„Цветан Цветанов: Познавате кандидата за президент на ГЕРБ. Обявяваме го след 22 септември", четем на първа страница на в. „24 часа"

Още акценти от интервюто: Не избързваме, за да работят на спокойствие правителството, местната власт и парламентът И да се разпадне РБ след президентските избори, това нищо няма да промени. Те и сега не са заедно.

ДСБ, БСП и АБВ имат една цел - да говорят срещу ГЕРБ Благодарение на премиера Борисов в Европа се чува силният глас на България и догодина влизаме по въздух в Шенген
Прочети още от в. „24 часа"

“Над 1 млрд. лв. загуби заради екомошениците" четем на първа страница на в. “Труд”
Над 1 млрд. лв. от еврофондовете ще изгуби България, ако скоро не предприеме стъпки за старт на строежа на лот 3.2 от автомагистрала „Струма“, който минава през Кресненското дефиле.

Предупреждението е на Агенция „Пътна инфраструктура“, а причината – позицията на няколко екологични неправителствени организации, които досега отхвърлят всички проекти за новото трасе. НПО-тата са обединени в коалицията „За да остане природа в България“ и настояват за най-рисковия и скъп вариант – 15.2-километров тунел на стойност 1.2 милиарда лева. Както „Труд“ доказа в десетки свои разследвания по темата, с позицията си зелените за пореден път се опитват да прокарат чужди интереси, зад които стои българския клон на швейцарската офшрока WWF (Световен фонд за дивата природа).

Прочети още от в. “Труд”

“Половината болници с машинки за пръстов отпечатък” четем във в. “Монитор”
Половината държавни болници в страната вече са снабдени експериментално с новата система за пръстов идентификатор, популярен повече като пръстов отпечатък, макар и да не сканира дактилоскопичните линии. Общо 69 за държавните и общинските лечебни заведения в страната, в 34 от тях машинките вече са поставени и работят. Това стана ясно по време на посещението на заместник-здравният министър д-р Ваньо Шарков в Университетската болница за активно лечение „Св. Марина”във Варна, където новата система беше демонстрирана и тествана. Идеята е чрез тях да се спре отчитането на мнини – болни, чрез които лечебни заведения източваха Националната здравноосигурителна каса.

Пилотно машинките за сканиране на пет точки от човешкия пръст първоначално бяха въведени в 20 лечебни заведения плюс 5, посочени от изпълнителя и още 9, които влязоха в тестовия период по собствено желание. Никъде няма дактилоскопски линии и филмът „От местопрестъплението” не се прожектира на екраните при чекиране на новопостъпил пациент. Никой не може да злоупотреби с лични данни, защото такива няма, каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Спестяваме 6-7% от доходите и търсим бърз кредит за 700 лв”, четем във в. “Стандарт”

Българите спестяват 6-7% от доходите си. Това коментира финансовият консултант и собственик на SmartMoney.bg Стойне Василев в седмичното обзорно пазарно предаване "Invest/Or" на Bloomberg TV Bulgaria, излъчено на 28 август.
Банковите депозити все още са традиционен инструмент, избиран от българина за спестяване. Основният мотив за това е търсенето на сигурност въпреки исторически ниските лихвени проценти по депозитите.

Според Василев лекият отлив на спестявания от банковата система в някои от първите месеци на 2016 г., както от страна на домакинствата, така и от страна на фирмите, се дължи на извършването на разходи, плащане на данъци или покриване на други текущи нужди, но не е признак за формиране на тенденция за намаляване на банковите вложения. От друга страна, той посочи, че 93-94% от доходите на българина отиват за потребление, а останалите 6-7% - за спестяване.

Прочети още от в. “Стандарт”

""Минстрой" инвестира над 20 млн. евро в Македония", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Над 20 млн. евро ще инвестира българският "Минстрой холдинг" в рамките на две години в двете оловно-цинкови мини в Македония, които придоби наскоро. Единият от рудниците - "Злетово" край Пробищип, вече поднови работа, след като повече от година беше затворен заради фалита на предишния собственик. До месец се очаква добив да започне и в рудник "Тораница" край Крива паланка. Двете мини са най-големите работодатели в източната част на Македония и затварянето им създаде социален проблем в региона. С подновяването на дейността сега на работа ще се върнат общо 1000 миньори. Това се очаква да стане до края на годината.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Полицаите масово си губят времето с маловажни дейности” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Полицаите масово си губят времето с връчване на призовки, охрана на данъчни и други несвойствени дейности. Вместо да се занимават с разследване на престъпления, униформените отделят почти три часа дневно от времето си, за да обикалят адреси и да охраняват чиновници.

