Почти 60 на сто от румънците (59,5%), участвали в ново финансово проучване, заявяват, че финансовото им състояние се е влошило в сравнение с миналата година. Основните причини са поскъпването на енергията, храните и горивата, съобщава Romania Insider.

Цифрата представлява увеличение от 10 процентни пункта спрямо средно 49,4% през предходните две тримесечия на годината. За жалост, бъдещето не изглежда по-добро. Малко повече от половината румънци в анкетата казат, че очакват положението във финансово измерение да се влоши до края на годината, спрямо малко над 40% преди няколко месеца.

Данните идват от тримесечния финансов барометър на CEC Bank, разработен в партньорство с производителя на банкови сравнения FinZoom.ro. Цените на комуналните услуги (като газ и електричество) са посочени от над една трета от анкетираните като основна причина, довела до влошаване на финансовото им състояние.

Приблизително една трета от респондентите казват същото за увеличенията на цените на храните, докато над 20% твърдят, че са били най-засегнати от скоковете в цените на горивата. Само 9,4% заявяват, че са засегнати от повишаването на лихвите. На този фон 40,5% от анкетираните събощават, че имат поне един кредит. Рискът от обезценяване на спестяванията се посочва от 6,23% румънските граждани.

Цените на комуналните услуги, предимно газ и електричество, са основната грижа на около една четвърт от анкетираните, докато 18,7% са най-загрижени от повишаването на потребителските цени. Под 9% посочват войната в Украйна като проблем, а само 6 на сто посочват пандемията.

Притесненията от нарастващите цени на комуналните услуги могат да се обяснят отчасти с факта, че разходите, свързани с жилищата, заемат повече от 40% от месечния бюджет на едно средно семейство в Румъния. За почти 14% от анкетираните тези разходи представляват 60% от месечния им бюджет.

Плащанията по кредитите отнемат приблизително 27% от месечния бюджет на кредитополучателите в проучването, но средното ниво на задлъжнялост все още е на задоволително ниво.

Инфлацията в Румъния достигна 19-годишен максимум, кое поскъпна най-много

Инфлацията в Румъния достигна 19-годишен максимум, кое поскъпна най-много

За година цените на газа скочиха със 71%, а на захарта - с 50%

Тези, които са изтеглили потребителски кредити през последните години, са използвали предимно кредити с фиксирана лихва и не са засегнати от увеличението на лихвите. Обратно, променливите лихвени проценти преобладават при жилищните кредити и тези, които имат такива (21,9% от анкетираните), са много по-засегнати от увеличението на лихвите.

Въпреки това над половината от анкетираните заявяват, че не са имали затруднения при плащането на вноски към банките през последните 6 месеца.

Проучването включва над 1250 респонденти от цяла Румъния и е проведено онлайн. Една трета от анкетираните са на възраст между 25 и 40 години,толкова са и с висше образование.