Навиците и рутината ни помагат да подредим дневния си график и да не взимаме необмислени решения. Има обаче и вредни навици, които пречат на пълния успех и колкото по-рано ги оставим зад гърба си, толкова по-добри резултати ще постигаме. Неслучайно, двама от определяните за гении на информационната революция, налагат волята си, за да спрат с ежедневни пристрастия, които са им пречели.
Като деца често чуваме от родителите си "не оставяй днешната работа за утре". Именно отлагането на нещата за последния момент е част от живота на Бил Гейтс, с която той не се гордее. Докато учел в Харвардския университет, основателят на Microsoft не спазвал срокове и чакал последния момент, за да свърши задачите си. След две години отпаднал заради този негативен навик.
Като лектор в колежът Линкълн в Небраска, Гейтс казва на студентите, че тогава неговите колеги намирали отлагането на задълженията за забавно. Той държал да защити позицията си на момчето, което не започва нищо преди последната минута. Влизайки в бизнес сектора обаче, действителността му дала суров урок. Бил Гейтс споделя, че там никой не те чака да станеш готов и не се толерират закъсненията. Затова положил усилия да загърби вредния навик и да стане изряден, като състудентите си в университета в Харвард.
У известния бизнесмен и новатор все още има следи от студентската рутина, но признава, че отлагането на задачите е причината, която го е спъвала многократно по пътя към успеха.
Източник: YouTube
Основателят на Тесла Илън Мъск призна неотдавна, че e имал работни седмици от по 120 часа със съвсем малко време за сън.Необходимостта да компенсира липсата на почивка довела до приемането на голямо количество кофеинови напитки.
Мъск споделя пред немското автомобилно списание "Auto Build" през 2014 г., че е имало дни, в които е приемал нищо друго освен осем диетични коли. Тези случаи са били два или три и според него това не е стряскащо. Приемът на кафе, от друга страна, не е бил толкова безобиден. Сам инжинерният гений казва, че е бил пристрастен и е злоупотребявал с кафето.
Здравните експерти предупреждават, че употребата на прекалено много кофеин може да повиши нивата на стрес и притеснение, а това води до нездравословно състояние на изтощеност. Умората, от своя страна, налага употребата на още кофеин, който пречи на съня,с което се влиза в нездравословен цикъл. На следващия ден недостигът на сън отново се решава с още по-висок прием на кофеин, което е крайно опасно.
Но Илън Мъск може да послужи за пример. Ако все пак абсолютният отказ от кофеин е труден, то, той може да се намален до нормални количества.