За енергийна и национална ефективност, обществена проява за генериране на бита и икономиката и не на двойните стандарти в Европа. С тези призиви се обърна Румен Петков, председател на АБВ, по време на протеста на партията пред сградата на Министерския съвет в София.
Според Петков с изграждането на проекта АЕЦ "Белене" и "Южен поток" ще се открият нови 50 000 работни места, нивото на образованието ще се повиши и ще се създаде едно усещане на сигурност в българското общество.
Бившият председател на АБВ и президент два мандата Георги Първанов също се обяви за изграждането на двата енергийни проекта, които, по и по неговите думи, ще отворят нови работни места, ще гарантират сигурността в държавата и ще гарантират инвестиции в бюджета.
"Когато аз бях президент на България в периода 2002-2012 г. изграждането струваше около 4 млрд. лева, докато сега е по-малко от 10 млрд. лева", заяви Първанов. Той посочи, че това е една от най-евтините ядрени централи, които се строят в момента.
На въпрос добре ли е държавата да има 34% участие в изграждането й, той коментира, че е необходима гаранция на държавата за сигурността по нейното изграждане. "Няма губеща ядрена централа в света и затова не очаквайте от мен да говоря за изграждането на частна централа, без намесата на дървата", отсече Първанов.
Любомира Ганчева, лидер на АБВ-Младежи от своя страна заяви, че е нужно да се изгради проектът за АЕЦ "Белене" и Южен поток, защото по този начин ще се открият много нови работни места. "Крайно време е да отстояваме националните каузи в защита на българското население и общество", отбеляза Ганчева.
Протестиращите издигнаха редица лозунги и плакати. Някои от тях гласят: "Южен поток = топлина", "Без АЕЦ Белене сме на свещи" и др.
Не се очаква шествие и протестът премина изцяло пред Министерски съвет.
Припомняме, темата за проекта АЕЦ "Белене" стана отново актуална, след като от Българска академия на науките изготвиха по поръчка на БЕХ доклад за изготвяне на Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката. БАН публикува доклада си в началото на годината, след изрично разрешение от БЕХ (като поръчител), но дори и това не намали споровете за целесъобразността на изграждането на нова ядрена централа.
На 16 ноември 2017 г. се състоя и представянето на резюмето от доклада на БАН в присъствието на енергийния министър Теменужка Петкова. Това резюме дава вариант за реализация на АЕЦ "Белене", но при условие, че бъдат постигнати параметрите на финансовите анализи. От БАН категорично защитиха доклада си и 90-те варианта, които той дава.
Въпреки че в публичното пространство продължава да се говори преди всичко за или против проекта "Белене", акцент в дейността и думите на министър Теменужка Петкова в последните месеци е проблемът с оборудването на ядрената централата, което е изготвено от Русия по договор и на което Българската държава е реален собственик.
Според Теменужка Петкова не се изключва възможността и Русия да бъде привлечена за инвеститор в централата, чието строителство беше замразено през 2013 г. Конкретни преговори по този въпрос не са водени. През октомври миналата година премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на руската държавна компания "Росатом".
След това обаче премиерът Борисов излезе с още една авангардна идея проектът "Белене" да стане общобалкански проект, който да се осъществи с европейско финансиране.
Днешните протести "За" и "Против" изграждането на АЕЦ "Белене" бяха в т.нар. триъгълник на властта - от двете страни на площад "Независимост". Поддръжниците на изграждането на атомната централа бяха пред бившия Партиен дом.
Хората, които не желаят да бъде построена втората атомна електроцентрала в страната ни бяха на площада пред сградата на президентството. Присъствието на полицията не позволи да се повиши напрежението между тях.
bgplus
на 23.05.2018 в 00:03:45 #8Friend ти си го каза:Южен Поток и Белене са ни необходими, защото ще имаме нужда от ток, енергия и газ. Ще произвеждаме ел. коли и ще имаме евтино парно и ток. Толкова е просто.
