“Михаил Миков: Уви, днес парите формират образите в българската политика" четем на първа страница на в. “Труд”
Демографската катастрофа е ужасяваща, а политиката по доходите не прави нищо да задържи работещите и способни българи у нас

Г-н Миков, в сряда бе даден стартът на новия политически сезон. Вашата прогноза – горещ, хладен или студен ще е той?
Новият сезон ще мине под мотото на президентските избори. Все още има видимо забавяне на номинациите, включително на основния претендент ГЕРБ. Изборите ще бъдат различни, за голяма част от кандидатите гражданите ще узнаят в последния момент. Напластяването с референдум може също да им се отрази. Управляващата партия разчита на силното си медийно присъствие и организационен ресурс от властта -парламентарна и изпълнителна. Тя се стреми към къса кампания, в която политиката на кандидатската двойка не е толкова важна. Другите кандидати ще бъдат силно ощетени в представянето на политики. Ако имат. Прилича малко на кастинг.

Прочети още от в. “Труд”

"Замразени 5 млрд. лв. в хазната вдигат бюджетния излишък” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Рекордният бюджетен излишък в хазната - 3.28 млрд. лв., се дължи не толкова на епичната борба срещу контрабандата, както обича да изтъква премиерът, а на замразените разходи за строителство. И миналата неделя в Шумен на среща с кметове Борисов подчерта, че в бюджета има повече пари заради успешната борба с контрабандата.

За първите седем месеца на годината публичните разходи за строителство са едва 1 млрд. лв. Това е общата сума за инвестиции в инфраструктура, направени както по линия на националния бюджет, така и по линия на еврофондовете. Неусвоени остават 5 от общо 6 млрд. лв., предвидени за капиталови разходи. Изоставащите харчове по това перо са една от основните причини наред с по-доброто изпълнение на приходите за рекордния излишък по бюджета. По прогнозни данни за август, съобщени от Министерството на финансите, плюсът в хазната възлиза на 3.28 млрд. лв. С такъв излишък към август е почти сигурно, че дефицитът в края на годината ще е много по-нисък от планирания (-1.7 млрд. лв.).

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Уникредит Булбанк финансира първите си стартъпи", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Най-голямата банка в страната Уникредит Булбанк дебютира в един нов за нея сегмент - финансиране на млади компании. Девет месеца след идеята вече са одобрени първите 7 кандидати, като три от дружествата вече са усвоили финансиране от по 200 и 300 хил. евро. Това са технологичната компания "Сенсика текнолоджис", която e разработила софтуер за събиране и анализ на данни и бизнес разузнаване, "Плейграунд енерджи", която прави детски площадки с вградени уреди, превръщащи кинетичната енергия на люлките и въртележките в звук и светлина, и "Корс дот", която предлага курсове за IT специалисти по целия свят. И за трите това е второ финансиране - първото е било от фонда за рискови инвестиции Eleven. Сега банката е необходимият следващ партньор за растеж и излизане на нови пазари. Моделът й е да дава специален кредит на стартиращото предприятие, който може да се обръща в дял от компанията след време.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„200 000 коли напускат София, тапи на Кулата", четем на първа страница на в. „24 часа"

Километрична опашка от автомобили се изви на ГКПП Маказа още в първия ден на септември и преди празниците.

По-голяма част от автомобилите бяха румънски, но имаше украински, молдовски и руски. Наложи се по обяд да бъде отворено трето трасе, за да може проверката на пътуващите към Гърция да става по-бързо. Очаква се в петък и събота напливът на граничния пункт да бъде още по-голям заради почивните дни. Около 200 000 коли ще напуснат София в петък и събота, прогнозираха от Пътна полиция. Тапи в района в Кресненското дефиле и на ГКПП Кулата очакват униформените и служителите на пътната агенция. В петък интензивен трафик ще има по магистралите “Тракия”, “Хемус” и “Струма” и пътя София-Кулата.
Прочети още от в. „24 часа"

“Църквата с обществени поръчки за близо 8 млн. лева” четем във в. “Монитор”
Обществени поръчки за близо 8 млн. лева е обявила Българската православна църква за периода от 2007 до 2015 година. Със средствата, които са отпуснати по различни европрограми, тя вдига нови храмове и възстановява стари. Това показа проверка на „Монитор“ в регистъра за обществените поръчки и сключените договори.

Независимо от солидната сума манастирите и църковните настоятелства не кандидатстват за сумите пряко, а чрез общините или чрез фирми. Единствената пряко обявена обществена поръчка, за която е сключен договор със спечелилият кандидат, е Троянският манастир „Успение Богородично”.

