийният министър Теменужка Петкова тръгва на лов за инвеститори

Мораториумът за изграждане на ядрена централа на площадка "Белене" отпадна. Това стана, след като Министерският съвет отмени свое Решение №250 от 2012 г., с което на времето беше спряно строителството на атомната централа. Точно преди 20 дни - на 7 юни, Народното събрание даде мандат на правителството за преговори с потенциални инвеститори в АЕЦ "Белене", но за фактическото размразяване на проекта беше необходимо кабинетът да отмени старото и да приеме ново.

Прочети още от " Капитал"

"Павлова: Мисията изпълнена успешно!" е заглавиe от в. "24 часа"

"Мисията е изпълнена успешно! България промени имиджа си и е достоен и уважаван партньор в Европа. Българите имаме с какво да се гордеем." С тези думи министърът на българското председателство Лиляна Павлова отчете свършеното за шестте месеца, през които България ръководи работата на Съвета на ЕС.

"Бяхме заклеймени като корумпирана и бедна държава. Медиите обаче ни преоткриха като държава за бизнес, за туризъм, като политически партньор", каза Павлова. Като ключов успех тя определи фокусирането на Европа върху Западните Балкани.

284 събития са се провели в София, а 35 хиляди делегати са ни посетили, при очаквани около 20 хиляди. "2000 души се грижиха за сигурността и логистиката. 1550 експерти ръководиха заседанията у нас и в Брюксел", отчете Павлова.

Прочети ще от в. "24 часа"

"BG манатарката червива, минахме на румънска" извежда на първа страница в. "Монитор"

Pодната манатарка е червива и с много лошо качество. Затова напоследък фирмите ни предпочитат да внасят от Румъния. Това съобщи пред "Монитор" председателят на Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове Юлиян Колев.

В момента основно се бере пачи крак, която се изнася предимно за Германия, Швейцария, Австрия, Франция и Холандия. Цените варират между 6-10 лева, а за манатарката, която обаче вече е в минимални количества, около 6-7 лева за килограм.

99% от продукцията е за износ, тъй като в страната ни не се консумират много гъби. "Пазарът е много слаб. За българина не е характерно гъбите да присъстват често в менюто му и купува предимно замразени. Добрата продукция се предлага най вече в добрите ресторанти в столицата", обясни Юлиян Колев.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Всеки пети смята, че сме се представили добре по време на европредседателството", четем във в. "Стандарт"

Всеки пети българин смята, че страната ни се е справила много добре със задълженията си по време на европредседателството. Негативните мнения са около 13%, от които само 1% определят представянето ни като "много лошо".

Това са основните изводи от националните проучвания на "Алфа рисърч", проведени през декември 2017 г. и юни 2018 г.

Почти всеки втори българин заявява, че е получил достатъчно информация през тези шест месеца. Хората с по-високо образование и в активна възраст от големите градове виждат и повече възможности за себе си в Европейския съюз.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кабинетът отпусна още две години за изграждането на "Гранд каньон" в "Младост"", пише в. "Капитал"

Три години след обявяването на мегапроекта напредъкът в строителството е минимален

урската строителна фирма Garanti Koza ще разполага с още две години, за да довърши мегакомплекса "Гранд каньон" край булевард "Александър Малинов" в столичния квартал "Младост". Това става ясно от решение на Министерския съвет в сряда. Проектът включва няколко жилищни сгради, хотел и търговска част с обща площ около 100 хил. кв.м на мястото на някогашния комплекс "Деница".

Прочети още от в " Капитал"

"Разширяването на ЕС не е това, което беше", пише в. "Сега"

Не Франция или Холандия, а Унгария, Полша, България, Румъния и други са тези, които затварят вратата на Съюза

Тази седмица ЕС решава съдбата на разширяването си. Независимо дали Съюзът ще започне преговори за присъединяване с Албания и Македония, или ще отложи решението за по-късно, като закачи още условия, самата дилема вече е симптом за значителна промяна в доскоро смятаната за най-успешна общностна политика. Процесът оттук нататък ще бъде значително по-дълъг, отколкото някога е бил, ще се поставят нови и нови условия, ще се изискват много по-силни гаранции за изпълнените ангажименти. Повече от всякога този процес ще бъде двупосочен. Парадоксът е, че заслуга за тази радикална промяна имат онези държави, които винаги са били най-големи привърженички на разширяването.

Прочети още от в. "Сега"

"До морето €29 със самолет, 126 лв. - с кола, 30 - с рейс и двайсетачка с влак" пише в. "Монитор"

Pешим ли да пътуваме този петък до морето, то цената за самолетния билет ще ни излезе 29 евро в едната посока, около 126 лв. с кола, 30 - с рейс и двайсетачка с влак, изчисли "Монитор".

Цената на самолетния билет включва до 10 кг ръчен багаж. Решим ли да вземем повече и да го чекираме ще трябва да се изръсим с още по 15 евро в едната посока. 58 евро струва двупосочният билет, решим ли да стигнем и да се върнем само за по час до Варна или Бургас.

С автобус до морето цената излиза 30 до 40 кинта в едната посока. Двупосочните варират от 44 лв. до Бургас и обратно, до 63-65 лв. съответно до курорта Албена и Ахтопол. Винаги трябва да се има предвид, че някои от автобусните превозвачи пътуват само до големите градове, а оттам прекачват клиентите на по-малки автобуси.

Прочети още от в. "Монитор"

"Юбилейните монети - добра доходност, но и рискова инвестиция" четем в "24 часа"

Оборотът на този пазар е около 60-70 млн. лв. за година. Най-динамични са инвеститорите, които влагат от 5000 до 20 000 лв. Златото е по-търсено от среброто, защото е освободено от ДДС. Доходността на юбилейните монети зависи от борсовата цена на метала в момента, а ликвидността се осигурява от специализирани дилърски къщи или банки, които ги изкупуват. Тя може да достигне и до 10 пъти номиналната стойност, а в най-лошия случай да бъде продадена по номинал.

Юбилейните монети са част от този пазар, но той е по-рисков и труден.

Реално и инвестиционните, и юбилейните монети всъщност са кюлчета злато, сребро или друг ценен метал. Доходността на инвестицията в златни и сребърни монети се влияе и от инфлацията, защото металът съхранява стойността на парите.

Прочети още от в. "24 часа"

"С Джулая започва горещото лято", пише в. "Стандарт"

Не се очакват убийствени жеги, нито страшни градушки и наводнения, казва климатологът проф. Георги Рачев

- Проф. Рачев, библейски потоп с циклон с хубавото гръцко наименование "Нефели" безмилостно удари гръцкия полуостров Халкидики, но като че ли, за наша радост, нас ни подмина. Така ли е?

- Валежите, специално в България, слава на Бога, бяха намалени от световните метеорологични центрове и тези количества, които вчера бяха измерени на места - над 50-60 литра на квадратен метър, особено в Югоизточна България, паднаха в продължение на няколко десетки часа. Не се случи този библейски потоп, който обхвана само 1/3 от София преди няколко дни, но пък предизвика наводнения, защото в София паднаха 30-40 л на квадратен метър за половин-един час. Нивото на реките е в рамките на нормалното и ако изключим няколкото села в района на Ивайловград, до момента няма съществени сигнали за проблеми в България. Гърция е особена като територия и за да се случи едно наводнение, освен валежа, огромно влияние оказва релефът. Халкидики е на високо, но е непосредствено над морето и дъждът образува вълна, която тече от планината към морето - това няма спиране. Там и по-малко количество валежи води до бедствие.

Прочети още от в. "Стандарт"