Народните представители се събраха за четвърти път, за да продължат с избора си за председател на Народно събрание.

Днес, 20 ноември ще се проведе четвъртото гласуване в 51-то Народно събрание.

Позициите бяха вероятно ясни и от предварителните заявки на партийните лидери.

От ГЕРБ издигнаха отново Рая Назарян.

От "Възраждане" - отново Петър Петров. Направи впечатление, че издигането на тази кандидатура беше отправено като предизвикателство не към всички парламентарни групи, а именно и точно към ПП-ДБ. Костадинов призова ПП-ДБ да направят избори - между ДПС и Делян Пеевски и от друга - между демокрацията и свободата. "Днес имате поправителен изпит за пореден път, внимавайте как ще гласувате", обърна се Костадинов към ПП-ДБ.

"Имат такъв народ" потвърдиха предложението си Силви Кирилов да заема временно поста председател на принципа избор на най-възрастния народен представител.

Депутатът от "Има такъв народ" Тошко Йорданов призова колегите си по банка да разрешат ситуацията на 51-ото Народно събрание - правилното решение е да изберем най-възрастния за председател на парламента и това е Силви Кирилов, призова Йорданов. "Ако не се гласува за господин Кирилов, се гласува за кабинета "Главчев". Ако се стигне до балотаж с интерес ще наблюдавам кой как гласува", каза Тошко Йорданов. Два са акцентите - да се отпуши работата на 51-ото Народно събрание и въпросът, ако се отиде на предсрочни избори, - избор между Главчев и демокрацията, повтори Йорданов тезата на "Възраждане". И повтори техен слоган от предизборната кампания - време е за възраждане на парламентарната демокрация.

Въпреки това предизвикателство от ПП-ДБ потвърдиха решението си от понеделник вечер да подкрепят предложението на ИТН за избор на най-възрастния народен представител.

Борислав Гуцанов от БСП-Обединена левица потвърди, че тяхната номинация остава Наталия Киселова като най-добрия избор.

Още преди да се пристъпи към гласуване обаче и в рамките на дебата лидерът на "Възраждане" и Цончо Ганев, депутат от същата партия решиха по стар свой почин с размяна на реплики и дуплики, и между двамата включително, да пренасочат дебата и не стана и дума за качествата на техния кандидат Петър Петров, а се съсредоточиха основно върху качествата на представителите на ПП-ДБ и действията тяхната коалиция. Голяма част от репликите на Костадинов и Ганев няма да ги цитираме, тъй като вероятно представляват състав от Наказателния кодекс, а и са цензурни. 

Костадин Костадинов отново се обърна към ПП-ДБ - дали ще направят избор "Възраждане" или Делян Пеевски. Само броени минути ни делят от това да видим какво ще направите. Интересно ще бъде, очаква Костадинов.

Съпредседателят на ПП-ДБ и бивш премиер Кирил Петков два пъти увери от парламентарната трибуна, че ПП-ДБ нямат никакво намерение както и никога не са имали намерение да управляват с "Възраждане", не само защото имат напълно различни виждания за света и бъдещето на България, а и защото част от изказванията им са обидни за избирателите им и откровено фашистки.

Тошко Йорданов от ИТН уточни, че предлага най-възрастния народен представител в лицето на Силви Кирилов, тъй като има най-голям житейски опит. Йорданов смята, че БСП-Обединена левица се опитат да блокират избора на председател на парламента. Ако продължавате да размивате разговора и да го измествате, то тогава с право ще ви казват БСП-Ново начало, заяде се Йорданов с обединената левица.

Станислав Балабанов също се заяде с БСП. Той посочи, че има правила на парламентарната демокрация, но е изненадващо да се чуе, че в 48-ото НС БСП подкрепили Вежди Рашидов именно като най-възрастния за пръв между равни сред народните представители.

Атанас Зафиров направи дуплика на обвиненията на ИТН спрямо него, като се защити, че не прави размивания за избор на председател на парламента. Разделихте ли вече министерските кресла и ясен ли е проектокабинета на следващото служебно правителство, обърна се Зафиров към групата на ИТН. Той смята, че сценарият е от ясен по-ясен - да се избере председател на парламента и да се ходи на нови избори. Зафиров се заяде с ИТН, че не БСП са ги наричали Ново начало, а формацията на Слави Трифонов - малкото ДПС.

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев заяви, че днес е поредното доказателство, че моделът на Борисов и Пеевски е толкова устойчив. Половин час слушахме ПП-ДБ и "Възраждане", а от това печели Бойко Борисов, посочи Василев. Обществото иска председател на парламента и служебен премиер, който да не е зависим от Борисов и Пеевски. Ако не се обединим срещу Борисов и Пеевски, на следващите избори двамата ще управляват заедно, изтъкна Радостин Василев.

Той иначе смята, че и Силви Кирилов, и доц. Наталия Киселова, и доц. Николета Кузманова са добри кандидати за председател на НС.

Адвокат Петър Петров от "Възраждане" също взе думата. Той смята, че обществото трябва да види кандидатите за председател на 51 Народно събрание и те да се представят публично. Адвокат Петров направи лекция от трибуната на Партийния дом каква е работата на председателя на парламента и ги призова да гласуват по съвест.

Явор Божанков от ПП-ДБ заяви, че дебатът е ярък пример за разминаването в дневния ред на депутатите. Иначе самото му изказване бе насочено срещу групата на "Възраждане". Божанков подкани и ГЕРБ да се включат в дебата. И уточни, че ще подкрепи Силви Кирилов за временен председател на 51-ото НС, но ако зад него не стоят "Възраждане". 

Кандидатът на БСП-Обединена левица за председател на парламента доц. Наталия Киселова заяви, че проблемите могат да бъдат решени по няколко начина - да се отиде на нови избори или Народното събрание да започне да работи. Тя се обърна към ПП-ДБ с думите, че проблемите в правосъдието ще висят с пълна сила и след 100 г. отново ще бъде така, ако се продължава по същия начин. Доц. Киселова призова ПП-ДБ да помислят добре дали искат държавните органи да започнат да работят - ВСС, инспектората към ВСС, Бюрото за контрол върху СРС-та, омбудсман и зам.-омбудсман и др.

Тя смята, че или трябва да се прекрати процедурата по избор на нов председател, или да започнат разговори, но "не можем да отидем на нови избори с Димитър Главчев".