2015 се оказа трудна година за глобалната икономика. Светът беше принуден да свикне с по-бавния растеж, по-слабата продуктивност на труда и по-високата безработица. Всички тези проблеми бяха засегнати по време на редица срещи, организирани от Световния икономически форум. По време на тях се родиха някои от най-емблематичните мисли на годината, свързани с новия облик на икономическия свят. Ето ги и тях:
„Иновациите са неизчерпаем източник на икономическо развитие”, Ли Къцян, премиер на Народна република Китай.
„За какво е икономическият растеж, ако не, за да помага на обикновените хора да преуспяват?”, Уини Бянима, изпълнителен директор на международната конфедерация Oxfam.
„Дигиталната икономика трябва да бъде изградена на основата на достойни условия на труд”, Гай Райдър, генерален директор на Международната организация на труда (МОТ).
„Нула е единственото приемливо ниво за процента на крайната бедност.”, Алиша Ибарра, изпълнителен секретар на Икономическата комисия на ООН за Латинска Америка и Карибите.
„Ние трябва да преборим неравенството и бедността при това не в рамките на 15 години, а сега”, Изабел Алварадо, вицепрезидент на Панама.
„Миграцията е неизбежна, необходима и желателна”, Уилям Лейси Суинг, генерален директор на Международната организация по миграция.
„Ние трябва първо да инвестираме в хората и след това в инфраструктура”, Бодур ал Касими, председател на Sharjah Investment and Development Authority.
„Ние сме първото поколение, което има възможността да изкорени бедността”, Фумзиле Мламбо-Нгкука, изпълнителен директор на ООН Жени.