Властите в Гърция обвиняват Международния валутен фонд за значителното забавяне при прегледа по изпълнение на трета спасителна програма за страната.

„Всичките институции споделят вината, но МВФ са особено виновни за продължаващата несигурност, която преобладава в гръцката икономика. Изглежда, че те (МВФ) искат да ви видят на ръба на скалата, за да започнат сериозните преговор” заяви пред репортери Францискос Кутентакис, който е генерален секретар за фискалната политика на Гърция, съобщава БНР.

Тези  коментари идват дни, след като ръководителите на спасителните международни институции напуснаха Атина поради предстоящата Великденска ваканция за католическия свят, без да постигнат споразумение относно вида и размера на бюджетните съкращения и икономически реформи, които гръцките власти трябва да предприемат, за да се постигнат целите, заложени в трета спасителна програма за страната в размер до 86 млрд. евро.

Очаква се ръководителите на гръцките кредитори да се завърнат в Атина на 2-ри април, като те имат за цел да се постигне окончателно споразумение по спорните въпроси до 11-ти април, за когато е насрочена срещата на Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната).

Без такова споразумение, кредиторите на Гърция не могат да приключат прегледа по изпълнението на спасителната програма, което е важна предпоставка за отпускане на поредния транш от помощта за страната и за начало на важните преговори за нови дългови облекчения.

Деловото издание "Уолстрий Джърнъл" отбелязва, че исканията на МВФ за далеч по-мащабни фискални съкращения са надвишили това, което европейските институции смятат за необходимо.

Според третата спасителна програма, договорена през миналото лято, Гърция трябва да постигне първичен бюджетен излишък до 2018-а година, равняващ се на 3,5% от БВП на страната. Европейската комисия смята, че бюджетен излишък от 3% би бил достатъчен, но МВФ настоява за излишък от 4,5%, или за фискални икономии за около 8 млрд. евро.

Генералният секретар за фискална политика също така отбеляза, че докато гръцкото правителство и европейските институции са се съгласили, че Гърция е постигнала първичен бюджетен излишък през 2015-а година в размер на 0,2% от БВП, надвишавайки по този начин целта за дефицит от 0,25%, МВФ настоява, че страната де факто е постигнал дефицит в размер на 0,6% от БВП.

На този етап Гърция не се нуждае от ново спешно финансиране до месец юли, когато предстои падеж на гръцки облигации за 3,5 млрд. евро, притежавани от ЕЦБ. Но трябва да се има предвид, че в скоро време може да се увеличи спешната нужда от свежо финансиране, тъй като страната е изправена пред нарастваща миграционна криза, която може да натежи върху нейния бюджет и да постави под допълнителен натиск правителството на Ципрас.