"Новата учебна година започва с 1000 липсващи учители” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Навръх 15 септември училищата у нас ще открият новата учебна 2016/2017 г. с близо 1000 липсващи учители. Това сочат последните данни на просветното министерство, огласени преди броени дни. Окончателната бройка на незаетите преподавателски места ще стане ясна днес, тъй като до вчера са сключвани договори с учители, посочиха от МОН.
През лятото свободните позиции за педагози в школата бяха 1400. Тогава зам.-министър Диян Стаматов коментира, че едва ли това ще е голям проблем за системата, тъй като традиционно през летните месеци тече процес по освобождаване и назначаване на учители. В по-малките населени места обаче недостигът на преподаватели е сериозен, като някои инспекторати приемат документи даже и след началото на учебната година.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Криза в София за жилища под наем" четем на първа страница на в. “Труд”
Търсенето на квартири в София в средата на септември надхвърля в пъти предлагането. Поддържаните апартаменти се отдават за часове след като обявата се качи в интернет, обявиха пред „Труд“ водещи брокери на недвижими имоти.
Пикът ще продължи до средата на октомври
„Предлагането е ограничено. Двустайните апартаменти са най-търсени, след тях са гарсониерите“, обясни Мая Иванова, мениджър наеми на агенция „Явлена“. По думите й предпочитаните квартали в столицата остават в центъра и в районите в близост до метрото – „Младост“ „Мусагеница“, „Лозенец“. Според колегата й Калоян Богданов – маркетинг мениджър на друга компания, проблемът е, че повечето студенти без общежитие, както и сезонни работници, които се връщат да работят в града след лятото, започват да търсят квартира едва през септември и това пренасищане на пазара предизвиква криза за добри жилища под наем.
“Половин школски випуск без място в занималня” четем във в. “Монитор”
Вътрешни критерии отсяват кандидатите, доброто поведение носи бонус точки при класирането
Въпреки че безплатната занималня се полага по закон за учениците от първи до шести клас, училищата вече години наред не могат да предложат места за всички деца, като най-честата причина е недостигът на сграден фонд.
Дори и престижни столични училища все още имат този проблем, показа проверка на „Монитор“. Така например в 51-во СУ „Елисавета Багряна“ местата за занималня във втори, трети и четвърти клас са наполовина на учениците в паралелките. При випуск от 120 ученици във втори клас от занималнята имат възможност да се възползват едва 60 от тях, обясни главният учител в 51-во СУ Мариела Миланова. Недостигът на места в първи клас е по-малък, защото групите за целодневна организация за първокласници са три.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Бойко към Брюксел: Стига обещания, дайте Е160 млн.”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
България ще поиска 160 млн.евро помощ от Европа за охраната на границата с Турция. Новината обяви вчера премиерът Бойко Борисов, който ще се яви с това желание на срещата на върха на ЕС в Братислава. От Европа веднага се чу отговор. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер увери, че до октомври у нас ще пристигнат още 200 граничари и техника.
България ще поиска от Европа 160 млн. евро за опазване на границата ни с Турция. Въпросът ще бъде поставен по време на предстоящата неформална среща на върха на Европейския съюз в Братислава в петък, чийто фокус ще бъде насочен именно към бежанската криза и мерките за преодоляването й. Новината обяви днес премиерът Бойко Борисов на метри от теленага ограда при граничен пунк „Лесово" в присъствието на премиера на Унгария Виктор Орбан. Унгарският министър-председател посвети втория ден от посещението си у нас, за да разгледа от въздуха цялата ограда с Турция. Борисов внимателно показа на колегата си и термокамерите, които отчитат движението на нелегалните мигранти. Часове по-късно двамата се качиха на катер, за да видят как се охранява границата ни и по вода. „Ще настояваме 160 млн.евро да бъдат гласувани незабавно, веднага, а не за следващия период", заяви премиерът.
"Алтернативните сделки с газ от Гърция вече са 100", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
За по-малко от три месеца интересът към виртуалните сделки с газ значително нарасна, но търгуваните количества все още са твърде пренебрежими и са по-скоро опит на търговците и потребителите да тестват новата възможност за алтернативни доставки.
По данни на "Булгартрансгаз" става въпрос за около 100 хил. куб. метра. За сравнение, общото потребление в страната е около 150-160 млн. куб метра месечно през летния период. Самите сделки обаче значително са нараснали, като от една в началото на юли техният брой вече достига 100.
Засега големите потребители по-скоро опипват почвата, тъй като българската цена е по-ниска от гръцката. Това обаче е въпрос на пазарна конюнктура.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Данаил Кирилов: И парламентът може да осъмне върху частен терен", четем на първа страница на в. „24 часа"
Сделката с царските конюшни е унищожаема
- Г-н Кирилов, има ли шанс разпорежданията с царските конюшни да се разтрогнат и теренът да се възстанови като държавна собственост?
- Има такава възможност според мен. Не бих искал да прогнозирам, но е възможно и да последва вълна от дела.
- Какви дела?
- Не само държавата да предяви иск за разваляне на сделката. В имота има много собственици на сгради.
- Кои са те? - Бившият областен каза, че собствениците били около 90 на 30 сгради. Той е продал терена на един от тях, т.е. на другите 89 собственици на сгради не е продал прилежащия терен, с което е отнел една съществуваща тяхна правна възможност да се възползват от правата, които имат по чл. 44, ал. 3 от Закона за държавната собственост, т.е. те могат да придобият прибавящата им се идеална част от земята.
