Цената на шоколада и на сладкишите с какао в ЕС ще се увеличи до няколко месеца, съобщава Bloomberg, цитирайки предупреждение на ключовия световен производител на какао - Гана. Страната, заедно с Кот д'Ивоар, доставят около две трети от основната съставка на шоколада.

Днес двете държави са задължени да създадат системи, за да се съобразят с новите разпоредби на Брюксел, които гарантират, че продуктите не се отглеждат върху обезлесени земи. Правилата влидат в сила още в края на юни, въпреки че компаниите трябва да се съобразят с тях до края на 2024 година.

ЕС въвежда и мерки за справяне с проблеми като детския труд във веригите за доставки на компаниите

Изпълнението на изискванията ще бъде свързано с допълнителни разходи, които потребителят ще трябва да плати, според главния изпълнителен директор на Съвета по какаото на Гана Джоузеф Боахен Айду. Тези разходи включват и системи за проследяване.

"Искаме да произвеждаме какао по устойчив и отговорен начин, но това е свързано с определено качество и разходи, които потребителят трябва да е готов да плати", заяви Айду.

Снимка 603909

Източник: iStock Images

Предупреждението на Гана за допълнителни разходи идва в момент, когато европейските потребители продължават да бъдат притискани от по-високите цени на хранителните продукти, включително и на сладкишите. 

Новите правила на ЕС ще се прилагат и за продукти като кафе, палмово масло и соя.

Шоколадът и сладкишите започнаха да вдигат цената си още през 2021 година

Палмовото масло, макар и вредно, е най-използваното в хранителната индустрия масло, като то е продукт, използван за производството на редица сладки изделия, както и за козметични продукти.

Богатата на злато, петрол и какао Гана: Икономиката на "Изгряващата звезда" на Африка залязва

Богата на злато, петрол и какао: Икономиката на "Изгряващата звезда" на Африка залязва

Бавният път към катастрофата на осмия по големина производител на петрол в Африка

Все още то е и един от най-горещите продукти на световния пазар, като само между 2020 и 2021 година цената му нарасна с над 120% и удари рекорд от $1091. Това се оказа лоша новина за редица производства - от това на шоколад, през сапуни, червила, до биогориво.

Най-големият вносител на палмово масло в света е Индия, следвана от Китай. А най-големият производител е Индонезия. В Европа и САЩ в последните години маслото е недолюбвано заради това, че добиването му е свързано с обезлесяване и нарушаване на хабитата на животински видове.