Комисията за енергийно и водно регулиране е разрешила на "ЧЕЗ България" да бъдат изведени от експлоатация енергийни блокове 1, 2 и 3 в ТЕЦ "Варна". Решението е взето на закрито заседание на КЕВР по-рано този месец, съобщава БТА.
От протокола, публикуван на страницата на енергийния регулатор, се разбира още, че заради спирането на трите блока на централата КЕВР изменя и издадената на ТЕЦ "Варна" лицензия за дейността "производство на електрическа енергия", като намалява инсталираната електрическа мощност от 1 260 MW на 630 MW.
ТЕЦ "Варна" ЕАД е втората по големина топлоелектрическа централа в България и на Балканския полуостров. Тя е собственост на "ЧЕЗ България". На 1 януари 2015 г. централата беше временно изведена от експлоатация, защото не изпълнява европейските норми за екология.
След изменението на лицензията на ТЕЦ "Варна" експлоатацията на останалите три блока ще бъде възможна само след привеждането им в съответствие с изискванията на европейското и национално законодателство по отношение на нормите за допустими емисии. Това може да бъде постигнато чрез изграждане на сероочистващи инсталации, монтиране на допълнително поле на електрофилтрите и монтиране на нискоазотни горелки на блокове 4, 5 и 6. Към момента не са изградени необходимите съоръжения съгласно изискванията на комплексното разрешително, които биха позволили по-нататъшна експлоатация, се казва още в решението на КЕВР.
От протокола се разбира още, че електроенергийният системен оператор (ЕСО) е посочил в становище, че ТЕЦ "Варна" е бил основният източник за захранване на потребителите в Североизточна България. ЕСО счита, че окончателното извеждане от експлоатация на блокове 1, 2 и 3 в ТЕЦ "Варна" ще има негативни ефекти, свързани с намаляване сигурността на електрозахранването на потребителите в района на Варна и Добрич.
Министърът на енергетиката в изпратено становище до КЕВР е на мнение, че изключването на ТЕЦ "Варна" от електроенергийната система ще създаде затруднения в работата на ЕСО, свързани с поддържането на честотата в Североизточна България, както и ще доведе до нарушаване на енергийния баланс в диагонала ТЕЦ "Бобов дол" - ТЕЦ "Варна", свързано с увеличаване на технологичните загуби от пренос на електрическа енергия от централна към Североизточна България. Енергийният министър счита още, че не са изчерпани възможностите за експлоатация на централата, предвид стартиралата енергийна борса и свободния пазар на електрическа енергия.
В решението е посочено, че от "ЧЕЗ България" са предоставили информация, че демонтирането на трите блока ще струва малко над 8,6 млн. евро. Приходите, които дойдат предаването от отпадъчното желязо и други метали, ще бъдат в размер 7,1 млн. евро. За почистване и рекултивация на замърсени почви ЧЕЗ ще даде 250 хил. евро.
jasentcho
на 21.09.2017 в 20:48:28 #3Те даже са не пожелателни, ами направо отиват към сферата на фантастиката. Разбира се, това го знам, просто някак трябва да се провокира "размърдване" в тази сфера, при условие, че мастити експерти вещаят единствено и само поскъпване на тока. А поскъпването вещае спад на електропотреблението и още по-голямо влошаване на ситуацията. Изглежда хората, които са призвани да ни управляват електроенергетиката ни живеят в 1984-та година. Е, скоро ще им се наложи пак да погледнат календара.
psp_11
на 21.09.2017 в 20:11:33 #2jasentcho на 21.09.2017 в 19:16:45 Повечето предложения са пожелателни (никой не е изразил намерение да ги осъществи), а останалите ще станат след 4-6 год.. Защо не си зададеш простият въпрос: Това положение се знаеше преди 10-14 год..., а бившият енергиен министър обещаваше това да не се случи миналта година. ЧЕЗ е на българския пазар от същото време. Защо ЧЕЗ придоби ТЕЦ-а..?
jasentcho
на 21.09.2017 в 19:16:45 #1Е, положението не е неспасяемо, като се има предвид дублираната връзка на 400kV с румънската електроенергийна система http://www.eso.bg/?did=13#Мрежа на ЕЕС. Отделно на територията на ТЕЦ "Варна" и на площадката на АЕЦ "Белене" могат да бъдат изградени модерни газотурбинни централи с оползотворяване на отпадната топлина. Да не говорим, че при описаната ситуация това : https://electrek.co/2017/01/23/tesla-mira-loma-powerpack-station-southern-california-edison/, може да свърши добра работа. Друг също изход е задължаването на бъдещи фотоволтаични и вятърни мощности да е обвързан с изискването за подобни батерийни пакети за изравняване на електропроизводството с електропотреблението. Не може само да мислим за рязане на скраб, трябват и мъдри управленски решения. Иначе все ще сме изоставащи. Топката е изцяло в ръцете на управляващите.