Основателят на хедж фонда Winton Group, Дейвид Хардинг, дари $130 милиона на Университета Кембридж. Това е най-големият личен подарък от британски филантроп, правен на университет в страната, съобщава Bloomberg.
Повече от 1/3 от дарението на Хардинг и неговата съпруга ще отидат за 100 стипендии за най-изявените докторанти. С останалата част ще се подкрепят бакалаври и магистри във втория най-стар университет на Острова.
"С Клаудия сме много щастливи, че направихме този подарък на университета, за да му помогнем да привлече най-любознателните студенти от младото поколение", казва милиардерът.
Това е сериозна сума, която оставя следа във британската филантропия. Тя представлява повече от 10% от общо привлечените средства от университетите за учебната 2016/2017 година. Дарението идва в особено подходящ момент, когато заради ситуацията с Брекзит, не е ясно дали висшите училища на Острова ще продължават да получават финансова помощ от Европейския съюз. По данни на Bloomberg университетите са получили общо по 767 милиона паунда средно на година за периода от 2007 до 2017 г.
Жестът на британския бизнесмен надмина дарението от $120 милиона, което направи Джефри Уодрив, собственик на компанията Quantitative Investment Management, на Университета Вирджиния миналия месец.
Даренията сред американските милиардери, собственици на хедж фондове стават все по-големи. През 2014 година Кен Грифин, собственик на Citadel Advisors, дава $150 милиона на Харвардския университет, където е учил. Година по-късно инвеститорът Джон Полсън дарява $400 милиона на колежа за инженери в Харвард.
Сумата на Хардинг надхвърля и $75-те милиона, които Майкъл Мориц дари на Оксфордския университет през 2012 година.
Хардинг, който преди е дал 20 милиона паунда на отдела по физика в Университета Кембридж, се дипломира там през 1982 г. и основава компанията си десетилетие по-късно. Активите на Winton Group в Лондон се оценяват на $23,6 милиарда миналата година.
Университетите Оксфорд и Кембридж са сред най-добре финансираните академични институции в света. Кембридж все още има повече кандидат докторанти, отколкото може да финансира. Университетът си постави за цел през 2016 година да увеличи броя им поне на 1000 студенти.