От известно време насам икономистите по света се опитват да разберат дали сме изправени пред голяма или пред по-малка глобална рецесия, а на този фон глобалната търговията вече показва признаци на дълбок стрес. Най-застрашени са развиващите се икономики, които могат да бъдат ударени с невиждана до момента сила, пише Bloomberg, цитирайки Дейвид Лубин, който е ръководител за развиващите се пазари в Citigroup.
Годишният темп на растеж на глобалните обеми на внос стана отрицателен още в края на 2022 година и остана такъв в началото на 2023 година, показват данните на Citi. И за жалост, няма много причини да смятаме, че нещата ще се подобрят.
Причините
Три са основни причини, поради които растежът на търговията изглежда все по-зле:
- Първа причина - т. нар. западен "търговски махмурлук" след подема от ерата на Covid-19, от който се възползва предимно Китай.
- Втора причина - пренасочване на потреблението в развитите икономики от стоки към услуги.
- Трета причина - растежът на търговията се подкопава от естеството на икономическото възстановяване на Китай.
Източник: iStock
Според официалните данни, глобалният икономически растеж тази година ще достигне около 2 или 3 процента, а следващата почти сигурно ще бъде по-слаба от тази. Забавянето на растежа със сигурност ще създаде по-враждебна среда за търговията и си струва да се посочи колко лоша е глобалната среда за търсенето, в която навлизаме.
Работата е там, че когато скоростта, с която се интегрира светът изостава от растежа на доходите, страните, които разчитат най-много на тази интеграция ще пострадат най-много. А това са именно развиващите се икономики.