Днес, 14 юни се навършват 102 години от създаването на уникалното явление за българската военна история - Строителни войски. Държавната строителна организация била изградена на военни начала. Под различни наименования - Трудова повинност, Трудови войски и Строителни войски, тя съществува осемдесет години в условията на три обществено-икономически и политически системи. На 31 август 2000 г. Строителни войски са закрити и преобразувани в Държавно предприятие "Строителство и възстановяване".

В края на 1920-те години, по време на разразилата се световна икономическа криза, известна като "Великата депресия", за справяне с кризата правителствата широко използват подобна мярка - създаване на работни места чрез обществени строежи. Това осигурява евтина работна ръка и също така е от ползва за мащабното обучение на работници по новите строителни технологии.

От друга гледна точка за България, след като Ньойският договор значително ограничава числеността на Българската армия, тази политика осигурява допълнително обучен мобилизационен резерв. В Германия това е Служба за трудова повинност, заимствана именно от българския опит.

ВМРО поиска трудова повинност за циганите

ВМРО поиска трудова повинност за циганите

Войводите се обявиха и за прекратяване на досегашните програми

Въвеждането на трудова повинност предизвиква обществено недоволство, както поради отнемането от домакинствата на работна сила, така и заради пряката намеса на държавата на строителния пазар, защото подбива цените на строителните услуги.

Трудовата повинност предизвиква и външнополитически проблеми, тъй като много държави виждат в мярката опит за заобикаляне на Ньойския договор чрез създаване на строго управлявана структура, която бързо може да прерасне във военизирана организация.

След падането на правителството на Александър Стамболийски обхватът на трудовата повинност е ограничен. От 1934 г. трудовата повинност се извежда от състава на Министерството на обществените сгради, пътищата и благоустройството и се подчинява на Министерството на войната. Със Заповед № 10 от 26 януари 1935 г. Главна дирекция на трудовата повинност се подчинява пряко на началника на Щаба на войската. Със заповед № 106 от 9 април 1936 г. на министъра на войната трудовите началници стават трудови офицери и подофицери. С новия Закон за въоръжените сили на Царство България, приет на 15 юни 1940 г. се уреждат и някои от въпросите на трудовите войски. Подофицерите от войските се ползват с всички права и задължения на подофицерите от армията. Попълването на войските с офицери става с военнослужещи, завършили ШЗО и Школа за подготовка на трудови офицери.

Към 1942 г.

числеността на Трудови войски

е над 80 000 души

Общият брой на трудовите дружини е 24 (като 12 нови са създадени само през 1942 г.). Трудоваците работят основно в строежа на пътища, обекти с военно значение, възстановяване на земеделско производство в Македония, Беломорска Тракия и Южна Добруджа.

По-късно организацията е наричана Трудови войски (1940 - 1946), после е преименувана на Строителни войски (1969), които продължават да съществуват до 2000 г.

За нуждите от свръхсрочнослужещи кадри са обучавани строителни офицери във Висшето военно строително училище "Ген. Благой Иванов" в София, създадено под името Школа за подготовка на трудови офицери още през 1938 г.

Топ 10 военни стратегии, които могат да ви направят победител в бизнеса

Топ 10 военни стратегии, които могат да ви направят победител в бизнеса

Превърнете вашата война в общ кръстоносен поход

До 1989 г. в Строителните войски се призовават да отбият задължителната си военна служба наборници предимно от етнически малцинства и ограничено годни за бойна служба. Срочнослужещите преминават първоначална военна подготовка вкл. стрелкова (след това до края на службата нямат достъп до оръжие), както и обучение по строителни специалности. Охранителен взвод в поделението обикновено етнически българи са единствените войници които дават наряди с оръжие на КПП, оръжейни складове и арести. Структурата включва 7 строителни дивизии - 2 софийски, пловдивска, старозагорска, варненска, плевенска и бургаска. С този състав от десетки хиляди души, макар и с недостатъчна военна подготовка и опит на срочнослужещите, Строителните войски могат по численост и по оперативна самостоятелност да се приравнят на отделна армия, представлявайки важен военно-мобилизационен резерв на страната.

Срокът на действителната служба на състава на войските е 2 години, а пределната възраст за повикване на действителна служба е 33 години.

С постановление № 282 от 29 декември 1998 г. организацията получава нова мирновременна и военновременна структура.

Със закон от 01.09.2000 година ГУСВ (от Главно управление "Строителни войски" или Главно управление на строителните войски) се преобразува в гражданско строително дружество "ГУСВ" ЕАД (Главно управление "Строителство и възстановяване"). Държавното еднолично дружество е с принципал Министерството на регионалното развитие.

Най-грандиозните военни паради в историята

Най-грандиозните военни паради в историята

Вероятно всяка нация, която е разполагала с армия, все някога е провела военен парад

Голяма част от активите на дружеството са приватизирани. Към началото на подготовката за приватизацията (1999) ГУСВ разполага с личен състав от около 6400 души (численост на полк) - 5000 срочнослужещи (войници) и 1400 свръхсрочнослужещи (офицери и сержанти), притежава около 1800 сгради, съоръжения и оборудване, драгажен флот, 2 почивни станции, санаториум, поликлиника, ансамбъл и вестник "Трудово дело".

Източник: Wikipedia