Това става ясно от писмен отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова на депутатски въпрос. В него е записано, че за периода януари-март 11% от състава на териториалната полиция са се занимавали с дейности, различни от типичната полицейска работа. На практика това значи, че повече от 180 служители на столичната полиция всеки ден са ангажирани с дейности, които МВР характеризира като несвойствени. Те обаче са им вменени по закон и полицията не може да отказва съдействие на други държавни органи, когато такова е поискано.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Още 20 млн. евро отиват за създаване и развитие на клъстери", пише в. “Капитал Daily”
Създаването и развитието на клъстери ще бъде подпомогнато с още 20 млн. евро (39 116 600 лева) по линия на новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". В тази връзка Министерството на икономиката е пуснало за обществено обсъждане правилата за подбор на проекти, които приоритетно трябва да са насочени за подобряване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия. През миналия програмен период бяха раздадени близо 40 млн. лв. за създаване на клъстери. Евросредства за тази цел бяха отделяни и преди България да се присъедини към Европейския съюз по линия на предприсъединителната програма ФАР.

В условията за кандидатстване по новата процедура "Развитие на клъстери в България" е записано, че 85% от безвъзмездните средства ще са европейски пари. Останалата част ще бъде финансирана от националния бюджет.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Многопрофилните университети ще усетят най-силно реформата", пише в. “Сега”
Академичната година наближава, а с това и усилията на университетите да привлекат повече студенти стават все по-трескави. Въпреки че за 2016/17 г. държавният план-прием бе намален с 9 хил. бройки (до 65 хиляди), много висши училища не успяха да запълнят местата и след трето класиране. Затова някои се гласят да продължат кандидатстудентската кампанията чак до октомври. В употреба влизат всякакви трикове - от приемане чрез изпити, държани в други университети, до предлагане на парични бонуси за всеки доведен нов студент. Каквито и "зайчета" да вадят от торбата вузовете обаче, ударът е неизбежен - не само заради демографската криза, но и заради новите правила на финансиране, според които повече пари вече ще получават по-качествените специалности. Това логично влече след себе си свиване на приема в по-слабите специалности, а вероятно ще доведе и до закриване на програми.

Прочети още от в. “Сега”

“Всеки пети младеж не учи и не работи” пише в. „Труд"
България е на едно от челните места в Европа по брой на млади хора, които нито учат, нито работят. Всеки пети младеж на възраст 20-24 г. попада в тази група, съобщи Би Ти Ви.

Процентът е по-висок единствено в Гърция и Италия. На другия полюс с минимална младежка безработица са Германия, Швеция и Дания.

На този фон доходите в България остават в пъти по-ниски, отколкото в Западна Европа, но растат с по-бързи темпове. Така през последните години средната работна заплата нараства с близо 8%. Ако тенденцията се запази, до края на годината средната заплата ще мине 1000 лева, прогнозират работодатели.

Прочети още от в. „Труд"

„Свършиха местата в Гърция за 6 септември“, четем във в. “Монитор”
Свършиха местата в хотелите в южната ни съседка във връзка с предстоящите четири почивни дни, установи проверка на „Монитор“. Леговата база на Халкидики, където традиционно се отправят по-голямата част от сънародниците ни, е заета почти на 90%. Справка на сайта booking.com показва, че са останали изключително малко свободни стаи, където да се настаним по време на предстоящите празници.

Гръцките хотелиери са пуснали изключително ниски цени с цел повече туристи. Така срещу 264 лв. можем да отседнем в къща за гости. Цената е за три нощувки за двама възрастни с две деца. Срещу 440 лв. друг домакин пък предлага да отседнем в апартамент. В обявата е написано, че можем да се възползваме от телевизор, климатик и безплатен интернет, които също са включени в цената.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Пътуваме по-често за културен туризъм", пише в. “Стандарт”

Все повече туристи предпочитат да посетят културно или спортно събитие през ваканцията си вместо традиционната почивка на море. Това става ясно от Годишната програма за национална реклама на туризма ни за 2017 г., която беше представена от ресорното министерство по време на Националния съвет по туризъм във Велинград.

Посещенията на приятели и роднини, приключенските пътувания и търсенето на автентични преживявания расте сред международните туристи. Този тип пътувания са най-предпочитани от хората на възраст между 15 и 24 г. Групата на туристите на възраст от 25 до 39 г. по-често предпочита море, а тези на 40-54 години - ваканция сред природата. Сред основните фактори при избора на дестинация е сигурността.

Прочети още от в. “Стандарт”