"Над 100 млн. лв. губи хазната от "пари в плик"" четем във в. "Монитор"

Проверяват 1900 форми за укрити доходи и осигуровки за суми 5 години назад

Повече от 100 млн. лв. губи хазната годишно от така нареченото плащане на "пари в плик". Това показват изчисления на Националната агенция за приходите (НАП). Затова в момента агенцията проверява редица столични компании, които осигуряват служителите си на минимална работна заплата. Целта е да се изкарат на светло реалните доходи и социални осигуровки, укривани от работодателите и да се пресече плащането на ръка. Неизрядните работодатели ще бъдат давани на прокуратурата. По данни на НАП близо 1900 са съмнителните компании само в столицата, които осигуряват служителите си на минимална работна заплата, укривайки осигуровки.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Димо Димов, един от 100-те най-добри професори по предприемачество в света: Икономиката ни може да вдигне оборотите" четем на първа страница на в. "Труд"

- Професор Димов, усещате ли промяна в поведението на предприемачи и работници на Острова след 23 юни и Брекзит?

- Показател на настроението и перспективите в предприемаческата среда е нивото на инвестиции на рисков капитал. През второто тримесечие на 2016 г. се забеляза рязък спад от около 40% в обема на инвестициите във Великобритания в сравнение с първото тримесечие и още по-голям спад в сравнение със същото тримесечие на миналата година. Тъй като Брекзит се случи точно в края на второто тримесечие, този спад засега се обяснява с желанието на инвеститорите да изчакат резултата и първичните последствия от референдума.

Университетите бяха потресени и силно разочаровани от резултата. В първите дни след референдума там атмосферата беше мъртва. Сред хората от ЕС се усети огорчение и чувство, че са нежелани гости, примесено с нарастващо притеснение за бъдещето. Сега емоционалната вълна е преминала и се чакат реалните последствия.

Прочети още от в. "Труд"

"Наемите скочиха с 15% заради студентите", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Наемите скочиха преди началото на новата академична учебна година в градовете с университети. В столицата например цените на апартаментите се вдигнаха с 15% заради студентите. Тази тенденция се забелязва още от средата на август, обясни пред "Стандарт" Илиана Василева, зам.-председател на "Сдружение брокери на имоти". Поради тази причина във всички райони, които са в близост до университети, например района около Медицинска академия, заради студентите по медицина, района около Софийския университет "Св. Климент Охридски", Студентски град, както и кварталите около него - "Дианабад" и "Дървеница", има покачване на наемите, каза Василева. "Тенденцията е поскъпването да е с около 10-15%. Като, разбира се, всичко зависи от състоянието и вида на жилището, което се избира. Имотите, в които има хазяин, винаги са с по-ниски цени", обясни тя. Все пак студентите по-често търсят самостоятелни жилища, предпочитат да живеят без хазяи.

Прочети още от в. "Стандарт"

""Бяла карта" и Viva Credit стават част от групата на Easy Credit", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Дружество на лидера при бързите кредити е поискало разрешение за сделката от КЗК

Окрупняване в сегмента на бързите кредити подготвят предприемачите Станимир Василев и Неделчо Спасов, които стоят зад пазарния лидер по активи Easy Credit. Една от съвместните им компании - "Мениджмънт файненшъл груп", e поискала от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разрешение да погълне две дружества със сходна дейност - "Вива кредит", която отпуска бързи заеми, и "Аксес файнанс", която предлага същото чрез агресивно маркетирания продукт "Бяла карта". Това е поредната за тази година ин...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"По 1150 домакинства на ден без ток заради кражби", четем на първа страница на в. "24 часа"

От ЧЕЗ искат по-строги санкции, сегашните не били ефективни Средно по 1150 домакинства са били без ток и са търпели неудобства в резултат на кражби от електроразпределителната мрежа на ЧЕЗ от началото на годината. Това показват последните данни на дружеството. 266 000 клиенти са били без ток в продължение на общо 305 часа. От компанията отчитат 4230 кражби на ток за осемте месеца на 2016-а. Щетите от посегателства на съоръжения са 745 000 лева. През август имало и пореден смъртен случай при кражба. Това са посегателства и върху националната сигурност и квалификациите на тези деяния и санкциите следва да бъдат адекватни на преките и потенциалните щети, посочват от ЧЕЗ. Според компанията в момента санкциите за нерегламентирано ползване на ток също нямат възпиращ ефект върху нарушителите.

Прочети още от в. "24 часа"

"Кадрова криза в образованието - пенсионират се двойно повече учители" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Образованието е изправено пред бюджетни трудности и тежка кадрова криза заради ударното пенсиониране на учители. От началото на годината до момента в пенсия са излезли 7700 педагози и се очаква до края на годината броят им да стигне 10 000 при първоначални очаквания, че системата ще напуснат два пъти по-малко педагогически кадри. Ако тенденцията се запази и догодина, в образованието ще възникне остър глад за кадри. Заради ударното пенсиониране не стига и бюджетът за изплащане на обезщетения при пенсиониране, включително за полагаемите се 2 допълнителни заплати от август тази година. Това показа проверка на "Сега" след сигнали от училища за проблеми с изплащането на обезщетенията.