friend
на 22.05.2018 в 23:04:22 #7БГ+ Ще ти дам пример за добри проекти, по които можем да работим и да се конкурираме със фирми и на запад и на изток. 1. Ние не произвеждаме автомобили. Купуваме такива от запад - втора употреба. Можем да ги правим сами, в т.ч. електромобили. 2. В областта на полезните изкопаеми-можем да станем енергийно независими, ако не слушаме т.нар "зелени", които се чисти рекетьори и им се плаща от Русия. Мога да ти дам примери. 3. Торовите заводи работеха добре до началото на 80те години. Причината е за това, че газът, който е основна суровина и енергиен носител за тяхното производство беше евтин. До 1977г - наше производство, а след това - от тръбатаот Русия. След дрестичното покачване на газа в края на 80те години тези заводи станаха неконкурентноспособни и загинаха. По времето на Орешарски преди няколко години, Сидеров се опита да поднови приказката за Химко Враца, но след няколко дни се разбра, че дъри идържавата да си вземе завода обратно, притази цена на газа, той няма да заработи. Това го каза министърът на икономиката Стойнев. Сега ако запомчем да внасямепо-евтин газ от чужбина иле произвеждаме наш, тези заводи могат да заработят отново. Мога да ти дам и други идеи.
friend
на 22.05.2018 в 22:52:11 #6БГ+ Разберете, в условията на никаква икономика, нулев разтеж, нулево производство, в условията, когато населението се топи с невероятни темпове, когато българите не искат да раждат и да остават в България, в условията, когато чуждите инвестиции драстично намаляват, ----------------------------------------- Трябва да установим причините за икономиката ни и да се опитаме да ги анализираме и избегнем. Това ще промени и емиграцията на българите и потока на чуждите инвестиции, а и на българските такива. 1. Никаква икономика и нулев растеж. Те се дължат на тоталната корупция, вусловията на която никой не иска да инвестира в България, дори и в условията на ниски данъци. 2. Невероятната корупция не се дължи на западните инвеститори, а на нашите ръководители, които са се учили на корупция в Русия и днес са отново там за да потвърдят едни проекти, които идват от Русия и са подписани от нашите хора при условия неизгодни за България и българите. Ако искаш ще ти дам пример за такива проекти и за договори, които са неизгодни.
bgplus
на 22.05.2018 в 22:34:50 #5Добре, нека предположим, че няма да правим нито един от двата проекта - Белене и ЮП, тогава обаче възниква въпроса, а с какво и по-точно с какви други по мащаб и геополитика начинания ще ги компенсираме? Какви други проекти ще са релевантни и аналогични на Белене и ЮП? Без подобни проекти България ще крета още няколко десетилетия и ще си отиде от този свят...това е...ние просто нямаме избор. Разберете, в условията на никаква икономика, нулев разтеж, нулево производство, в условията, когато населението се топи с невероятни темпове, когато българите не искат да раждат и да остават в България, в условията, когато чуждите инвестиции драстично намаляват, с една дума, в най-лошите възможни условия от турското робство насам, на една бедност и безнадеждност всякакви проекти трябва да имат шанс за реализация. Ако не правим нищо, ще получим нищо. Поне нещо да се опитаме да направим, може и да се получи...
Кастело Белведере
на 22.05.2018 в 22:16:54 #4Че какво му е лошото на свещите, а? Хората няма да се зомбират от ТВ и пропагандни жълти новини и откровено тъпи реклами. Ще имат повече време да общуват с живи същества, а не с имагинерни фейсбук "приятели". И дори могат да се опитат да обърнат очи навътре, към себе си, да се опитат поне да разберат кои са, и току виж им присветнало, че да ядеш, сереш и ядосваш на другите за всичко не е от най-смислено изживяните животи.
friend
на 22.05.2018 в 22:08:35 #3Наско, те самите теми са копи-пейст, а на мен не ми се пишеше нещо различно. Още повече мнението ми по въпроса е едно и също. Ако ти мислиш нещо различно, напиши го.
friend
на 22.05.2018 в 20:53:32 #2-Без АЕЦ "Белене" сме на свещи, убеждават от АБВ ---------------------- Колкото до свещите Сега една крушка от 10 ВТ свети колкото ) 80 Вт Едно село може да се осветява цялото с толкова, колкото преди десетина години се осветяваше тоалетната в селската община. Пример: 1 лампа от 10 вата - около 80 Вт. 100 такива лампи в едно средно голямо село са 800 Вт. Един генератор, който харчи 1.5 литра бензин/час произвежда 5 000 Вт и може да захрани 650 крушки!!! За какви свещи ми говори плевенския фонтанен герой?
friend
на 22.05.2018 в 20:09:56 #1Вчера Томислав Дончев каза, че България няма да дава никакви гаранции за изкупуване на ток от АЕЦ Белене, а всичко ще бъде на пазарен принцип. Е да ама оборудването е държавно... т.е. наше... на народа и е купено с народни пари. Площадката е направена с наши пари също. Ако и това не е участие на държавата... здраве му кажи!!! А Гоце - той си е за затвора.