Евродепутати настояват преговорите за присъединяване на Република Северна Македония да започнат. Това стана ясно от съобщение до медиите от европарламента. Докладът беше приет с 66 гласа "за", 4 гласа "против" и 5 гласа "въздържал се".
"ЕС призова за единство и пълна политическа ангажираност по отношение на разширяването. България и Северна Македония се насърчават за бързо разрешаване на неуредените двустранни въпроси", гласи текста, без в него да се отчитат езика на омразата и присвояването на части от българската история от страна на РС Македония.
Мотивът на евродепутатите за предоставяне на зелена светлина за преговорите за присъединяване към ЕС със Северна Македония и Албания е "изпълнението на условията и геостратегическия контекст, свързан с агресията на Русия в Украйна".
В текста не се цитира кои точно условия изпълняват в РС Македония, нито се споменава за настояването от София в Скопие да спре езика на омраза към страната ни, нито се споменава за признаване на натиска и избиването на хора с българско самосъзнание без съд и присъда през годините.
Официалното начало на преговорите за присъединяване ще бъде инвестиция в доверието в ЕС, както и в стабилността, просперитета и текущите процеси на помирение в региона на Западните Балкани, подчертават членовете на ЕП от комисията по външни работи (AFET) в доклад относно Северна Македония за 2021 г., приет в сряда, 20 април.
В доклада, в който се оценява напредъкът на страната по пътя към членство в ЕС, се призовава Съветът официално да започне преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония, особено в геостратегическия контекст на отношенията с Русия и нейната агресия срещу Украйна.
Текстът призовава ЕС да направи критична оценка на исторически важните последици за сигурността по отношение на стабилността и единството на европейския континент и Западните Балкани, както и да демонстрира европейско единство и пълната си политическа ангажираност по отношение на разширяването на Съюза.
"Евродепутатите изразяват съжаление, че Съветът все още не е започнал отдавна закъснелите преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания", се казва в съобщението.
Според документа, този неуспех представлява сериозна заплаха за политиката на разширяване като цяло, се посочва в доклада. В него се подчертава, че и двете държави са изпълнили условията, определени от Европейския съвет, и са постигнали трайни резултати.
"Членовете на ЕП приветстват Северна Македония за непрекъснатите ѝ усилия за укрепване на принципите на правовата държава, независимостта на съдебната власт и правата на малцинствата, за борбата с корупцията и организираната престъпност, за реформата на публичната администрация и за укрепването на свободата на медиите", пише в съобщението до медиите.
Вероятно като укрепване на свобода на медиите се възприема и негативната кампания срещу България след откриване на културния център на името на Иван (Ванче) Михайлов.
С европейска любезност в доклада се приветства "трайният ангажимент на Северна Македония към евроатлантическата рамка за сигурност, както и пълното привеждане на страната в съответствие с външната политика и политиката на сигурност и отбрана на ЕС в отговор на руската агресия срещу Украйна".
В текста се отбелязват рисковете от увеличаване на икономическата и енергийната зависимост от Китай и Русия и изразява загриженост относно уязвимостта и зависимостта, произтичащи от финансираните от Китай инвестиционни заеми в целия регион.
С дипломатически похват членовете на ЕП подтикват в определена посока комуникацията между София и Скопие. Те "приветстват политическия импулс за конструктивна ангажираност между България и Северна Македония и насърчават двете страни бързо да намерят взаимно приемливо решение на неуредените двустранни въпроси, за да не се забавя допълнително и да не се възпрепятства присъединяването на Северна Македония към ЕС".
Докладчик по темата е Илхан Кючюк (Renew, България), излъчен от ДПС. По думите му "Северна Македония демонстрира най-добрите резултати в областта на демократичния преход в региона на Западните Балкани и напълно се присъедини към външната политика на ЕС в отговор на руската агресия срещу Украйна. Като се има предвид по-широкият геостратегически контекст и това, че страната постигна устойчиви резултати, ние призоваваме за официално започване на отдавна забавените преговори за присъединяване.".
Той призова България и Северна Македония незабавно да намерят взаимно приемливо решение.
Северна Македония е страна кандидатка от 2005 г. и Европейската комисия препоръчва започването на преговори за присъединяване от 2009 г. ЕС продължава да бъде най-големият търговски и инвестиционен партньор и най-големият източник на финансова помощ за Северна Македония.
След гласуването в комисията на ЕП по външни работи докладът ще бъде внесен за гласуване в пленарна зала по време на пленарната сесия на 18 и 19 май.
Припомняме, на 17 ноември 2020 г. България наложи вето за начало на преговорите за присъединяване към ЕС на РС Македония, но не и на Албания. Причина за ветото са нерешените въпроси между София и Скопие, опита Македония да открадне части от историята ни, непризнаването на българите като държавотворен народ,