Икономиката на Великобритания е "в още по-плачевно състояние от очакваното. В резултат на това, правителството на страната ще бъде принудено да предприеме болезнени мерки", заяви министър-председателят на Великобритания Киър Стармър в реч в градината на резиденцията на "Даунинг стрийт" 10.
"Икономическата ситуацията ще се влоши още, преди да се оправи", посочва министър-председателят, чието обръщение беше показано по телевизия Sky News.
По думите му" "през октомври правителството ще представи държавен бюджет (за следващата година), който ще бъде болезнен. Нямаме (правителството) друг избор предвид ситуацията, в която се оказахме".
Стармър отбелязва, че предишното правителство на консерваторите, ръководено от Риши Сунак, е оставило "черна дупка" в бюджета в размер на 22 млрд. паунда (29 млрд. долара).
Настоящият британски премиер същевременно добавя, че не възнамерява да повишава данъка върху доходите на работещите или ДДС. Той обаче не изключи да има увеличение на други данъци, особено за най-богатите жители на кралството.
В същото време британският премиер Киър Стармър обаче подчертава, че сега управляващите лейбъристи са наследили от консерваторите не само икономическия хаос, но и сериозни проблеми в системата на затворите. По думите му, поради недостиг на места в затворите, властите са принудени да освобождават предсрочно редица категории престъпници, за да могат да изпратят зад решетките участници в антимигрантските безредици, каквито имаше в почти цялата страна в края на юли.
Впрочем, още през април стана известно, че Великобритания затъва в дългове. Тогава, според официални данни, британското правителство е взело заеми в размер на 120,7 млрд. британски лири (149,47 млрд. долара) през изминалата финансова година, приключила на 31 март.
Британската Служба за бюджетна отговорност (OBR) предвиждаше, че кабинетът в Лондон ще заеме 114,1 млрд. британски лири през финансовата годината (април 2023 г. - март 2024 г.).
Като цяло, държавният дълг на Великобритания към март е около 98,2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Ще припомним, за сравнение, в рамките на Европейския съюз, изискването е държавният дълг да не превишава 60% от БВП на съответната страна.