Митрополити пестят от осигуровките на монаси и монахини, показва още проверката на „Монитор”. На някои места те им внасят само тези за здраве, като на самоосигуряващи се, но не и такива за пенсия.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Гастарбайтери запушват пътя за Европа”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Гастарбайтери, проблеми с компютрите и интензивен трафик блокират граничните ни пунктове. Отделно засилените проверки заради бежанците допълнително увеличават престоя по опашките преди бариерите. Желаещите да пътуват в чужбина за четирите почивни дни българи срещат сериозни затруднения. Пътуващите трябва да калят нервите си и да имат търпение.

Преминаването в Сърбия отнема над 2 часа

Граничният пункт Калотина буквално е запушен от многобройните гастарбайтери, които идват от Турция. Пътят ни към Европа макар да не е затворен, е значително ограничен заради тълпите от турци, които са се струпали на границата, за да продължат към Германия, Франция и Холандия. Хора от крайграничните райони, търговци и туроператори недоволстват заради лошата организация на границата и бавното преминаване.

Прочети още от в. “Стандарт”

„ЕС обяви за незаконно блокирането на реклама от телекоми в цялата мрежа", пише в. “Капитал Daily”
Плановете на европейските компании за мобилни телефони да блокират реклами в мрежите си претърпяха неуспех, след като новите правила за телекомите в Европейския съюз (ЕС) обявиха за незаконен целия процес, пише Financial Times.

Софтуерът, който блокира появата на реклами на смартфоните, се оказа изключително популярен сред потребителите. Това накара някои компании за мобилни телефони да обмислят въвеждането на блокиране на реклами в цялата мрежа, за да задоволят желанията на клиентите.

Но указанията, публикувани от органа на европейските регулатори в областта на далекосъобщенията (BEREC), съветват местните регулатори на телекоми, че макар потребителите да могат да инсталират приложения за блокиране на реклами на телефоните си, блокирането в цялата мрежа трябва да бъде забранено.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Сивата икономика расте единствено на пазара на труда", пише в. “Сега”
В страни, където няма минимална работна заплата, доходите са по-високи, казва председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев

- Господин Велев, преди дни бизнесът постигна една своя победа - ЕК одобри наредбата за компенсиране на скъпия ток за индустрията. Как определяте това година след протестите на работодателите?

- Това наистина е успех за нас. Изплащането на парите обаче няма да стане автоматично и бързо, защото е един вид държавна помощ и подобно на европроектите, има бюрократични трудности. Те обаче са по-лесната част, по-трудната беше да стигнем дотук и ЕК да одобри наредбата. Тя влиза в сила от 1 август 2015 г. и фирмите ще получат парите и за изминалата година. Очаквам първите плащания да започнат през септември.

Прочети още от в. “Сега”

“243 млн. лв. лихви платиха банките на граждани и фирми” пише в. „Труд"
Общо 243,3 млн. лв. са лихвите по депозити, които банките платиха на граждани и фирми за периода от януари до края на юли, показва статистиката на Българската народна банка (БНБ).

От тях 215 млн. лв. са изплатените суми на физически лица, а 28 млн. лв. – на компании.

Депозитите в банковата система отбелязват месечен растеж с 0,6% (487 млн. лв.) и в края на юли възлизат на 75,6 млрд. лв. Влоговете на домакинства се увеличават с 362 млн. лв. (0,8%), а от нефинансови предприятия – със 139 млн. лв. (0,7%). Привлечените средства от други финансови предприятия нарастват с 42 млн. лв. (1,0%).

Прочети още от в. „Труд"

“Дават евтин кредит на парното да ни санира блока“, четем във в. “Монитор”
52 хил. домакинства взели досега субсидирани кредити
Субсидиран кредит ще могат да вземат топлофикационните фирма за да санират кооперацията ни и да увеличат енергийната й ефективност. Това стана ясно от представянето на третия етап на Програмата за енергийна ефективност в бита (REECL).

Координаторът и Борис Петков обясни, че всяка фирма продаваща енергия ще може да се вземе такъв заем и като направи инвестицията в имота на абонатите си няма да плаща ДДС.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„"Епъл" ще репатрира парите си в чужбина през следващата година", пише в. „24 часа"

„Епъл“ очаква да плати милиарди долари допълнителни данъци в САЩ следващата година, когато върне в страната парите съхранявани в чужбина, в разгара на конфликта с Брюксел, заяви ръководителят на технологичната компания в четвъртък, пише Financial Times. Тим Кук заяви по ирландската национална телевизия RTE, че „Епъл“ е заделил „няколко милиарда долара за плащания в САЩ, след като репатрираме“ част от общо 215 млрд. долара държани в чужбина, предава Фокус. „В момента, предвиждам, че репатрацията ще се състои следващата година“, заяви той. Кук преди беше заявявал, че връщането на тези пари зависи от въвеждането на данъчна реформа, която да намали сегашните 35 % корпоративен данък от следващия американски президент.
Прочети още от статията на в. „24 часа"