"Приходите в Сребърния фонд съвсем пресъхнаха" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Вместо да бъдат разумно управлявани, парите стоят на депозит в БНБ при отрицателна доходност

Концесиите са единственият източник на приходи в Сребърния фонд през последните пет години. Постъпленията от приватизация отдавна са пресъхнали, а от бюджетния излишък, с който управляващите се хвалят толкова много, не е влязъл нито един лев. В края на май в резервния фонд, който след време трябва да допълва основните пенсии на българите, има 2.902 млрд. лв., показват последните данни на финансовото министерство. Сумата е с около 117 млн. лв. повече от края на 2017 г., като 103 млн. лв. от тях са дошли от концесии. 31 май е крайният срок, в който по закон в Сребърния фонд трябва да се внесат всички постъпления, дължими от предходната година. От приватизация са влезли символичните 770 хил. лв., а от глоби и санкции, свързани със следприватизационния процес, приходите са 2 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Морски уикенди на третия етаж", четем в "Капитал"

С идването на нискобюджетните полети Варна стана интересна и на нов вид туристи - градски, самостоятелни, различни

Само допреди няколко години с последния чартърен полет в края на лятото варненското летище потъваше в зимна скука. Картината се промени едва когато с няколко редовни линии долетяха три от големите нискобюджетни авиокомпании - най-напред дойде Wizzair, след нея Rуanair, а накрая и Easy Jet. Преди тях турските авиолинии свързаха града с Истанбул и така "чартърното" минало на летището остана в историята. А бъдещето изглеждаше пълно с очаквания, че новите редовни полети ще доведат и нови туристи - млади, любопитни, търсещи за краткотрайно настаняване хостели и апартаменти, а развлечения търсят по-скоро в градската среда, отколкото в пренаселените плажове.

Прочети още от " Капитал"

"Хъб "Балкан" - между 25 и 60 млрд. куб. м газ и до 2,6 млрд. евро инвестиции" е заглавиe от в. "24 часа"

Газовият хъб "Балкан" може да доставя между 25 и 60 млрд. куб. м газ на година според различните сценарии. Това са предвижданията на междинния доклад за предпроектното проучване на газоразпределителния център, който бе представен преди дни в Брюксел от зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков и шефа на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Представени са 7 варианта на трасета, като единият е за 25 млрд. куб. м газ с находни точки от 13 източника. Сред тях са Русия, Азербайджан, САЩ, Египет, Нигерия. Този газ може да се доставя към Италия, Австрия, Хърватия, Гърция, Македония, Сърбия, Румъния, Унгария, Турция. Общо 11 държави имали интерес да купуват газ. Анализът е показал, че за периода 2020-2040 г. тези държави ще имат нужда от още 40 млрд. куб. м газ.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Студентските общежития стават хотели" четем във в. "Монитор"

В кампусите отсядат чужденци, спортисти и идващи на гости при приятели, нощувката излиза между 14 и 18 лв.

Mежду 14 и 18 лв. трябва да подготвят желаещите да пренощуват на общежитие в Студентски град, като сумата варира спрямо блока, в който са решили да се настанят. Ако гостите желаят да си гарантират, че ще бъдат сами в стаите, те трябва да платят всяко едно от леглата, намиращи се в помещението. Така те трябва да заплатят съответно между 28 и 36 лв. за двойна стая и от 42 до 54 лв. за тройна.

Кандидатстудентски изпити, визита при приятел или гадже, състезание, лагер в България и още много причини могат да привлекат някого към столицата. Нощувките обаче биха излезли доста солени, ако някой се насочи към хотел. По-ориентираните посетители знаят, че има начин гостуването им да не излезе толкова скъпо. Това е възможно, ако останат в Студентски град на общежитие, което предлага и хотелски стаи. Няколко блока към различни университети в центъра на купона в София предлагат тази опция.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Разликата между ГЕРБ и БСП се топи", четем във в. "Стандарт"

Ако се стигне до извънредни парламентарни избори, 22.9% биха подкрепили ГЕРБ, а 22.6% - БСП. Разлика от 0.3% е статистически пренебрежителна. Подобно изравняване на потенциала се случва за първи път от края на ноември 2016 г. насам. Това сочат данни от изследване на Агенция "Афис". Неин собственик и управител е Юрий Асланов, член на националния съвет на БСП.

