Депутатите се захванаха с процедурните правила за избор на шеф на КПКОНПИ. Висши училища ще могат да изпращат становища за издигнатите кандидати и да изпращат въпроси. Кандидатите ще се проверяват и за принадлежност към ДС.

Изслушването на кандидатите ще е публично от ресорната парламентарна комисия, като те в рамките на 15 минути трябва да изложат визията си за работа на Антикорупционната агенция.

Борите корупцията със зъби и нокти, каза Александър Несторов от ДПС. Той атакува управляващите, че сега заради предстоящите избори отново са развели знамето на борбата с корупцията. 

Независимите подкрепят Рашков за шеф на КПКОНПИ

Независимите подкрепят Рашков за шеф на КПКОНПИ

Някои от напусналите ИТН нямало да подкрепят кабинет с министри на ИТН

Опозицията иска кандидатите да представят и удостоверение за психологическа годност и удостоверение от самата КПКОНПИ, че не е проверяван от самата комисия. Ако се установи принадлежност на кандидат към ДС, той да се счита за недопустим, искат още от ДПС. Според Несторов всички трябва да работят заедно за борбата с корупцията. 

Михал Камбарев от ПП обясни, че няма как да се добавят нови изисквания, тъй като се работи по закона за КПКОНПИ. Според ДПС промени могат да се правят.

Вие обявявахте, че сте за нулева толерантност към корупцията, каза и Николина Ангелкова от ГЕРБ. Тя разкритикува управляващите и че четири месеца след оставката на Сотир Цацаров не са намерили време да внесат закона за КПКОНПИ. 

Правната комисия на НС гласува закона за КПКОНПИ

Правната комисия на НС гласува закона за КПКОНПИ

На първо четене и преди общественото обсъждане

Състезание с един кон не е състезание, заяви и Христо Гаджев от ГЕРБ. Според него е несериозно да има кандидат за шеф на КПКОНПИ, а да няма за премиер и министри.

Дали ще има управление или не, зависи от избора на господин Рашков, критикува Лъчезар Иванов от ГЕРБ. Как ДБ ще подкрепи тази кандидатура, недоумява той и припомни как Атанас Атанасов в предишни парламенти е критикувал членовете на ДС.

Иванов заподозря, че Кирил Петков има някакви зависимости и не разбира този ултиматум - или Рашков шеф на КПКОНПИ, или няма правителство. Този избор е предрешен, допълни Иванов. Заложена е държавата за този избор, подчерта депутатът от ГЕРБ. Днешният дебат той определи като театър. Щом ПП искали толкова Рашков - да го изберат, призова Иванов.

ПП се готвят за избори, заподозря съпартиецът му Александър Ненков. Газите всякакви правила, допълни той. 

"Който сее ветрове, жъне бури", предупреди лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Демокрацията е риск и демокрацията не е за всеки, посочи и Джейхан Ибрямов от ДПС. Според него шефът на КПКОНПИ трябва да е чист човек без мръсно минало.

След близо 5 часа дебати законодателите приеха правилата за избор на председател на КПКОНПИ. Опозицията "приветства" решението с викове "Мафия". Стигна се почти до сблъсък между Маноил Манев и Георги Свиленски, което наложи и намеса на квесторите.

Припомняме, според премиера в оставка Кирил Петков приемането на Антикорупционния закон и на второ четене и влизането му в сила е тест за възможността изобщо за съставяне на правителство от този парламент. Назначаването на Бойко Рашков за председател на КПКОНПИ пък е условието на ПП да дадат подкрепата си за създаване на правителство с третия мандат. Вчера БСП и ИТН проведоха консултация, която даде сигнал, че е възможно създаването на нов кабинет. ИТН обаче продължават да настояват Кирил Петков и Асен Василев да не са част от новото правителство.