Пазаруването на пробиотичните храни и напитки, съдържащи т.нар. “добри бактерии”, за които се смята, че подпомагат храносмилането и засилват имунната система, е напълно безсмислено харчене. Това твърдят датски експерти, според които пробиотиците нямат каквито и да е ползи за здравите хора, пише Fortune.

На първо място те посочват разгледаните от тях проучвания, представяни от производителите в хранителната индустрия в доказателство на твърденията им за благотворното действие пробиотиците върху организма.

Изследователите от Копенхагенския университет посочват, че във всички тези изследвания са били включени прекалено малко хора, които не могат да бъдат представителна извадка. Най-голямата група от тях била от само 81 души.

Второ, специалистите не успели да открият доказателства, че пробиотиците имат някакво благоприятно влияние върху здрави хора. Те обаче подчертават, че такъв ефект е бил забелязан при такива, страдащи от заболявания на стомаха.

Датските учени се причисляват към многобройните критици на теорията, че продукти, като киселото мляко и киселото зеле, нямат никакво кой знае какво действие върху здравите хора. Те твърдят, че “добрите бактерии” биват “убити” от стомашната киселина веднага щом попаднат в стомаха, така че те не могат да достигнат червата.

От друга страна поддръжниците на тези теория смятат, че пробиотиците в храните и напитките са истинска панацея и помагат за всякакви състояния - от алергии до затлъстяване, а също така и че те са успешна превенция срещу онкологични заболявания. От Националния здравен институт в САЩ обаче посочват, че тези ползи не са били доказани убедително.