Според проучването в сравнение с май делът на гласуващите за ГЕРБ спада с 3%, а за БСП се увеличава с 3%. В момента Обединените патриоти биха получили 5.4%, а ДПС - 10%. Воля би изпаднала от парламента с по-малко от 2%. Сборът на гласовете за всяка от известните десни партии (ДСБ, Да, България и СДС) е 1.5 и остава далеч под бариерата от 4%. Предишни избори обаче показват, че в коалиция тези партии получават повече отколкото механичния сбор.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Парламентът спешно поправя закон, довел до хаос при наема на земеделска земя", пише "Капитал"

Изискване за допълнително потвърждаване на стари договори за наем може да лиши агропроизводители от субсидии

Парламентът започва спешен ремонт на приетите преди месец поправки в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), които са на път да създадат сериозен хаос в поземлените отношения и дори да блокират кампанията по кандидатстването за директни субсидии за над 1.2 млрд. лв., за която вече са подадени заявления и предстои да се обработват от фонд "Земеделие".

Прочети още от " Капитал"

"Мерилото ни за бедност вече не е само съседът зад оградата", пише в. "Сега"

Минималните осигурителни прагове не сбъднаха очакванията да свият сивата икономика, казва Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика

- Г-н Нейков, наскоро започна европейска кампания за адекватни минимални доходи. Ясно е, че сегашният модел за борба с бедността е неработещ, но и някои експерименти в Европа също се провалиха, например Финландия се отказва от безусловния базов доход. От друга страна, в Италия пък тръгнаха в тази посока. Демоде ли са вече социалните помощи? 

- Темата "бедност" често се превръща в предизборна дъвка. Всеки кандидат-управленец упреква предишните, че са се провалили в борбата с бедността и социалното изключване, като изтъква, че само неговата политическа сила знае как трябва да им се противодейства. Така се заглушава гласът на експертите.

Прочети още от в. "Сега"

"Да направим невъзможно: 20-годишен да не работи и да има пари" пише в. "24 часа"

167 хиляди младежи не учат и не работят*

Не е важно човек какво наблюдава, а каква работа се върши. Няма как да не ми направи впечатление изключително правилният формат (конференция "Образование и труд - локални проблеми, глобални решения" - б.р.), в който сме се събрали - тук е половината Министерски съвет, кметът на София Йорданка Фандъкова, отговорни представители на Народното събрание, образователни институции, бизнес и др.

Подобна тема би следвало да се дискутира точно в такъв формат, остава да видим какво ще произведем като решение.

Прочети още от в. "24 часа"

"Ще изпуснат ли Балканите европейския влак", пише в. "Стандарт"

Ех, Македонийо, Македонийо, пак ли ке се тепаме за тебе? Перафразата на стария виц може да се окаже съвсем близо до действителността, ако се имат предвид събитията от неделния ден. Вчера Атина и Скопие подписаха историческото споразумение, което слага край на десетилетния спор за името на бившата югорепублика. Радостни бяха присъстващите държавници в малкото гръцко селце Псарадес на Преспанското езеро. Македонският премиер даже подари червената си вратовръзка на гръцкия си колега Алексис Ципрас, който по принцип не ползва такъв аксесоар. Ръкопляскаха и пратениците на Брюксел. Идилията от Преспанското езеро обаче беше помрачена от бурните протести и в двете страни. Хиляди скочиха срещу постигнатата договорка, която трябва да улесни пътя на Македония към ЕС и НАТО. Толкова люто се бяха ядосали противниците на договора, че в Гърция дори се стигна до кютек със силите на реда

Прочети още от в. "Стандарт"