Прочети още от в. „24 часа"
„В Борисовата градина засега няма да се секат дървета", пише в. “Капитал Daily”
Слухове, публикации и твърдения из социалните мрежи, че в Борисовата градина ще се секат дървета, ще се асфалтират алеи и ще се строят паркинги, притесниха софиянци в последните дни, а истината така и не стана ясна в цялото объркване. То идва от това, че в момента текат поне четири паралелни проекта, които засягат бъдещето на парка - изследване на дърветата, за създаване на устройствен план, за ремонт на основните алеи и обществено допитване за бъдещето му. Всеки от тях носи повече въпроси, отколкото отговори. Допълнителното объркване идва от това, че нито един от тези проекти не е директно свързан с останалите. И все пак добрата новина е, че засега няма взето решение нито за сеч в парка, нито за изграждане на паркинги в територията му. Поне докато не се видят резултатите от изследванията. А общинските съветници обещават строги мерки за контрол.
Преди седмица община "Изгрев" се опита да покаже проект за "инвентаризация" на растителността в парка. Експерти от Лесотехническия университет трябваше да преброят дърветата и да опишат състоянието им, както и да дадат препоръки за поддръжката на гората. Общественото обсъждане на резултатите обаче доведе до паника заради съмненията, че зад лошото описание и представяне на проекта се крият намеренията на общината да сече дървета за направата на паркинги.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Брюксел стимулира икономиката в ЕС с още 315 млрд. евро", пише в. “Сега”
Брюксел предлага икономиката на ЕС да бъде стимулирана с още 315 млрд. евро, които да бъдат добавени към Европейския инвестиционен фонд до 2022 г. Това обяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер в годишната си реч за състоянието на ЕС, която произнесе вчера пред евродепутатите в Страсбург, цитиран от пресслужбата на ЕП. Това означава удвояване на средствата по т.нар. план "Юнкер", който беше обявен в края на 2014 г. и предвижда в рамките на три години мобилизиране на 315 млрд. евро от публични и частни източници на финансиране. Така до 2022 г. фондът трябва да разполага с 630 млрд. евро за подкрепа на средния и малкия бизнес в ЕС. "Инвестициите означават работни места и затова предлагам удвояване на продължителността и силата на нашия инвестиционен фонд", заяви Юнкер. Според него "при добро желание на държавите членки можем да постигнем тази цел дори по-бързо". Шефът на ЕК подчерта, че безработицата и задлъжнялостта в ЕС остават твърде високи, както и че в общността съществува социална несправедливост. "Европа не е достатъчно социална", заяви Юнкер.
“Американска IT компания открива 1500 работни места в Пловдив, инвестира 15 млн. лв. в бизнес център” пише в. „Труд"
Американската компания за микропроцесори Sibiz ще разкрие около 1500 нови работни места в Пловдив, стана ясно покрай първата копка в сряда на високотехнологичната сграда на фирмата в квартал „Гладно поле“ на града под тепетата. Инвестицията в нея ще е близо 15 млн.лв., а самата сграда ще е 30 метра висока и ще разполага с аули, аудитории, зали за презентации, тренировъчни лаборатоии, стаи за отдих, модерни офис пространства от отворен тип и подземен паркинг за 120 автомобила, разположени върху 20 кв.м РЗП.
Бизнес центърът на Sibiz е само първият в квартал Гладно поле, който е отреден за развитие на високотехнологични компании, съобщи кметът на Пловдив Иван Тотев. „Реално от днес започваме да развиваме тази зона. Надяваме се примерът, който дават Sibiz, да бъде последван и от други компании, които в момента са в Пловдив, тъй като градът е място, в което може да се инвестира дългосрочно.
„Виж речта на Росен Плевнелиев пред 9-имата президенти в Пловдив", пише в. „24 часа"
Добре дошли в гостоприемна и слънчева България за 12-ата среща на държавните глави на страните от групата „Арайолуш“. Особено удоволствие е да ви приема днес тук, в Пловдив, Града на тепетата, разположен на седем хълма, подобно на Рим. Пловдив е един от най-древните градове в света и най-старият жив град в Европа, свидетел на разцвета на осем цивилизации и култури – праисторическата, тракийската, римската, византийската, старобългарската, османската, възрожденската и съвременната българска култура. Със своите отлично запазени антични паметници, с пищно украсените възрожденски къщи, с музеите и галериите, Пловдив е съкровище под открито небе и неслучайно бе избран за Европейска столица на културата за 2019 г. Сградата на Етнографския музей, в която се намираме, е ярък и красив пример за културните корени на модерната българска държава. Картината до мен на чешкия художник и първи ректор на Националната художествена академия Иван Мърквичка показва пъстротата и етническото многообразие на пловдивското население в края на 19 век.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Съживяване или оцеляване на ЕС", пише в. “Стандарт”
Всички погледи тази седмица са насочени към
Братислава. Лидерите на 27-те страни на ЕС ще се срещнат в словашката столица, за да обсъдят какво да правят с европейския проект.
Европейският съюз е поразен от редица кризи. Ефективният отговор за изхода от тях не е в изпадането в песимизъм, в толерирането и дори в приемането на фрагментацията и пораженчеството. Отговорът не може да бъде намерен и в отричането на проблема и отлагането на неговото решаване.
Европа заслужава правилната диагноза. Аз очаквам, а и съм убеден, че срещата в Братислава ще положи началото на процеса на идентифицирането на това, което е грешно в ЕС, и ще определи какъв вид ЕС искаме и трябва да изградим след като Обединеното кралство напусне клуба. Тази среща също така ще хвърли иввестна светлина занапред и ще очертае посоката, по която желаем да се движим. Надявам се, че срещата на върха ще започне процеса на ново европейско съживяване. В противен случай ние ще трябва да се борим за оцеляването на ЕС.