Както "Сега" писа, просветното министерство очакваше тази година да се пенсионират около 4500-5000 души. Това представлява около 5% от педагозите, като е отчетено, че пенсионирането в сектора става и при по-ниска възраст от обичайното.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Кристиан Трауман: Избрахме България заради образованите кадри", пише в. "Капитал Daily"

Главният финансов директор на германската компания за машини за опаковки Multivac пред "Капитал"

Какво ще произвежда българският завод на компанията?- В България няма да има производство на крайни продукти, ще правим фрези и въртящи се компоненти. Тези компоненти ще бъдат сглобявани тук и изпращани заедно към заводите ни в Германия, където вече се окомплектоват целите опаковъчни машини, които са нашият краен продукт. Това ще правим, разбира се, на първо време. В зависимост от това как се развие бизнесът, а и екипът, впоследствие можем да помислим и за по-комплексни задачи и производства.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Сметката за АЕЦ "Белене" заплашва да се раздуе още", пише в. "Сега"

Този проект от самото си начало е политически и корупционен и няма признак да може да излезе от блатото.

Кабинетът "Борисов" постепенно излезе от дългото си, тримесечно мълчание по казуса с АЕЦ "Белене" и се зае да наложи спешно плащане на 400 милиона евро на "Атомстройекспорт" преди края на тази година. Намеренията са до средата на идната година да бъде погасена цялата сума от около 620 милиона евро, или около 1.214 милиарда лева, за които Националната електрическа компания (НЕК) бе осъдена от международния арбитраж в Женева в средата на юни. Това ще стане с безлихвен държавен заем, който ще бъде отпуснат на иначе закъсалата финансово държавна енергийна компания.

Прочети още от в. "Сега"

"Тройкаджии пълнят Алма матер" пише в. "Труд"

Няма кандидати за около 60% от свободните места в Софийския университет

Летвата за влизане в Софийския университет продължава да пада. Минималният праг за прием в престижната специалност "Право" е паднал до 14,02 при максимален 24. Това значи, че кандидат-студенти с тройки на конкурсните изпити по история и български език могат спокойно да се доредят до място в Юридическия факултет, стига да са изкарали малко над четворки на двата държавни изпита. Това показват данните от допълнителния прием на Софийския университет, които бяха публикувани вчера от висшето учебно заведение.

При последното класиране общо 44 зрелостници са влезли в специалност "Право" при 47 обявени свободни места. Само двама са приети в задочна форма на обучение, незаети остават 35 места. "Право" не е единствената специалност, където остават свободни места. В "История" например има 43 свободни позиции.

Прочети още от в. "Труд"

"Зимнината с 10% по-горчива заради скъпата захар", четем във в. "Монитор"

Пиперът, доматите и прасковите по-евтини от миналата есен

Захарта поскъпна с 10% или 20 ст. за килограм по бакалиите и суперите в цялата страна в сезона на приготвяне на зимнината, показа проверка на "Монитор".

На дребно в по-малките магазини тя вече е около 2 кинта, а на места надхвърля тази граница. В големите търговски вериги един от основните продукти, необходими за компоти, сладка и туршии може да се намери с 10-15 ст. по-евтино.

В същото време котировката на захарта на борсите на едро е с двайсетина стотинки по-висока, отколкото миналата есен по същото време и преди празниците достигна 1,55 лв./кг. Обикновено от 20 ст. нагоре е надценката, която повечето търговци слагат, след като купят захарта от борсата и започнат да я продават на дребно. На едро през миналата седмица най-високата максимална цена на борсите от 2.00 лв. е била отчетена в Сливен. Най-евтино на едро по около 1,20 лв./кг можеше да се купи захарта в София и Варна, но средната й цена за страната се движи в рамките на 1,70 за килограм.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Защо гръцките таверни са по-добри от нашите кръчми", пише в. "24 часа"

Има три основни причини, заради които с малки изключения гръцките таверни са по-добри от българските кръчми на брега - храната, обслужването и собствениците. Няма по-лесно от това да разбереш кой е собственикът в което и да е българско заведение. Той винаги седи на най-хубавата маса - с цигарка в ръка и питие отпред. В едната ръка държи телефон, а в другата калкулатор. Нашият собственик в 90 процента от случаите не разбира нищо от кръчмарския бизнес. Подочул е, че е престижно и доходно да имаш заведение, изтеглил е потребителски кредит, организирал е кастинг за сервитьорки и още от първата седмица е в очакване пачката да го удари по главата. Той трябва бързо да си купи ново БМВ. Иначе какъв собственик на заведение е?! Нашият, ако види какво прави гръцкият му колега, направо ще умре от срам. В южната ни съседка кръчмарството е с дълги традиции и обикновено представлява семеен бизнес. Участват всички - от бабите до внуците. И работят от сутринта до вечерта наравно с наетите работници, които не са от фамилията.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Жените са по-добри и разумни инвеститори", пише в. "Стандарт"

Ако се вгледаме в данните, които предоставя статистиката за инвестициите на мъжете и жените, то тогава едно нещо ще ни направи силно впечатление - мъжете са инвеститорите с по-голямото самочувствие. Но това не води задължително до по-голям успех за тях.

Изследователски екип от Berkeley's School of Business сравнява данните от вложенията на мъже и жени в продължение на шест години и стига до извода, че осъществените от жените инвестиции се представят по-добре от тези на мъжете. Подобен извод прави и екип на фонда Fidelity Investments, като според него жените поемат по-малко рискове и миксират по-добре портфолиото си, пише в свой анализ The Motley Fool.

Това, разбира се, не значи, че жените в крайна сметка касират повече пари след вложенията си - напротив.

Прочети още от в. "Стандарт"